Cenu Olgy Havlové obdržel Filip Pšenčík, architekt s handicapem a asistent soběstačnosti

Nahrávám video
Cenu Olgy Havlové obdržel Filip Pšenčík
Zdroj: ČT24

Cenu Olgy Havlové obdržel v pondělí Filip Pšenčík. Bronzovou plastiku nazvanou Povzbuzení od sochaře Olbrama Zoubka dostal při slavnostním ceremoniálu ve dvoraně Národního muzea v Praze, a to za své úsilí pomáhat s budováním bezbariérového bydlení pro lidi se zdravotním handicapem navzdory vlastnímu zdravotnímu znevýhodnění.

Pšenčík se narodil s rozštěpem páteře, navzdory svému handicapu ale jako architekt a asistent soběstačnosti v Lize vozíčkářů v Brně pomáhá svým klientům s úpravou bydlení a výběrem pomůcek, které jim ulehčují život.

„V Lize vozíčkářů jsem začal působit zhruba dva roky po (studiu architektury). Měl jsem pocit, že bych mohl společnosti začít vracet to, co mi dali ostatní skvělí lidé, které jsem v životě potkal,“ uvedl oceněný architekt.

Navzdory fyzickému znevýhodnění je Pšenčík sportovcem: jezdí na handbiku, plave, věnuje se freedivingu a surfingu a je nadšeným cestovatelem, v poslední době především do jihovýchodní Asie.

Podstoupil už deset operací

„Mé postižení se většinou projevuje daleko hůře. Kombinuji chůzi o francouzských berlích a na delší vzdálenosti, při péči o dcerku nebo při vaření používám invalidní vozík. Někdy je třeba nechat uvolnit ruce,“ popisuje Pšenčík, který od narození podstoupil deset operací. Na těle má kolem 250 stehů a bez rehabilitací si každodenní fungování nedokáže představit.  

Slavnostním večerem provázela moderátorka Nora Fridrichová. Než na pódium vyšli či vyjeli laureáti a nominovaní, vystoupili se svou Písní pro Olgu zpěvačka Aneta Langerová, klavírista Jakub Zitko a Vokál klub Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých.

Květiny, diplom a cenu dojatému Pšenčíkovi předali předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), biskup Václav Malý a předseda správní rady nadace Vojtěch Sedláček.

„Tuhle cenu beru jako povzbuzení… já jsem vlastně kluk, který si plní své sny a nebýt skvělých lidí, kteří mě ve všem podpořili a podrželi, nebyl bych tam, kde jsem. Do budoucna bych chtěl ukázat krásu sportů, které dělám, i dalším handicapovaným lidem, konkrétně surfingu. Asi je blbé říct, že bychom chtěli handicapované topit, ale s kamarádem bychom chtěli zjistit, jaké mají limity, aby věděli, kam až se dokážou dostat,“ řekl na pódiu Pšenčík. 

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové letos už posedmé udělil také Cenu veřejnosti. Získal ji Heřman Volf, zakladatel spolku Cesta za snem, který pomáhá lidem s handicapem vést aktivní život a začlenit se do společnosti. Laureáta ceny vybrala porota ze tří lidí, které veřejnost nominovala v internetovém hlasování.

Olga Havlová cenu předávanou svým jménem poprvé vyhlásila v roce 1995, dostávají ji lidé se zdravotním znevýhodněním, kteří i přes překážky, jež musejí dennodenně překonávat, nezištně pomáhají druhým a jsou tak inspirací k překonávání překážek pro ostatní.

První oceněnou byla zakladatelka Pražské organizace vozíčkářů Jana Hrdá. Mezi další laureáty patřili třeba předseda Českého paralympijského výboru Vojtěch Volejník, ředitelka České asociace paraplegiků Alena Jančíková či právník rady postižených Jan Hutař. Loni cenu dostala zakladatelka projektu Silou hlasu Dita Horochovská, která pomáhá lidem s omezenou schopností pohybu naučit se ovládat počítač pomocí hlasu.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoPovinně odchytnout a vykastrovat toulavé kočky plánuje norma

