Porošenko žádá o zvýšení finanční pomoci proti státnímu bankrotu

Kyjev – Kvůli hrozícímu státnímu bankrotu Ukrajiny požádal ukrajinský prezident Petro Porošenko Mezinárodní měnový fond o zvýšení finanční pomoci. Ukrajina už dvakrát čerpala finance v souhrnné výši 4,6 miliardy dolarů (103,7 miliardy korun) a urychleně by potřebovala další část v hodnotě 2,7 miliardy dolarů (60,9 miliardy korun). Země ubezpečuje, že je připravena plnit své závazky.

Video Události ČT: Vyčerpaná Ukrajina žádá MMF o další peněžní půjčku
video

Události ČT: Vyčerpaná Ukrajina žádá MMF o další peněžní půjčku

Události ČT: Vyčerpaná Ukrajina žádá MMF o další peněžní půjčku

Hrozba bankrotu Ukrajiny, Porošenko žádá další finance

Ukrajinský prezident Petro Porošenko včera telefonoval s šéfkou Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeovou a požádal o zvýšení finanční pomoci. K již poskytnuté půjčce ve výši 4,6 miliardy dolarů by chtěli v co nejkratší lhůtě získat dalších 2,7 miliardy dolarů. Šéf mise MMF Nikolaj Georgiev sice včera oznámil, že mise pokročila v jednáních, ale na uvolnění další splátky dohodnutého úvěru se nedohodla. Prezidentův úřad potvrdil, že je Ukrajina připravena plnit své závazky. Analytici uvádějí, že Ukrajina je v současnosti na prahu platební neschopnosti a bude možná muset přikročit k restrukturalizaci státního dluhu.

Mezinárodní měnový fond odsouhlasil dvouletý záchranný program pro Ukrajinu ve výši 17 miliard dolarů na konci letošního dubna. Jeho cílem je odvrátit kolaps ukrajinské ekonomiky, kterou sužuje spor na východě, kde válčí separatisté a ukrajinská armáda. Začátkem září pak MMF upozornil, že Ukrajina by mohla potřebovat dodatečnou pomoc v objemu až 19 miliard dolarů (428,2 miliardy Kč), pokud bude konflikt na východě země pokračovat i v příštím roce.

S dalšími penězi měnový fond váhá i z toho důvodu, že požadované změny na Ukrajině váznou. Lagardeová podle Porošenkova úřadu po telefonátu s ukrajinským prezidentem vyjádřila naději, že nová vládní koalice, která vzešla z říjnových voleb, požadované reformy zahájí. Patří k nim mimo jiné i zvýšení ceny plynu a škrty v sociální oblasti. Zástupci fondu by se k jednání měli na Ukrajinu vrátit v lednu.