Učitelé by mohli být chráněné osoby. Gazdík o tom chce diskutovat

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) nevylučuje, že by učitelé mohli získat statut chráněné osoby. Chce o tom diskutovat s koaličními partnery a poslanci ve školském výboru, až se dopodrobna vyhodnotí tragický incident na Středním odborném učilišti Ohradní v pražské Michli. Policie zahájila trestní řízení, podezřelý je devatenáctiletý student učiliště.

Podle Gazdíka se problematika ochrany pedagogů může opět otevřít. „Toto bude věcí diskuse v okamžiku, kdy si vyhodnotíme tento konkrétní případ dopodrobna. Ale jsem připraven o tom vést politickou diskusi, bude mě zajímat názor koaličních partnerů a členů školského výboru,“ předesílá s tím, že nestojí o unáhlená řešení a záleží mu na praktických dopadech takového opatření. 

O možnosti zavést pro učitele a vychovatele statut chráněné osoby hovořil už v roce 2014 bývalý ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Reagoval tak tehdy na útok chovanců na vychovatele ústavu v Králíkách. Statut chráněné osoby mohl podle něj zaručit, že ti, kdo by pedagogy napadli, by dostali přísnější tresty.

O potřebě legislativních změn v tomto smyslu po Chládkově odchodu mluvila i jeho nástupkyně Kateřina Valachová (ČSSD). Cestou chráněné osoby se chtěla vydat proto, že ministerstva spravedlnosti a vnitra opakovaně odmítala učitelům přisoudit postavení veřejného činitele. Ze záměru ale nakonec sešlo.

Gazdík ve středu na místě útoku v michelském učilišti uvedl, že žák byl s učitelem v konfliktu. Ve středu podle něj zaznamenal studijní neúspěch. Podle ředitele školy Karla Dvořáka byl napadený dlouholetým pedagogickým pracovníkem. Policejní mluvčí Jan Rybanský řekl, že podezřelý, devatenáctiletý žák, při zatýkání nebyl pod vlivem alkoholu ani drog.

Policisté zveřejnili video ze zadržení

Policie v pátek zahájila v případu trestní řízení. Více informací podle mluvčího Městského státního zastupitelství v Praze nelze sdělit. Nesdělil, zda policie v případu někoho obvinila. Tuto skutečnost odmítli sdělit i nový policejní prezident Martin Vondrášek a jeho první náměstek Tomáš Lerch. Odkázali na státní zastupitelství.

Pachatel zaútočil na učitele ve čtvrtek před polednem ve čtvrtém patře budovy školy v jeho kabinetu. Pedagog napadený mačetou přes snahu přivolaných záchranářů zraněním na místě podlehl. Útočník z místa utekl. Policie následně v Dolních Břežanech v okrese Praha-západ podezřelého zatkla.

Policisté zveřejnili video ze zadržení. Na záběrech je vidět podezřelého, jak sedí v autě na místě spolujezdce. Policisté se ho zeptali nejdříve na jméno. Na otázku, zda má u sebe nějakou zbraň, odpověděl, že nůž. Poté ho policisté vyzvali, aby vystoupil z auta, kde mu nasadili pouta.

Lerch, který do čtvrtka šéfoval pražským policistům, k události podotkl, že oznámení o jednání pachatele spustilo řízený, nacvičený mechanismus napříč všemi složkami Integrovaného záchranného systému. „Prvosledová hlídka dorazila na místo během velmi krátké chvíle, následně ostatní kolegové. Postupovali tak, jak jsme v minulosti cvičili. I ze strany školy bylo vidět, že žáci procházeli preventivními projekty. Chovali se tak, jak v tu chvíli měli, a bez problémů spolupracovali s policií,“ popsal.

Policejní prezident Vondrášek připomněl, že po teroristickém útoku v Bruselu z března roku 2016 zřídila česká policie pracovní skupinu Podpora, která systémově řeší ochranu 600 měkkých cílů, mezi něž patří i školy. Policisté také prošli speciálním výcvikem. Vondrášek pražské policii poděkoval za to, že útočníka dokázala do hodiny zadržet, a osazenstvu učiliště za jejich chování, díky němuž neměl čin další následky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
15:50Aktualizovánopřed 27 mminutami

Hlasování o nedůvěře Evropské komise bylo divadlo, řekl Síkela v Interview ČT24

Bylo zřejmé, že hlasování o nedůvěře Evropské komise (EK) nemůže projít, od začátku šlo o „politické divadlo“, prohlásil eurokomisař Jozef Síkela (STAN). V pořadu Interview ČT24 s ním moderátorka Tereza Řezníčková dále probírala, jak americký prezident Donald Trump ovlivní ekonomickou situaci v Evropské unii či v jakých oblastech Evropa působí v Africe a kdo jsou její klíčoví partneři.
18:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
10:41Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Nemocnice Nymburk se vzpamatovává z kyberútoku

Lékaři z nymburské nemocnice po rozsáhlém kybernetickém útoku, který zařízení zasáhl minulý týden, postupně znovu získávají přístup do informačního systému a s tím i databáze pacientů. Z 250 počítačů zatím technici zprovoznili zhruba třetinu, aspoň jeden na každém oddělení. Většina lékařských přístrojů je již funkčních, třeba magnetickou rezonanci ale zdravotníci otestovali ve čtvrtek poprvé. Žádanky a dokumenty musí doktoři stále vyplňovat ručně, péče o pacienty však omezená není. Veškeré systémy a počítače chce mít nemocnice naplno zprovozněné do konce příštího týdne.
před 2 hhodinami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
11:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková. Ministerstvo dopravy k tomu sdělilo, že stát přispívá každoročně krajům a Praze na dopravní projekty více než deseti miliardami korun.
16:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Počet infarktů se snižuje. Klíčová je rychlá reakce okolí

Případů infarktů v posledních letech v Česku ubývá a snižuje se i procento těch, kteří je nepřežijí. Jiné kardiovaskulární diagnózy jsou naopak na vzestupu. Mezi nejčastější patří chronicky zvýšený tlak. Nemoci oběhové soustavy jsou v tuzemsku nejčastější příčinou úmrtí, zásadní je prvotní reakce laické veřejnosti. A pomáhají i přístupné defibrilátory, jejichž umístění lidé najdou v aplikaci Záchranka.
20:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Jiří Brožek získá ve Varech jako první střihač Cenu prezidenta festivalu

Jiří Brožek je prvním střihačem v historii, který převezme Cenu prezidenta festivalu v Karlových Varech. O jejím udělení rozhodl ještě Jiří Bartoška, který v květnu zemřel. Sám Brožek pro festival vybral a uvedl jeden ze svých více než 130 filmů – Smrt krásných srnců. Za svou práci obdržel již devět Českých lvů.
před 2 hhodinami
Načítání...