Vlaky a autobusy v prosinci zdraží. Otázka o kolik, zůstává stále nezodpovězená

3 minuty
UDÁLOSTI: Objednatelé i dopravci shodně avizují, že ceny půjdou nahoru
Zdroj: ČT24

Druhou prosincovou neděli začnou ve veřejné dopravě platit nové jízdní řády a zároveň i ceníky jízdného. Zatímco však návrhy jízdních řádů jsou na světě, nové ceníky kraje a dopravci vesměs tají. Není zatím ani jasné, o kolik zdraží České dráhy, ani státní jednotný tarif, i když ministr dopravy hovořil o tom, že by měl být nový ceník výsledkem diskusí, které se měly uskutečnit počátkem října. Z krajů sice uvažuje o zdražení většina, ale jen část z nich už ho schválila.

„Všem dopravcům rostou náklady. Promítnutí části zvýšených nákladů do ceny jízdného je nevyhnutelné,“ konstatoval již v září ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Jeho úřad má bezprostředně vliv na podobu státního tarifu, který platí na železnici ve všech vlacích bez ohledu na dopravce – a ten se zvýší podobně jako ceníky samotných dopravců.

Rozhodnutí, o kolik zdraží, se v zákulisí očekávalo koncem prvního říjnového týdne, zatím ale nepadlo. Ministr Kupka hovořil o tom, že „bude výsledkem diskusí, které proběhnou začátkem října“.

České dráhy, které jsou největším železničním dopravcem v republice, se chystají zvednout i svůj tarif.  Sice měsíčně utrží z jízdného kolem miliardy korun, k tomu jim miliardu a čtvrt platí stát a kraje v rámci objednávky veřejné dopravy, přesto se jim v prvním pololetí nedostávalo dalších 931 milionů. Dopravce odkázal hlavně na zdražení energií. Ani u drah ale není ještě jasné, o kolik ceny jízdného vzrostou.

Generální ředitel drah Michal Krapinec naznačil v podnikovém měsíčníku, že za maximum považuje zvýšení cen o 20 procent, za reálnější ale považuje patnáctiprocentní zdražení.

Dráhy ovšem mohou podle vlastního tarifu prodávat jízdenky jenom na část svých vlaků. Některé kraje si prosadily, že se bude uznávat výhradně jejich regionální tarif (plus jednotný státní). Jiné prodávají své jízdenky jako alternativu k tarifu drah. Jejích zdražení avizovalo sedm z třinácti regionů, ovšem jen čtyři z nich již mají jasno.

Patří k nim Ústecký kraj, kde zdraží hlavně jednotné jízdenky. Nejlevnější určená pro velmi krátké cesty bude místo dosavadních 14 korun stát 17, cesta dlouhá zhruba patnáct kilometrů zdraží z 30 na 37 korun.

Kromě severozápadu Čech je o zdražení již rozhodnuto také v Moravskoslezském, Zlínském kraji a na Vysočině. Středočeský kraj ještě konečné rozhodnutí neučinil, ke zdražení jízdenek ale také spěje. Uvažují o tom i v Jihomoravském a Královéhradeckém kraji.

I tak ale kraje zvýšením jízdného pokryjí jen část nákladů, a tak budou muset více doplácet i ze svých rozpočtů. Krajský úřad Vysočiny podle mluvčí Jitky Svatošové očekává, že zdražení jízdného pokryje asi 42 milionů, avšak kvůli zvýšeným nákladům by bylo potřeba 200 milionů korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Po 16:30 už mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že je požár téměř uhašený. Okolnostmi události se bude zabývat i policie.
14:34Aktualizovánopřed 22 mminutami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 50 mminutami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
13:03Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Zprávy o ujetí od nehody jsou zkreslené či smyšlené, tvrdí šéfka zlínské hygieny

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK) Eva Sedláčková prostřednictvím své kanceláře označila za zkreslené či smyšlené informace médií o své údajné dopravní nehodě. Podle Seznam Zpráv srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Zlínští zdravotničtí odboráři v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) vyjádřili názor, že Sedláčková nemůže dál zastávat funkci. Státní tajemník resortu požádal policii o informace o nehodě.
11:40Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Úmysl je zatím jedinou vyšetřovací verzí masivního požáru skládky plastů

Vyšetřovatelé rozsáhlého požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku mají podezření na úmyslné zapálení, podle velitele zásahu Martina Vondry je to zatím jediná vyšetřovací verze. Hořely plasty určené k dalšímu zpracování a lesní porost. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl její jednatel Lubomír Černý.
11:13Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Systém e-zákonů vyjde podle NKÚ na téměř dvojnásobek. Vnitro to odmítá

Ministerstvo vnitra selhalo při tvorbě elektronického systému pro vydávání právních předpisů, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ve zprávě uvedl, že termín dokončení systémů se protáhl na devět let místo plánovaných tří a předpokládané náklady na něj stouply z původních 482 na 903 milionů korun. Resort se závěry nesouhlasí, systémy e-Sbírka a e-Legislativa jsou podle něj plně funkční. Důvodem zpoždění podle něj bylo nerealistické nastavení před téměř deseti lety.
před 8 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o ruských výhrůžkách Haškovi

Hosté pořadu Události, komentáře týdne debatovali o výhrůžkách ruského exprezidenta Dmitrije Medvěděva vůči bývalému hokejovému brankáři Dominiku Haškovi. Tématy byly také rychlá jízda europoslance Filipa Turka (za Přísahu a Motoristy), která inspirovala další, přístup měst k bezdomovectví i otázka, jak skloubit práci zákonodárce s osobním životem. Debaty se zúčastnili filmový režisér a producent Václav Marhoul, právnička a bývalá politička Petra Buzková, redaktorka Deníku N Petra Procházková, publicista z Echo 24 Jiří Peňás a ekonomická komentátorka Lena Cohen. Debatu vedla Jana Fabianová.
před 9 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek se ale začne zatahovat a o víkendu místy zaprší, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 9 hhodinami
Načítání...