Další rekord pokořen: Sazby hypoték spadly na 2,44 procenta

Praha - Na historické minimum 2,44 procenta klesla v listopadu průměrná úroková sazba hypoték v Česku. Jde o vůbec nejnižší hodnotu za dobu sledování tohoto ukazatele od roku 2003. Předchozího minima dosáhly hypotéky v říjnu, kdy průměrná sazba činila 2,51 procenta. Vyplývá to z údajů Hypoindexu společnosti Fincentrum. Zájem lidí o hypotéky ale i přesto klesá.

Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace. „Do listopadového snižování sazeb se zapojily prakticky všechny velké banky, což mělo za důsledek další pokles průměrných sazeb. Pokles nejoblíbenějších fixací již došel tak daleko, že u některých bank není problém získat pětiletou fixaci za stejnou nebo nižší cenu než hypotéky s plovoucí úrokovou sazbou,“ uvedl vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Průměrná sazba hypotečních úvěrů poskytovaných tuzemskými finančními ústavy bude podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy klesat i v nadcházejících měsících. „V rámci poměrně intenzivního konkurenčního boje, který o příjemce hypoték již nyní finanční ústavy vedou a který se pravděpodobně dále vyostří, budou banky čelit silnému tlaku k dalšímu snižování úrokových sazeb u hypoték,“ uvedl.

Stále klesající úročení hypoték je podle analytika Swiss Life Select Jiřího Sýkory způsobeno tím, že si sahají do svých zisků, aby nenechaly konkurenční banky získat větší podíl na hypotečním trhu. „Na otázku, kdy se tato spirála padajících sazeb zastaví, mohou odpovědět pouze samy bankovní domy. Analytici proto nejsou schopni odhadnout další vývoj na trhu,“ uvedl Sýkora.

V meziměsíčním srovnání zájem o hypotéky ovšem i přes pokles sazeb klesl. V listopadu si hypoteční úvěr sjednalo 7 351 lidí, což je o 373 méně než v říjnu. Objem nových úvěrů v listopadu klesl o 343 milionů na 12,482 miliardy korun.