Děti ze smogových oblastí dostanou dotace na ozdravné pobyty

Praha – Ode dneška mohou mateřské a základní školy z oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší požádat o příspěvek na ozdravné pobyty pro děti. Ministerstvo životního prostředí na to vyčlenilo 40 milionů korun ze Státního fondu životního prostředí, který bude přijímat žádosti o tyto dotace do konce ledna 2015.

Dotace jsou určené na následující dva roky, a to pro dětské pobyty, které budou probíhat v topné sezoně - tedy vždy od listopadu do dubna. Obdobné projekty u nás už několikrát byly, ale letošní novinkou je zařazení i dětí z druhého stupně. Předtím se ozdravné pobyty týkaly pouze mladších dětí.

Ministerstvo upravilo i délku pobytu. Příspěvek mohou žadatelé nově získat na pobyt v délce od pěti do 15 dní, dříve to bylo deset až 15 dní. „Ministerstvo životního prostředí ke změně přistoupilo po zkušenostech z již proběhlých výzev, podle kterých školy upřednostňují kratší pobyty, neboť s délkou pobytu roste i cena,“ uvedlo tiskové oddělení ministerstva.

Hlavní myšlenkou ozdravných pobytů je zlepšit zdraví dětí z lokalit s horším ovzduším, které trápí například Moravskoslezský a Ústecký kraj, a současně rozšířit jejich vzdělávání a povědomí v oblasti životního prostředí. Pobyty se mohou realizovat jen v doporučených oblastech s vyhovující kvalitou ovzduší, přičemž jejich seznam a další informace k programu lze najít na webu fondu životního prostředí.