Pražská plynárenská zvýší cenu plynu v průměru o 7,3 procenta

Pražská plynárenská na konci roku zvýší cenu plynu v základním ceníku v průměru o 7,3 procenta. Zákazníků s fixovanými cenami se úprava nedotkne. Podle mluvčího společnosti Miroslava Vránka je důvodem nepříznivý cenový vývoj na velkoobchodních trzích, který v posledních letech nemá obdobu.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: DPA/Marijan Murat

Ceny firma navýší s účinností od 31. prosince letošního roku. Základní ceník Standard má u firmy menšina zákazníků, přesné číslo společnost neuvádí.

Pražská plynárenská dlouhodobě patří mezi největší tuzemské dodavatele energií. Plynem a elektřinou zásobuje asi 425 tisíc odběrných míst. Jediným akcionářem společnosti je Pražská plynárenská Holding, ovládaná hlavním městem Prahou.

Růst cen plynu minulý týden oznámil také jeho největší tuzemský dodavatel, společnost Innogy. Od ledna zvýší cenu o patnáct procent.

Podle mluvčího Pražské plynárenské využívají základní ceník z velké části zákazníci s malou spotřebou, kteří používají zemní plyn například pouze k vaření.

„Pro domácnost, která využívá zemní plyn na vaření v bytě s ročním odběrem 0,4 megawatthodiny, dojde k nárůstu měsíčních nákladů o 16 korun. Pro domácnost, která využívá zemní plyn na vaření a ohřev vody v bytě s ročním odběrem čtyři megawatthodiny, dojde k nárůstu měsíčních nákladů o 39 korun. Pro domácnost v bytě, která využívá zemní plyn na vaření, ohřev vody a topení s ročním odběrem 11 megawattghodin, dojde k nárůstu měsíčních nákladů o 136 korun,“ nastiňuje Vránek.