Novým šéfem Českých drah je Michal Krapinec. Vedl ČD-Telematiku

Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem Českých drah se ve čtvrtek stal Michal Krapinec, dosavadní šéf dceřiné firmy drah ČD-Telematika. Do funkce ho zvolila dozorčí rada společnosti po výběrovém řízení. Na tiskové konferenci to oznámil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Post v čele státního dopravce byl uvolněný po únorové rezignaci Ivana Bednárika. Krapinec je za tři a půl roku pátým šéfem státního dopravce.

„Volba dává Českým drahám jistotu dobrého vedení s patřičným nadhledem,“ řekl Kupka. Připomněl, že ČD zaznamenaly během covidové krize ztráty až kolem sedmi miliard korun. „Jsem přesvědčený, že kvalifikace pana Krapince pomůže společnosti se vyrovnat s velkým výpadkem tržeb a České dráhy se přes toto těžké období pod jeho vedením přenesou,“ dodal ministr.

Po novém šéfovi drah chce přehlednější strukturu společnosti, zajištění kvalitních služeb pro cestující či vyřešení některých vleklých problémů. Jedním z prvních úkolů nového vedení bude podle ministra do dvou měsíců vypracovat aktualizovaný obchodní plán.

Krapinec se funkce ujme 4. dubna. Po zvolení uvedl, že jeho mise v čele státního dopravce bude těžká, nepovažuje ji však za sebevražednou. Připomněl, že dráhy na tom nyní kvůli výpadkům tržeb během koronavirové krize nejsou finančně nejlépe. Loňské hospodaření však podle něj dopadlo významně lépe než o rok dříve, kdy měla celá skupina ztrátu přes 4,1 miliardy korun. Konkrétní čísla za loňský rok ovšem neuvedl. Výsledky firma představí po auditu na konci dubna.

Klíčové pro další finanční vývoj společnosti bude podle Krapince také hodnocení ratingové agentury, které nastaví výši úroků, za něž si budou moci dráhy půjčovat peníze.

Ke svým cílům ve vedení ČD dále poznamenal, že se potřebuje nejprve seznámit s detaily chodu firmy, jedním z jnich bude zlepšení kvality služeb. „Udělám vše pro to, aby České dráhy byly pro zákazníky první volbou, a nikoli volbou jedinou,“ zdůraznil.

Jednomyslná volba

Nový šéf drah uspěl ve výběrovém řízení, do kterého se přihlásilo celkem jedenáct uchazečů. Ty posuzovala výběrová komise, která dozorčí radě nakonec doporučila Krapince. Volba byla podle předsedy rady Miroslava Zámečníka jednomyslná.

Krapinec v Českých drahách už v minulosti skoro čtyři roky působil. Byl například ředitelem odboru strategie a správy majetkových činností nebo odboru projektové kanceláře. Ještě předtím byl také v dceřiné firmě drah ČD Cargo. Od června 2020 stál ve vedení další firmy ze skupiny státního dopravce ČD-Telematika. Od loňského podzimu pak byl v jejím čele.

Na podzim 2018 Deník N informoval o Krapincově cestě do Číny na náklady čínské ambasády v Praze. Cestoval tehdy v delegaci například po boku bývalého sociálnědemokratického premiéra Bohuslava Sobotky, který působil jako konzultant právě v obchodních vztazích s asijskou velmocí. Šéf tehdejší dozorčí rady ČD Petr Moos chtěl kvůli této události dokonce nechat aktualizovat etický kodex drah, protože přijímání tak hodnotných darů manažery státního podniku považoval za neetické.

V čele společnosti nahradil Krapinec Ivana Bednárika, který v polovině února rezignoval. Ten měl například výhrady vůči úsporám, které vláda při podnikovém hospodaření žádala. Bednárik byl šéfem ČD od prosince 2020, kdy v čele společnosti nahradil Václava Nebeského. Předtím Bednárik vedl ČD Cargo. Do oficiálního nástupu Krapince do funkce vede ČD z pozice místopředsedy představenstva Michal Kraus.

