Babiš chce získat zpět 60 miliard z daňových podvodů

Praha – Česko ročně přijde kvůli daňovým podvodům zhruba o sto miliard. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) je však potenciál, aby stát z těchto peněz získal alespoň 60 miliard zpět. Změnu by mělo přinést personální posílení Finanční a Celní správy i posílení kompetencí jednotlivých států EU v boji proti organizovaným skupinám podvádějícím na daních. Ministr financí to prohlásil na setkání lídrů českého stavebnictví.

„Myslím si, že stát v minulosti nevybíral dobře daně a Finanční a Celní správa nefungovaly dobře,“ uvedl Babiš. Neplacení daní navíc poškozuje hospodářství tím, že znevýhodňuje poctivé podnikatele proti těm, kteří daně neplatí.  

Podíl nezaplacených daní se v jednotlivých evropských zemích výrazně liší. Zatímco ve Finsku a v Nizozemí představují nezaplacené daně pět procent, v Rumunsku jde o 44 procent a v Česku o 22 procent, uvedl s odvoláním na výsledky šetření EU šéf finančního resortu.   

Při prokazování daňových úniků by podle Babiše mělo prospět hlášení o velkých příjmech osvobozených od daně, které je obsaženo ve změně zákona o prokazování původu majetku.  

Kromě ztrát způsobených daňovými úniky přichází Česko podle šéfa státní kasy o peníze rovněž neefektivním čerpáním peněz z evropských fondů. V čerpání dotací je Česko jeden z nejhůře čerpajících států, za což může kromě nekompetence úředníků i rozsáhlá korupce, dodal Babiš.