Ústavní soud odmítl stížnost Karla Janečka o vyřazení z prezidentských voleb

Ústavní soud ve středu odmítl stížnost podnikatele Karla Janečka kvůli tomu, že mu ministerstvo vnitra neuznalo část podpisů občanských podporovatelů nutných pro kandidaturu na prezidenta. Podnikatel se tím nedostal přes zákonnou hranici padesáti tisíc podpisů. Voleb se tak Janeček nebude účastnit.

Ministerstvo vnitra Janečka nezaregistrovalo kvůli nedostatku uznaných občanských podporovatelů. Později se jej nezastal ani Nejvyšší správní soud (NSS). Vnitro Janečkovi část občanských podporovatelů neuznalo při kontrole vzorků, kterou ministerstvu ukládá zákon. NSS pak sice některé podpisy vrátil do hry, ale přesto se Janeček těsně nedostal přes zákonnou hranici padesáti uznaných podporovatelů. U soudu žádal odklad voleb a zrušení právní úpravy.

ÚS konstatoval, že „ústavní stížnost téměř postrádá ústavněprávní argumentaci, na kterou by měl a mohl reagovat“. Janeček podle soudu jen zmiňoval či parafrázoval určitá ustanovení Ústavy ČR a Listiny základních práv a svobod, aniž specifikoval, čím konkrétně mělo dojít k porušení ústavně zaručených práv. 

7 minut
Ústavní soud odmítl stížnost Karla Janečka
Zdroj: ČT24

Systém prezidentských voleb označil Janeček opakovaně za nespravedlivý. Soud rovněž požádal o odklad voleb. Stěžoval si také na to, že vnitro „ve velkém chybovalo“ při kontrole petičních archů.

„Přezkoumávali jsme hlavně rozhodnutí NSS a argumentace, která tam byla obsažená, nás z hlediska ústavněprávního uspokojila, čili nebyl tady důvod něco měnit,“ řekl na tiskové konferenci soudce Vladimír Sládeček.

Janeček: Mám pochybnosti o právním státě

„Jsem velmi zklamaný a nejen kvůli sobě, ale z toho, v jakém žijeme státě. Mám pochybnosti, že vůbec žijeme v právním státě,“ reagoval v České televizi Janeček. Dodal, že před Ústavní soud podle svých slov přednesl nevyvratitelné důkazy o tom, že vyřazení podpisů ministerstvo bylo špatným rozhodnutím i „z hlediska matematické statistiky“.

Doplnil také, že je podle něj proces kontroly podpisů nutných pro kandidaturu špatně nastavený. Následujících prezidentských voleb za pět let se i z tohoto důvodu zřejmě nebude účastnit. „Chtěl jsem se stát prezidentem republiky v této době, protože žijeme v kritické době. Nemyslím, že ta doba bude otevřená za pět let,“ uzavřel. 

ÚS se zákonem o volbě prezidenta zabýval už před deseti lety. Tehdy jej nezrušil, ale doporučil, aby se podpisy na petičních arších občanských kandidátů ověřovaly, a to buď hned při jejich sběru, nebo při pozdější kontrole listin.

„ÚS je přesvědčen, že zákonodárce v nejbližší budoucnosti tento nedostatek zákona o volbě prezidenta republiky odstraní a tuto mezeru zaplní tak, aby bylo zajištěno ověřování autenticity projevu vůle petenta,“ napsali tehdy soudci v nálezu. 

Rozhodnutí o druhé stížnosti stihne ÚS před volbami

Ústavní soud bude rozhodovat ještě o druhé stížnosti ohledně prezidentských voleb. Na soud se totiž obrátila předsedkyně České asociace povinných Denisa Rohanová. 

Rohanovou ministerstvo sice do voleb pustilo, Nejvyšší správní soud ale její registraci zrušil. Problém shledal v tom, že ji podpořili výhradně členové bývalé sněmovny, a to ještě v roce 2021 před vyhlášením prezidentských voleb. Končící poslanci či senátoři podle soudu nemohou tímto způsobem prodlužovat svůj politický vliv za konec mandátu.

Ústavní soudce Vladimír Sládeček na středeční tiskové konferenci zmínil, že rozhodnutí o tom, zda se bude Rohanová voleb účastnit, vydá ÚS před prvním kolem prezidentských voleb. První kolo voleb se bude konat v pátek a v sobotu 13. a 14. ledna a případné druhé kolo pak 27. a 28. ledna. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 1 mminutou

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže, který rezignaci oznámil začátkem letošního ledna. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě, uvedla.
09:58Aktualizovánopřed 4 mminutami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 1 hhodinou

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 4 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 5 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 11 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 11 hhodinami

Reportéři ČT zkoumali pozadí uskupení Stačilo!

Členové KSČM se v letošních volbách objeví na kandidátkách koalice Stačilo!, které teprve loni na podzim založil Daniel Sterzik, který vystupuje jako blogger pod přezdívkou Vidlák. Reportéři ČT pátrali, kdo je v pozadí tohoto uskupení, kdo bude jeho volební kampaň financovat a co ze spojení budou mít sami komunisté. Natáčeli Václav Crhonek a Zuzana Černá.
před 13 hhodinami
Načítání...