Dráhy nyní dále hledají člena představenstva, který bude zodpovídat hlavně za finance. Zámečník ve čtvrtek řekl, že ve výběrovém řízení byl jeden uchazeč, který by podle komise na tuto pozici vyhovoval. Podnik však podle Zámečníka bude ještě hledat i mezi dalšími možnými kandidáty. Jasno by mělo být v řádu týdnů.

Skupina České dráhy, zahrnující osobního i nákladního dopravce a další dceřiné podniky, předloni hospodařila se ztrátou 4,1 miliardy korun. V prvním pololetí loňského roku skončila ve ztrátě 217 milionů korun. Skupina zaměstnává kolem 23 500 lidí.

Experti: Krapinec musí řešit hlavně finance

Odborníci se shodují, že nový šéf ČD bude muset především zajistit finanční stabilitu společnosti a pokračovat v investicích kvůli zlepšování kvality služeb. Důležitá bude podle nich také stabilizace struktury vedení firmy. Výběr Krapince vesměs schvalují, výhodou podle nich bude jeho znalost prostředí z dřívějšího působení v Českých drahách.

„Je to velmi dobrá volba,“ řekl šéf dopravní sekce Hospodářské komory Emanuel Šíp, jenž v 90. letech České dráhy také vedl. Podle něj jsou výhodou Krapince jeho zkušenosti z oblasti informačních technologií, protože to je podle něj nyní jedna z klíčových oblastí pro řízení tak velké firmy. Hlavním úkolem nového šéfa bude podle Šípa řešení současné hospodářské situace dopravce, který se potýká s miliardovými výpadky tržeb kvůli covidové krizi.

Jeden z členů dozorčí rady podniku a zástupce odborů Vladislav Vokoun řekl, že Krapinec z poznatků, které radě ve čtvrtek přednesla výběrová komise, obstál ze všech kandidátů nejlépe. „Měl by tedy dostat šanci, potenciál má,“ podotkl. České dráhy podle něj nyní potřebují finanční i strukturální stabilitu.

Jako nejrozumnější volbu z dostupných kandidátů označil volbu nového šéfa drah i bývalý ministr dopravy Karel Havlíček (ANO). „Pan Krapinec je mladý a perspektivní manažer, zdravě nabušený,“ zhodnotil. Ocenil, že Krapinec už České dráhy zná i z působení ve společnosti. „Musí dotáhnout finanční restrukturalizaci a hodně bude záležet na tom, jak vyjde s odbory, které jsou na drahách silné,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Za čtvrt roku zabránil systém ETCS velkým škodám. Měl ale i velký výpadek

Nový zabezpečovací systém na železnici ETCS má za sebou v tuzemsku čtvrt roku fungování. Na tratích, kde ho strojvedoucí povinně zapínají, zatím žádný z nich neprojel na červenou. Systém navíc už prokazatelně zabránil velkým škodám, má ale za sebou i jeden masivní výpadek. Drobná přerušení automaticky zastavují asi jeden spoj ze sta.
před 7 mminutami

Poslední druhoválečná bitva vzplanula na Příbramsku

Ačkoli Německo kapitulovalo ve druhé světové válce 8. května 1945, na mnoha místech se bojovalo i v následujících dnech. Poslední bitva se odehrála před 80 lety ve Slivici u Milína na Příbramsku, kde se odmítl vzdát německý generál jednotek Waffen-SS Carl von Pückler-Burghaus. Tvrdé boje, do kterých se zapojily také tanky, se odehrály 11. a 12. května.
před 37 mminutami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 1 hhodinou

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 10 hhodinami

Zájem o dálniční známky vzrostl

Řidiči mají vyšší zájem o dálniční známky. Do konce dubna si je pořídilo zhruba o sto tisíc šoférů více než za stejné období loni. To přitom kupovali kupony ve velkém kvůli blížícímu se výraznému zdražení. Znovu si přitom připlatili řidiči i letos. Populární jsou i jednodenní známky. Za chybějící elektronické viněty celníci za první čtyři měsíce při kontrolách uložili na místě pokuty bezmála za čtrnáct milionů.
před 10 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 10 hhodinami

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok. Premiér Petr Fiala (ODS) si myslí, že Rusko hledá způsoby, jak se vyhnout úplnému příměří, na které je Ukrajina podle něj připravena.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 12 hhodinami
Načítání...