Půl roku od ničivého tornáda. Dokument mapuje přípravy na Vánoce v zasažených rodinách

75 minut
90´ ČT24: Půl roku od tornáda na Moravě
Zdroj: ČT24

Uplynulo šest měsíců od ničivého tornáda na jižní Moravě. Smutná připomínka přírodní katastrofy, kvůli které zemřelo šest lidí, připadá přesně na Štědrý den. Živel tehdy způsobil miliardové škody a v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku dosud nejsou dokončené opravy. Řada rodin proto bude muset trávit svátky v provizorních podmínkách. Jak budou slavit Vánoce rodiny, které ničivé tornádo zasáhlo, zmapoval úsek časosběrného dokumentu uvedeného v 90' ČT24.

Půl roku po tornádu jsou podle záběrů z výšky vidět nové střechy na domech, proluky po dvou stech zdemolovaných domech ale zůstaly. V časosběrném dokumentu, jehož část se odvysílala ve čtvrtek v pořadu 90' ČT24, zmapovala redaktorka Barbora Žítková, jak se obce na Hodonínsku a Břeclavsku z katastrofy vzpamatovávají. Výsledný snímek bude popisovat celý jeden rok po tragické události.  

Například Vít Pavka z Mikulčic bude trávit Vánoce v provizorních podmínkách – ve svém vinném sklepě. Prvotní cíl mít novostavbu po zničeném domě do konce roku totiž nestihl. Po šesti měsících je na místě pouze základová deska.

Rodina Mackových se naopak nastěhovat zpátky do svého stihla těsně před svátky. V nově opraveném domě bylo vánoční cukroví vůbec první zkouškou pro novou troubu. „Jsem ráda, že my už to máme relativně za sebou. Strašně bych lidem přála, aby byli co nejdřív doma,“ říká Irena Mackových z Moravské Nové Vsi.

Tornádo se zformovalo na jižní Moravě 24. června zhruba v půl osmé večer. Prošlo úsekem dlouhým šestadvacet kilometrů a širokým zhruba pět set metrů. Živel, kvůli kterému zemřelo šest lidí, způsobil miliardové škody. Tornádo nejvíce zasáhlo pětici obcí – Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice, Lužice a Hodonín. Během několika minut poškodilo asi dvanáct stovek domů, přibližně dvě stovky z nich se musely zbourat.

Lidé pojišťovnám nahlásili i extrémní škody – například odnesená auta, zemědělské stroje i celé střechy. V několika obcích tornádo zdevastovalo také hřbitov a kostel.

Výjimečná solidarita

Katastrofa způsobená tornádem vyvolala mezi lidmi také velkou vlnu solidarity. Mnoho dobrovolníků se prakticky okamžitě vydávalo do zasažené oblasti. To v prvních dnech působilo problémy – kvůli pohybu aut v lokalitě kolabovala doprava.

Jihomoravský kraj proto lidi vyzýval, ať s osobní pomocí počkají, neposílají ještě ani tu materiální a nevolají na přetížené krizové linky.

V prvních týdnech ve zpustošených obcích pomáhalo podle odhadů tisíc dobrovolníků. Na místě operovali i hasiči – první dny jich bylo až třináct set denně, po třech týdnech zbývala ještě necelá stovka, která prováděla zbylé demolice domů. Pomáhalo rovněž několik stovek vojáků, v terénu pak bylo i přes pět stovek policistů.

Pomoc charity stále trvá

I šest měsíců po tornádu vyplácejí charitativní organizace peníze, které jim lidé poslali na pomoc obyvatelům v zasažených oblastech. Celkem vybraly přes miliardu a čtvrt.

Například ve veřejné sbírce Jihomoravského kraje, která skončí závěrem roku, je nyní přes 92 milionů korun. Pro postižené byly připraveny i vládní programy finanční pomoci. Obyvatelé z oblastí zasažených tornádem mohli získat dotaci na obnovu bydlení až dva miliony korun a další tři miliony korun formou zvýhodněného úvěru na třicet let s jednoprocentním úrokem.

Smlouvy mělo k říjnu uzavřeno 515 žadatelů v částce přibližně 701 milionů korun. V polovině října skončil i dotační program ministerstva průmyslu a obchodu pro podnikatele Pomoc po tornádu. Z dotačního titulu mohli získat padesát tisíc až jeden milion korun na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu pro ně bylo připraveno 200 milionů korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
14:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 4 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 9 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 10 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 11 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 18 hhodinami

Policisté pomáhají s doprovodem aut v akutních situacích

V posledních týdnech se na policejní hlídky v terénu obrátilo několik řidičů, kteří potřebovali zkrátit dojezdový čas do nemocnic. Mnohdy jde o rodiče, kteří vezou své děti v akutních stavech. Jen ve čtvrtek takto policisté provázeli kolonami dvě ženy, které začaly rodit. Policisté doporučují, aby se lidé primárně obraceli na záchrannou službu, která může poskytnout rady i po telefonu. V případě, kdy je řidič již na cestě a jedná se o akutní případ, je ale policie ochotná pomoci, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
před 20 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 21 hhodinami
Načítání...