Kauza ohledně styků Mlejnka s Redlem může mít na civilní rozvědku dopad, říká Žáček

28 minut
Interview ČT24 s předsedou sněmovního bezpečnostního výboru Pavlem Žáčkem
Zdroj: ČT24

Předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) míní, že setrvání nového šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka ve funkci závisí na tom, zda získá bezpečnostní prověrku, jak také už dříve uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle Žáčka je nutné o kontaktech Mlejnka s obviněným lobbistou Michalem Redlem hovořit. Očekává, že kauza bude mít na fungování Úřadu pro zahraniční styky a informace dopad. Pavel Žáček byl hostem Interview ČT24.

„Primárně to závisí  na tom, jestli pan ředitel dostane prověrku na ‚přísně tajné‘, protože je to podmínka, aby mohl být ředitelem v zásadě jakékoliv tajné služby,“ prohlásil ve vysílání ČT24 Žáček. 

Vnímá, že je Mlejnek spojován s korupční kauzou, odmítá ale navzdory komentářům v médiích a výrokům kolegů politiků dělat předčasné závěry.

„Také proto jsem přistoupil na to, že jednání (bezpečnostního) výboru, na kterém se mělo projednávat uvedení pana ředitele Mlejnka do funkce 1. září, uděláme dřív. Myslím si, že je nutné o tom diskutovat na platformě, která je k tomu určená, to znamená na bezpečnostním výboru,“ upřesnil Žáček. Předpokládá, že podstatná část jednání naplánovaného na 25. srpna bude otevřená. Ve stejný den se sejde také Stálá komise pro kontrolu činnosti Úřadu pro zahraniční styky a informace.

Nabízelo se, aby prověrku dělal jiný úřad

Bezpečnostní prověrku dělá Mlejnkovi paradoxně Úřad pro zahraniční styky a informace, tedy ten, který sám řídí. „To je praxe vyplývající ze zákonů. Teď jsme se dostali do specifické situace, kdy ministr zvolil osobu, která ze zpravodajského systému na nějakou dobu vypadla a dostala se do byznysového prostředí,“ připomíná Žáček. V tomto případě se podle něj nabízelo, aby prověrku udělala jiná tajná služba.

Šéf bezpečnostního výboru zdůraznil, že prověrka musí být vykonána důkladně, aby ji nikdo do budoucna nemohl zpochybnit.  

Bezpečnost země není ohrožena

Žáček si zároveň myslí, že rozvědka je velmi citlivou zpravodajskou instituticí, na kterou může mít kauza dopad. Potřebuje přitom být v pozici, kdy může vykonávat svou funkci nejen ve vztahu k vládě a bezpečnosti České republiky, ale i partnerům, se kterými úzce spolupracuje.

Žáček má obavu, že lidé kvůli aktuální situaci ztratí důvěru v bezpečnostní aparát Česka. „A naše úloha je, abychom to vysvětlili při diskuzi, abychom ujistili veřejnost, že zde řešíme jeden problém, ale že jako celek to bezpečnost České republiky neohrožuje,“ uzavřel Žáček.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 3 hhodinami

Českou rozvodnou síť chrání před blackouty striktní postupy

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 4 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 9 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...