V církvích se odehrává zápas, fakulta nesmí být místem jednoho názoru, varuje Petráček

10 minut
Události, komentáře: Historik Tomáš Petráček
Zdroj: ČT24

Děkan Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy Vojtěch Novotný dlouho čelil tlaku, aby mě odvolal, řekl v Událostech, komentářích historik Tomáš Petráček. Jeho konec na fakultě vyvolal výraznou odezvu. Petráček si jej vysvětluje několika faktory, o oficiálním důvodu, tedy úsporách, má pochybnosti. Upozorňuje na zápas, který se odehrává uvnitř církevních společenství, a varuje, aby se z univerzitní půdy nestával prostor jediného názoru. Zástupci fakulty pozvání do pořadu odmítli.

Petráčkovo odvolání přišlo krátce před zahájením akademického roku. Děkan fakulty Novotný vysvětluje krok úsporami. „Vzhledem k tomu, jaká byla výše mého úvazku, jsou (úspory) tak zanedbatelné, že v rozpočtu fakulty to opravdu nebude hrát velkou roli,“ reaguje historik.

Petráček nechce, aby se jeho výpověď redukovala na to, že vedení fakulty mělo problém s jeho názory. Zároveň ale řekl, že v minulých letech ho Novotný opakovaně upozorňoval, že čelí tlaku některých biskupů, aby historika propustil. „Mohu to doložit a je to koneckonců naznačeno v zápisu akademického senátu, který pan děkan pečlivě zredigoval, z března roku 2020,“ podotkl Petráček s tím, že má i dopisy, v nichž děkan uvádí, o které konkrétní biskupy jde.

„Čekal jsem to poslední tři roky, zvláště po veřejných útocích (tehdejšího) arcibiskupa (Dominika) Duky na mou osobu od března roku 2020. Ale nemyslím si, že by to byl osobní spor,“ nechal se slyšet Petráček.

Výbušný mix

Petráčkovým koncem na fakultě je znepokojena rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková, vědeckou radu fakulty kvůli případu opustili Lenka Zapletalová a Petr Kubín a studenti na podporu vyučujícího sepsali petici. Naopak pražský arcibiskup Jan Graubner podpořil děkana Novotného.

Petráček si velký ohlas vysvětluje třemi faktory – jednak jeho konec neodpovídá praxi v akademickém prostředí, jednak se ukázala výrazně problematická situace ve vedení fakulty a styl vedení a v neposlední řadě většina českých církví prochází velkým vnitřním štěpením a bouřlivou diskuzí o kulturních a hodnotových otázkách.

„Z nějakého záhadného důvodu jedna z těch nejvíce štěpných je otázka manželství pro všechny. Myslím, že se všechny tři věci spojily dohromady, a proto je to tak výbušné,“ konstatuje Petráček, který byl například v nedávné době jedním z iniciátorů výzvy k odstranění ultrakonzervativní Aliance pro rodinu ze státních struktur.

Na fakultách nemá znít jediný názor, věří Petráček

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy má dle Petráčka řadu problémů – v posledních letech odešla celá řada kvalitních vyučujících a vedením byl vytvářen tlak na odchod dalších. To podle historika vedlo k zúžení názorového spektra, které by na fakultě mělo být zastoupeno, aby se mohly střetávat ideje a studenti se setkávali s různými názory. „Dělat z toho monokulturu jednoho teologického směru je nešťastné, od toho fakulty nejsou,“ zdůrazňuje Petráček.

Různé názorové proudy jsou v církvi nutné, aby se mohla dále vyvíjet a „ve světle evangelia a tradice“ nacházela odpovědi na zcela nové otázky, podotýká historik. „Kde jinde by měl být prostor pro to tyto otázky formulovat,“ dodává s tím, že sám vyučuje církevní dějiny, nikoliv například morální teologii. „Názory, které mám, se týkají spíše veřejné debaty, nikoliv toho, co přednáším na fakultě,“ vysvětluje.

