Koronavirus oslabí i konkurence s jinými nemocemi, říká Chlíbek. Za klíčové ale považuje očkování

28 minut
Roman Chlíbek v Interview ČT24: „Virus se začíná chovat sezonně. Je to respirační virus a v době podzimní, zimní a časně jarní bude vyšší výskyt.“
Zdroj: ČT24

Že se covid-19 v současnosti v Česku šíří jen pozvolna ve srovnání s minulým rokem a že nehrozí zaplnění nemocnic, považuje epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek za důkaz přínosu očkování. Vakcinaci označil v Interview ČT24 za hlavní způsob, jak se před covidem chránit, plošné restrikce zaváděné vládou nepovažuje za účinné. Letos na podzim a v zimě by ale podle něj mohly šíření covidu-19 znesnadňovat i konkurenční viry, které se v minulé sezoně téměř neobjevily.

Koronavirus SARS-CoV2 zdaleka není jediným respiračním virem, kterým se lidé mohou nakazit, což by se podle epidemiologa Romana Chlíbka mohlo projevit i na tom, jak mohutně se koronavirus bude v příštích měsících šířit.

„Můžeme očekávat, že dochází k soutěživosti mezi koronavirem, chřipkovým virem a respiračním RS-virem. V letošní sezoně – na rozdíl od loňské – se už začínají plnit čekárny dětmi nemocnými RS viry, ale objevují se i chřipky. Koronavirus bude soutěžit s těmito dvěma viry, takže prostor nebude mít takový jako před rokem,“ předpokládá.

Nedomnívá se však, že lze nalézt jinou účinnou ochranu před nákazou covidem-19 než očkování. Za důkaz jeho vlivu považuje nynější epidemickou situaci oproti začátku října 2020. „Dochází k nárůstům, je to dlouhodobý stav, nicméně nárůsty jsou relativně pozvolné. Co je zásadní, jsou to nárůsty na základě testů příznakových s poměrně lehkým průběhem. Nedochází k eskalaci počtu osob s těžkým průběhem, hospitalizacemi a podobně. Situace je zcela rozdílná,“ srovnal.

Rezervy

V proočkovanosti jsou však v Česku stále rezervy, týká se to i starších lidí. Podle Chlíbka není očkováno patnáct procent seniorů nad 60 let. „Pokud se nezvedne proočkovanost osob starších 60 let, tak se začnou plnit nemocnice a jednotky intenzivní péče, i když si nemyslím, že to bude tak dramatické jako na jaře. Nicméně nárůst zátěže nemocnic, pokud se nic nestane s očkováním, tady bude,“ očekává. Čas očkovat se, než vypukne další vlna epidemie naplno, však podle něj ještě je.

Jsou ovšem i lidé, kteří se koronavirem nakazili, přestože očkováni jsou. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky představují asi pětinu případů. „To nastává u každého očkování, nemůže stoprocentně chránit všechny očkované jedince a je jasné, jak v populaci přibývá očkovaných, tak se musí objevovat i lidé, kteří, přestože jsou očkovaní, onemocní. Imunitní systém každého z nás může reagovat jinak a na silnou dávku si někdo vytvoří silnou a dlouhodobou ochranu a někdo má handicap imunitního systému,“ podotkl šéf vakcinologické společnosti.

V současnosti mohou v Česku dostat vakcínu lidé od věku 12 let. Evropská léková agentura posuzuje i očkování pro děti od pěti let. Zatím ho neschválila, ale až se tak stane, bude mnoho rodičů přemýšlet, zda je vhodné nechat své potomky očkovat. Podle Romana Chlíbka se nemusí u schválené vakcíny bát. Připomněl, že vakcíny proti některým nemocem dostávají děti již po dvou měsících života.

„Nemyslím si, že by někdy oficiální léková agentura schválila vakcínu pro dítě, kdyby měla podezření, že by mohla děti poškodit. Jakmile projde schvalovacím procesem pro tento věk, není důvod vyhýbat se této vakcíně,“ zdůraznil. Zároveň však ujistil, že cílem není očkovat proti covidu-19 plošně všechny děti. „Nebude to plošný přístup, že by úplně každé dítě starší pěti let mělo být očkováno. Bude to individuální zejména pro děti zdravotně znevýhodněné s rizikem závažného nebo frekventnějšího výskytu covidu,“ shrnul.

Posilující dávka

Postupně bude přibývat i lidí již očkovaných, kteří mají nárok na posilující dávku. Vláda stanovila, že přeočkování je možné s osmiměsíčním odstupem od poslední dávky, vakcinologická společnost podle jejího předsedy doporučí zkrácení rozestupu na šest měsíců. Zejména u starších a vážně nemocných lidí považuje Chlíbek další dávku za nutnou.

„I v Česku pozorujeme, že v čase klesla účinnost minimálně o třináct procent, pokud porovnáme 1. červenec letošního roku a konec září letošního roku. Ale stále se drží vysoká účinnost proti závažným formám. (…) Pokud bychom nezačali včas s přeočkováním, pravděpodobně by začala klesat účinnost i proti závažným formám a bez přeočkování by zejména starší lidé mohli znovu začít plnit nemocnice,“ míní.

