Od soboty nesmí lidé z EU investovat na Krymu

Brusel – Evropská unie oznámila nové sankce související s anexí Krymu. Dotknou se sice přílivu financí na anektovaný poloostrov, ale jejich znění ovlivňuje občany a firmy v Evropské unii. Od soboty totiž nesmí investovat nebo kupovat nemovitosti na Krymu, značně je omezena i turistika nebo využívání přístavů. Moskva hovoří o dalším konfrontačním rozhodnutí. Americký prezident Barack Obama dnes navíc podepsal zákon o protiruských sankcích schválený Kongresem. Využít ho k novým restrikcím se však zatím nechystá, zákon ba naopak může dosavadní sankce i zmírnit.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Alexander Zemlianichenko

O přitvrzení v sankční politice bylo rozhodnuto dříve, ale EU to oznámila až nyní před začátkem summitu lídrů evropské osmadvacítky. V pátek budou sankce publikovány v oficiálním věstníku s platností od soboty 20. prosince. Zakazují investice do firem na poloostrově či dovoz vybraných druhů zboží a techniky v oblastech dopravy, telekomunikace či těžby nerostných surovin. Ve stejných odvětvích začíná také platit zákaz poskytovat firmám z Krymu technickou pomoc nebo stavební či inženýrské služby.

Evropští turističtí operátoři nebudou nabízet na Krymu svoje služby a omezí se lodní spojení. S výjimkou nouzových případů nebudou všechny lodě plující pod evropskými vlajkami moci  kotvit v přístavech poloostrova. Pro už existující smlouvy týkající se lodní dopravy platí výjimka do 20. března.

„V unijním Bruselu už musejí pochopit, že Krym a Sevastopol jsou nedílnou součástí Ruska,“ uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. Ohradilo se tak proti sankcím a odmítá takovou diskriminaci obyvatel Krymu a Sevastopolu ze zpolitizovaných důvodů. Považuje to za snahu potrestat obyvatele poloostrova, kteří se v referendu svobodně vyslovili pro připojení k Ruské federaci.

Systém sankcí kvůli Ukrajině

Krize na Ukrajině a anexe Krymu přivedla Evropskou unii k zavedení několika druhů sankcí. Jednu rovinu tvoří zmrazení evropských majetků více než stovky osob a několika firem, kterým rovněž zakázala vstup na své území. Další sankce znamenaly omezení exportu zbraní a souvisejících technologií do Ruské federace a také omezení přístupu ruských firem a bank na světové finanční trhy.