Nejméně desetitisícová pokuta hrozí nově sportovním fanouškům za použití pyrotechniky přímo na stadionech, ale i cestou na ně. Od počátku února je účinná novela přestupkového zákona, která odpalování pyrotechniky při sportovních utkáních přímo definuje a zakazuje. Zpřísňují se také postihy těch, kdo poruší zákaz vstupu na stadion. Kdo se o to pokusí vícekrát, může skončit i ve vězení.
Za pyrotechniku na stadionu hrozí vysoké pokuty. Kdo tam jde přes zákaz, může skončit ve vězení
Přijetí novely přestupkového zákona předcházely vážné incidenty na stadionech. Na fotbalovém stadionu Sparty odpalovali fanoušci světlice, pyrotechnika poranila jednu ženu. Při zápasu Baníku zapálily světlice plachtu a jedna jen těsně minula člověka, který byl poblíž.
Dosud ale fanoušci za odpalování světlic nebo dělobuchů na stadionech dostávali vesměs pokuty v řádu stokorun, pokud vůbec nějaké. Řádově více platily hlavně kluby, které dostávaly od ligové asociace i statisícové postihy.
Podle Lubomíra Janků z odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra byla potíž v tom, že v zákoně nebyla definována skutková podstata vnášení a odpalování pyrotechniky. To se mění. Odpalování pyrotechniky je přesně vymezeným přestupkem, který se trestá pokutou 10 až 50 tisíc korun a při opakování může být sankce i stotisícová.
Současně s novelou přestupkového zákona nastoupila i účinnost novely trestního zákoníku. Podle ní hrozí až dvouleté vězení za opakované porušení zákazu vstupu na stadion vyřčeného v přestupkovém řízení. Nově je takový odstavec zařazen pod paragrafem 337 (maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání).
Pyrotechnika na každém druhém fotbalovém zápasu
Novela se netýká jen dění přímo při utkání. „Postihuje vnášení a použití pyrotechnických výrobků na stadionu a zároveň postihuje i použití pyrotechnického výrobku při cestě na stadion,“ upozornil Lubomír Janků. A vztahuje se na všechny sporty, nejen na fotbal.
Na fotbalu je ale problém nejrozšířenější. Podle statistiky ministerstva vnitra se objevuje nedovolené použití pyrotechniky zhruba při polovině zápasů první ligy. Konkrétně v roce 2019 zaznamenali policisté 140 incidentů na 280 utkáních. Na hokeji občas znějí výbuchy také, v roce 2019 to ale bylo jen na 26 z 662 zápasů.
V zakazování pyrotechniky na stadionech není Česko žádným pionýrem. V Evropě je to naopak běžné a pokuty jsou v jiných zemích srovnatelné s tím, co nově hrozí neukázněným tuzemským fanouškům. V Belgii může být pokuta až tisícieurová, ve Španělsku i třikrát vyšší. V Anglii hrozí za odpalování pyrotechniky při sportovních utkáních kromě pokuty i vězení.
V zahraničí kvůli pyrotechnice umírali lidé, v Plzni hořela hala
Na stadionech v jižní a západní Evropě ostatně už kvůli pyrotechnice umírali lidé. V roce 1992 zahynul v Barceloně třináctiletý chlapec, o rok později šestasedmdesátiletý divák ve Velké Británii.
V Česku bylo dosavadním vrcholem nepovoleného používání pyrotechniky při sportu zapálení hokejové haly v Plzni v roce 1992. Tehdy postoupili domácí do finále a jeden fanoušek se rozhodl na oslavu vystřelit světlici.
V roce 2017 zase čelili hasiči neustálé palbě pyrotechniky při fotbalovém utkání Slavie a Brna na pražském Strahově. Fanoušci ve slávistickém kotli odpalovali vše, co měli u sebe. „Létaly tam světlice, dělobuchy, všechno možné v ohromném počtu,“ popsal velitel výjezdové jednotky dobrovolných hasičů z Řeporyjí. Když se hasiči pokoušeli pyrotechniku uhasit, jednomu z nich explodoval dělobuch na zádech, i když vyšetření v nemocnici ukázalo, že neutrpěl těžké zranění.
Ministerstvo vnitra si od změny zákona slibuje hlavně větší bezpečnost na stadionech. Světlice a dýmovnice jsou podle expertů nebezpečné i proto, že je obtížné je uhasit. Navíc hoří při velmi vysoké teplotě – až 1600 stupňů Celsia.