Povinnost odchytávat a následně kastrovat toulavé kočky má obcím uložit nová norma. Ta má zároveň zpřísnit tresty za týrání zvířat, po případu utrápené kočky to chystají koaliční poslanci. Některá města a obce odchyt těchto zvířat a jejich sterilizace doposud prováděly dobrovolně, ale podle ministerstva zemědělství by měly být od začátku příštího roku pro radnice povinné. Oficiální počty toulavých koček v Česku neexistují, odhady hovoří o třiceti až šedesáti tisících. Plán, na který stát samosprávám zatím neplánuje finančně přispívat, se obcím nelíbí. Kromě samotných veterinárních zákroků budou obce platit i odchyty, které mají svá jasná pravidla, náklady se odhadují na stovky milionů korun.
před 4 hhodinami

Pacienti volají po volnější regulaci léčebného konopí

Národní protidrogový koordinátor Pavel Bém nechce, aby lidé chodili za užívání konopí do vězení. Označil jeho dekriminalizaci na semináři v Poslanecké sněmovně za svou absolutní prioritu. Od loňského dubna sice platí aspoň pro jeho léčebnou variantu volnější pravidla, předepisovat ho mohou i praktici, kteří o to požádají, přesto však některé pacientské organizace i zástupci lékařů požadují míň administrativy a jednodušší pravidla. Případné změny by měly vést k tomu, aby víc lidí mohlo legálně užívat léčebné konopí.
před 5 hhodinami

Potravinový ombudsman Fialka má chránit spotřebitele, zemědělce i výrobce

Novým potravinovým ombudsmanem bude Jindřich Fialka, dosavadní ředitel sekce potravinářství na ministerstvu zemědělství. Má zvýšit transparentnost v potravinovém řetězci a pomáhat chránit práva spotřebitelů, tuzemských zemědělců i výrobců potravin. Oznámil to ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD). Agrární komora zřízení ombudsmana ocenila. Krok naopak kritizuje Asociace soukromého zemědělství.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Parky předloží analýzy toho, jak na ně dopadnou škrty, řekl Červený

Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) a vládní zmocněnec pro klimatickou politiku a Green Deal Filip Turek (za Motoristy) jednali se zástupci národních parků o financování. Červený označil jednání za plodné. Podle něj se dohodli na nastavení komunikačního rámce a na měsíčních schůzkách. Upozornil ale, že financování není ideální a rozpočet si vyžádá úspory. Parky mají předložit analýzu, jak na ně škrty dopadnou. Červený počítá i s personálními změnami, které se dotknou také ministerstva.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Povinné zavedení nových vzdělávacích plánů se odloží o rok, řekl Plaga

Povinné zavedení nových rámcových vzdělávacích programů (RVP) pro základní a mateřské školy se odloží o rok, měly by platit od roku 2027 a 2028, řekl na tiskové konferenci ministr školství Robert Plaga (za ANO). Odůvodnil to mimo jiné chybějící podporou pro školy. Chce docílit toho, aby byly pro všechny ve školách pochopitelné. Program schválil bývalý ministr školství Mikuláš Bek (STAN) koncem roku 2024.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Chystáme odpověď Komisi ohledně Babišova střetu zájmů, řekla ministryně

Česká ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová potvrdila, že její úřad dostal dopis Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (oba ANO). Úřad nyní pracuje na odpovědi, ministryně však nechtěla předjímat, co v ní bude napsané. Podle jejího osobního názoru ale premiér Babiš splnil vše, co bylo potřeba. Podle Babiše samotného se věcí v Evropské unii zabývají v reakci na oznámení z Česka.
před 7 hhodinami

Vnitro stahuje dovolání ve sporu s SPD

Ministerstvo vnitra stahuje dovolání ve sporu s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD) kvůli zařazení do zprávy o extremismu za druhé pololetí roku 2020. Podle ministra vnitra Lubomíra Metnara (ANO) bylo dovolání podáno bez jeho pověření a za jeho zády. Bývalý šéf resortu Vít Rakušan (STAN) by naopak dovolání považoval za přirozený krok.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Systém penzí skončil loni ve schodku 9,2 miliardy korun

Systém důchodového pojištění skončil loni ve schodku více než devět miliard korun. Deficit byl tak proti předchozímu roku zhruba pětinový. Výdaje na penze a správu rostly pomaleji než příjmy. Dosáhly téměř 722 miliard korun, meziročně to bylo o 5,5 miliardy korun víc. Vybraná suma na pojistném byla proti předloňsku vyšší zhruba o 47 miliard korun, činila 712,7 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo financí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...