Domnívá se, že očkování je to jediné, nač by se měla vláda soustředit. Za ideální by považoval, kdyby bylo očkováno přes 80 procent populace, minimálně 70 procent. V současnosti dostaly vakcínu zhruba dvě třetiny populace nad 16 let. Opakované zpřísňování jiných opatření nepovažuje Chlíbek za účinné.

„Myslím, že politici pochopili, že je to spíše cesta doporučení než jasně vydávaných striktních zákazů, které lidé nakonec nedodržují a jsou napadány i soudy,“ uvedl. Prostředky by měly spíše směřovat na očkovací kampaň a vyvracení mylných informací. „Jsem přesvědčen, že je řada lidí, kteří se nechali nachytat na fámy a nepodložené zprávy a pořád jim ještě věří. Věnoval bych se této skupině lidí,“ uvedl.

Za přínosné nepovažuje ani další plošné testování ve školách. „Myslím, že už kýžený efekt nepřinese. Plošně to neprobíhalo ani v dobách, kdy to bylo nejvíce potřeba. Teď bych spíš cílil na místa, kde je vyšší výskyt. Zrovna tak cílit na regiony, kde je kvůli proočkovanosti vyšší výskyt,“ podotkl.

Očkování propaguje Chlíbek i proto, že zatím neexistuje žádný účinný lék na covid-19. Připustil, že existují protilátkové přípravky, které jsou účinné zejména v počátcích nemoci. Náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martina Vašáková o nich v úterý řekla, že je může dostat každý nakažený ze skupin ohrožených vážným průběhem covidu. Podle Chlíbka mají však tyto léky jeden háček: „Ta léčba jenom mírní to, aby se nemoc nepřehoupla do nejzávažnějšího nebo smrtelného průběhu. Nicméně tyto léky covid vyléčit neumí. To je potřeba si uvědomit.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kvůli suchu a větru hrozí požáry

Kvůli přetrvávajícímu suchu a očekávanému větru varují meteorologové před zvýšeným nebezpečím vzniku a šíření požárů. Výstrahu vydali na středu a čtvrtek pro většinu území Čech, Vysočinu a část Jihomoravského kraje.
před 21 mminutami

Bojoval u Kyjeva i na Dukle, nejdřív ale Jan Ihnatík skončil v gulagu

Voják, legionář a vězeň sovětského gulagu. Janu Ihnatíkovi je sto tři let, jako mladík chtěl s přáteli bojovat proti Hitlerovi, a proto utekl do Sovětského svazu. Tam byl ale za nelegální překročení hranice odsouzen na tři roky nucených prací a deportován do pracovního tábora stovky kilometrů severně od Moskvy. Teprve po propuštění se přihlásil do nově vzniklých československých jednotek.
před 35 mminutami

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 6 hhodinami

Záchytka na jihu Čech praská ve švech, opilci zatěžují nemocnice

Protialkoholní záchytná stanice v Českých Budějovicích je plná i ve všedních dnech. V jihočeském kraji je jediná a má pouze pět lůžek, což nestačí. Opilci proto mnohdy končí v nemocnicích, kde zdržují jak záchranáře, tak zdravotníky na urgentních příjmech. Kraj však mimo jiné kvůli velké ztrátě zřízení další záchytné služby neplánuje.
před 6 hhodinami

Obezitě Čechů se věnoval pořad ČT Fenomén doby

Češi každým rokem přibírají, přes šedesát procent lidí a každé čtvrté dítě trpí nadváhou nebo obezitou. Jak je těžké shazovat nadbytečná kila? Jaké zdravotní problémy obezita přináší? Mohou za obezitu u dětí jejich rodiče? A proč je důležité rozlišovat mezi hladem a chutí? Tématu se věnoval publicistický pořad České televize Fenomén doby.
před 12 hhodinami

Německý odpad z Jiříkova zmizí do deseti týdnů. Může to zaplatit Bavorsko

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci, řeklo mnichovskému listu Münchner Merkur bavorské ministerstvo životního prostředí. Jeho šéf Thorsten Glauber se v pondělí s českým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dohodli, že nepovolená skládka zmizí do osmi až deseti týdnů.
před 13 hhodinami

Deváťáci mají za sebou didaktické testy z češtiny a matematiky

Kdo u přijímacích zkoušek uspěl a kdo ne, už je rozhodnuto. Žáci devátých tříd mají za sebou druhé kolo didaktických testů z češtiny a matematiky. Ta byla podle oslovených lektorů přípravných kurzů proti loňsku obtížnější. Všechny úlohy ale měly jednoznačné zadání. Cermat obtížnost testů zhodnotí až s celkovými výsledky. Děti je dostanou 15. května.
před 15 hhodinami

Česko zažilo nejteplejší den od začátku roku

Pondělí bylo nejteplejším dnem od začátku letošního roku, v Poděbradech teplota vystoupala na 24,5 stupně Celsia. Nad 24 stupňů naměřili meteorologové ještě v Doksanech na Litoměřicku a rovných 24 stupňů v Hradci Králové. Rekordní hodnotu maximální teploty pro 14. duben přepsaly čtyři ze 170 stanic měřících alespoň třicet let. Letní teploty budou pokračovat i během týdne. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...