Ceny výrobců v listopadu opět meziročně rostly, nejvíce v zemědělství

2 minuty
Události: Ceny výrobců v listopadu rostly
Zdroj: ČT24

Ceny výrobců v Česku se v listopadu dál meziročně zvyšovaly. Růst se zmírnil v průmyslu a stavebnictví, naopak v zemědělství zrychlil. Nejvýrazněji, o 29,9 procenta, opět meziročně stouply ceny v zemědělství. O 21,3 procenta byly vyšší ceny průmyslových výrobců, ceny stavebních prací pak ve stejném období stouply o 11,9 procenta a ceny tržních služeb pro podniky o 6,5 procenta. Oproti říjnu klesly výrobní ceny v průmyslu, zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

„V listopadu pokračoval meziroční růst cen všech výrobců,“ uvedl Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ. Podle něj se ceny v průmyslu zvýšily i navzdory meziměsíčnímu poklesu.

Průmysloví výrobci zlevnili oproti říjnu o procento. V ostatních sledovaných oblastech ale ceny výrobců meziměsíčně vzrostly – v zemědělství o 2,8 procenta, u stavebních prací o tři desetiny procenta a u tržních služeb pro podniky o dvě desetiny procenta.

„Meziměsíční pokles cen průmyslových výrobců představuje první snížení od srpna tohoto roku, kdy ale šlo pouze o kosmetických minus jednu desetinu procenta. Takto výrazné meziměsíční zlevnění jsme naposledy zaznamenali v prosinci roku 2018,“ řekl analytik Cyrrusu Vít Hradil.

Na vývoj cen výrobců dopadá kombinace příznivějšího vývoje cen komodit na globálních trzích a ochlazování výkonu ekonomiky, uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Vliv má podle něj také předchozí zpřísňování měnových podmínek prostřednictvím zvyšování úroků České národní banky. Statistiky mohou být důležitou zprávou pro ČNB při rozhodování o dalších krocích na poli měnové politiky, konkrétně úrokových sazeb. „Sdílím názor, že ČNB dvoutýdenní repo sazbu ponechá příští týden beze změny na sedmi procentech a stabilitu úroků očekávám i po celé první pololetí 2023,“ dodal.

Stouply ceny vajec, zlevnila zelenina

V meziměsíčním srovnání stouply ceny vajec o 15,2 procenta, naopak o 12,4 procenta zlevnila čerstvá zelenina. Meziročně ceny v rostlinné výrobě zdražily o 26 procent, přičemž o 42,4 procenta byly vyšší ceny obilovin, o 33,5 procenta byla dražší čerstvá zelenina a o čtvrtinu brambory. V živočišné výrobě vzrostly ceny ve srovnání s loňským listopadem o 36,7 procenta. O 58,4 procenta zdražila vejce, ceny jatečných prasat téměř o padesát procent, zhruba o 35 procent pak mléko a drůbež.

V průmyslu meziměsíčně zlevnily zejména ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů, naopak o 3,5 procenta stouply ceny potravinářských výrobků. V meziročním srovnání o 52,6 procenta zdražily ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu, více než o čtvrtinu pak potravinářské výrobky, nápoje a tabák.

Spotřebitelské ceny v Česku v listopadu meziročně stouply o 16,2 procenta, uvedl už dříve ČSÚ. Tempo inflace se proti předchozímu měsíci zvýšilo, v říjnu činila 15,1 procenta. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Prezident Turka nejmenuje, poslanecký klub Motoristů za ním ale stojí

Na novoročním obědě na Pražském hradě přivítal ve středu prezident Petr Pavel premiéra Andreje Babiše (ANO). Premiér po obědě sdělil, že hlavě státu předal nominaci poslance Motoristů Filipa Turka na ministra životního prostředí. Pavel ovšem podle Babiše jmenovat Turka odmítá. O kompetenční žalobě premiér neuvažuje. Poslanecký klub Motoristů vyjádřil na večerním jednání Turkovi jednomyslnou podporu.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

„Je, byl a bude to Turek,“ řekl Macinka k nominaci na ministra životního prostředí

Ministr zahraničí a předseda Motoristů Petr Macinka v Interview ČT24 uvedl, že strana dál trvá na nominaci poslance a čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka do čela resortu životního prostředí. Dodal, že si Motoristé počkají na písemné zdůvodnění, proč Turka prezident Petr Pavel nechce jmenovat. Připustil také, že existují i jiné kroky než kompetenční žaloba. Macinka se v pořadu moderovaném Danielem Takáčem vyjádřil také k pokračování muniční iniciativy.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Muniční iniciativa bude pokračovat, potvrdil Babiš

Muniční iniciativa bude pokračovat, zopakoval po jednání Bezpečnostní rady státu (BRS) premiér Andrej Babiš (ANO). Uvedl ale, že do ní Česko nebude dávat peníze. Podle bývalé vlády činil dosavadní příspěvek Česka dvě až tři procenta z celkového objemu vložených peněz.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Fico věří v obnovení společných jednání české a slovenské vlády

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) věří v obnovení společných jednání české a slovenské vlády. Řekl to v příspěvku na sociální síti před čtvrteční návštěvou svého českého protějšku Andreje Babiše (ANO) v Bratislavě. Mezivládní konzultace s Bratislavou přerušil předloni tehdejší kabinet premiéra Petra Fialy (ODS), který krok zdůvodnil rozdílnými pohledy obou zemí na klíčová zahraniční témata.
před 6 hhodinami

Za sexuální útoky a znásilnění potvrdil soud masérovi pět a půl roku vězení

Za znásilnění a sexuální útoky vůči klientkám potvrdil odvolací Městský soud v Praze masérovi Richardu Pobišovi trest pět a půl roku vězení a zákaz činnosti na deset let. Poškozeným ženám musí Pobiš podle rozsudku vyplatit asi 1,7 milionu korun. Středeční rozhodnutí je pravomocné. Muži hrozil trest od dvou do deseti let vězení.
před 7 hhodinami

Babiš čeká s vložením akcií Agrofertu do fondu na souhlasy ze zahraničí

Premiér Andrej Babiš (ANO) čeká s vložením akcií Agrofertu do svěřenského fondu na veřejnoprávní souhlasy ze zahraničí. V pondělí napsal ministerstvu spravedlnosti dopis popisující situaci. Babiš to uvedl ve středu na dotaz ohledně čtvrtečního vypršení termínu, do kterého má podle zákona vyřešit svůj střet zájmů. Akcie do fondu vloží bezprostředně po získání souhlasů, uvedl a dodal, že na některé kroky nemá vliv.
před 8 hhodinami

Mrazivé počasí pokračuje. Podívejte se, kde bude ve čtvrtek ještě chladněji než ve středu

Středa přinesla o něco teplejší ráno, než bylo to pondělní a zejména úterní. Trend velmi chladného počasí ale bude pokračovat ještě přinejmenším ve čtvrtek, teprve pátek bude znamenat lehké oteplení.
před 9 hhodinami

Advokátka Suková se doznala ke zpronevěře peněz klientů

Advokátka Hana Suková se u soudu doznala ke zpronevěře peněz svých klientů. Dodala však, že s celým zněním obžaloby nesouhlasí. Její spoluobžalovaná dcera, koncipientka Pavla Marešová, se cítí nevinná. Ženy podle státní zástupkyně Markéty Pánkové způsobily lidem, kteří k nim do advokátní úschovy složili peníze, škodu zhruba 161 milionů korun. Za podvod a zpronevěru jim hrozí až desetiletý trest vězení. Pánková navrhla, aby soud poslal Sukovou na devět a Marešovou na sedm let do vězení.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...