„Je spíš otázka, proč to vyvolává takové emoce, proč jsou zrovna tyhle věci pro mnoho katolíků, a zdá se, že i pro některé biskupy, důležitější než skoro všechno ostatní,“ uvažuje Petráček. Uvnitř církví podle něj dochází k zápasu mezi těmi, kteří se snaží hledat odpovědi, a těmi, kdo vnímají víru jako štít identity a církev jako součást kulturních válek. „Papež František neustále zdůrazňuje nutnost obnovy a přemýšlení a hledání nových cest,“ připomíná historik.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zkušené italské letectvo se ukáže na Dnech NATO v Ostravě

Itálie bude zvláštní partnerskou zemí na Dnech NATO v Ostravě v druhé polovině září. Italské letectvo má asi pět stovek letadel a vrtulníků a podílí se na protivzdušné obraně, kybernetické bezpečnosti a vesmírném programu Severoatlantické aliance. S českými protějšky by se piloti mohli podělit třeba o zkušenosti se stíhačkami F-35.
před 3 hhodinami

MotoGP čelilo náporu fanoušků. Kolony se tvořily i při odjezdu

Masarykův okruh u Brna ráno a dopoledne čelil silnému náporu fanoušků MotoGP, doprava v okolí kolabovala, stála i D1 a problém byl i s parkováním. V okolí okruhu parkovalo podle policie téměř devět tisíc vozidel a návštěvnost tak výrazně překonala páteční čísla. Dopravní komplikace doprovázely i odjezd a policisté je čekají i v neděli, a proto vyzývají návštěvníky, aby počítali se zdržením a vyrazili dřív nebo využili MHD. Velký počet fanoušků zaměstnal také zdravotníky. V jejich péči skončilo během akce sto lidí.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
před 9 hhodinami

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
před 15 hhodinami

Povrchové prameniště bude pitnou vodou zásobovat celý Libňatov

Dobrovolníci roky udržovali a čistili povrchové prameniště v Libňatově na Trutnovsku. Voda z něj však tekla bez užitku do potoka. Nyní se to obec rozhodla změnit. Voda je totiž velmi kvalitní, a tak ji začala využívat jako pitnou. Přes čerpací stanici míří voda z místního prameniště do asi dvou stovek libňatovských odběrných míst, kompletně pak bude obec zásobována během několika týdnů. Po přepojení by zde měli vyrábět vodu za desetikorunu, zatímco nyní ji kupovali za necelých 25 korun. Úspora pro obec má být přibližně čtvrt milionu ročně.
před 15 hhodinami

Málo ryb v moři nebo spláchnuté brýle. Cestovní kanceláře řeší kuriózní stížnosti na zájezdy

Spláchnuté sluneční brýle, málo ryb v moři nebo černoši na pláži v Africe. České cestovní kanceláře už obdržely první reklamace letních dovolených. Jak ale upozorňuje Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), dvě třetiny stížností jsou neoprávněných. Mezi nimi jsou i ty kuriózní. Cestovní kanceláře upozorňují, že problémy by měli lidé řešit už na místě během dovolené.
před 17 hhodinami

Vesnických prodejen ročně zaniknou desítky, pomáhají jim dotace

Jen loni zavřelo 160 malých venkovských obchůdků. Na snahu je podpořit tak letos ministerstvo průmyslu a obchodu uvolnilo padesát milionů korun. Peníze mohou dostat provozovatelé v obcích do tří tisíc obyvatel a jen s jedinou prodejnou. A dotace vyčleňují i některé kraje, například na Vysočině nabízí podporu pro vesnice s méně než pětistovkou obyvatel. Kraj letos rozdělil zatím devět milionů.
před 18 hhodinami

Masarykův okruh v Brně čelil kvůli MotoGP prvnímu náporu fanoušků

Brněnský Masarykův okruh, kam se po pěti letech vrací mistrovství světa silničních motocyklů, čelil v pátek dopoledne prvnímu náporu fanoušků, což se projevilo také silným provozem v jeho okolí. Páteční tréninky byly poznamenány deštivým počasím, kvůli kterému zůstalo dopoledne uzavřené také největší parkoviště na takzvaném Jelínkově poli. Policisté tak směřovali motorizované návštěvníky MotoGP na zpevněné parkovací plochy.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025
Načítání...