O náhradní výživné požádalo už téměř sedm tisíc lidí, většina úspěšně

3 minuty
Události: O náhradní výživné požádalo už na sedm tisíc lidí
Zdroj: ČT24

Už půl roku stát proplácí náhradní výživné za neplatiče. Většině žadatelů úřady vyhověly a poslaly jim dohromady přes 36 milionů. Konkrétní částky se nejčastěji pohybují mezi dvěma a půl a třemi tisíci měsíčně. Na dávku mají nárok nejen lidé, kterým bývalý partner neposílá alimenty.

Typickým příkladem marné snahy domoci se výživného, na které má nárok, je příběh Ivety Kováčové. V péči má dvě malá vnoučata. „Rodiče neplatili, tak jsem šla na soud, kde mi řekli, že si mám podat návrh na srážky ze mzdy. Ale oba nedělají, respektive dělají načerno, takže to byl takový bludný kruh,“ popisuje. 

Stát jí na oba vnuky nyní přiznal náhradní výživné. „Mít měsíčně pět a půl tisíce korun, nebo nemít, to je ohromná pomoc,“ vítá zlepšení svého rodinného rozpočtu Iveta Kováčová. Děti dosud musela živit sama a podle jejích slov bylo velmi těžké s mizivými finančními prostředky vyjít.

Devadesát procent schváleno

Podobně jako Iveta Kováčová o náhradní výživné požádalo dosud téměř sedm tisíc lidí. Mezi žádostmi výrazně převažují ženy. Úřad práce v devadesáti procentech náhradní výživné už přiznal. „Zbývající žádosti úřad práce posuzuje, případně čeká, až žadatelé dodají všechny potřebné doklady,“ doplnila mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

K dokumentům, které je potřeba předložit, patří třeba potvrzení o návrhu na exekuci nebo zahájení soudního výkonu rozhodnutí. Podrobný návod na podání žádosti je na stránkách úřadu práce, pomoc nabízejí i různé poradenské služby.

Žádat lze nejen kvůli dítěti

„Obrací se na nás primárně lidé, kteří doteď svoji situaci třeba vůbec neřešili, protože si mysleli, že z jejich bývalého partnera nebo partnerky nelze nic vymoci,“ upřesňuje Erik Žákovec, který v jedné takové službě působí. 

Lidé podle něho ani často nevědí, že mají na dávku nárok. „Dává možnost studentům zažádat si o náhradní výživné v případě, že jim jeden z rodičů neplatí výživné tak, jak by měl. Z těch dalších případů je to třeba rozvedený manžel, rozvedená manželka, kteří mají výživné na sebe,“ vysvětluje.

Přiznáním náhradního výživného komunikace s úřady nekončí. Nárok totiž každé čtyři měsíce přezkoumávají.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
16:05Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
17:17Aktualizovánopřed 2 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 12 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 12 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 13 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 22 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami
Načítání...