Klause po více než týdnu propustili z nemocnice. Dál bude docházet na kontroly

Bývalý prezident Václav Klaus byl propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) do domácí léčby. Do nemocnice bude docházet na občasné kontroly. ČTK to sdělil Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident byl v ÚVN v posledních týdnech přijat opakovaně. Nyní v ní strávil více než týden, léčil se na urologické klinice.

„Prezident Václav Klaus byl dnes propuštěn z nemocnice do domácí léčby. Po dohodě s ošetřujícím lékařem bude do ÚVN docházet na občasné kontroly,“ napsal v SMS v pátek Macinka.

Klaus strávil v nemocnici dvě noci druhý zářijový víkend, následně se čtrnáctého září do péče lékařů vrátil. Z ÚVN byl propuštěn sedmnáctého září. Při odjezdu řekl novinářům, že měl velmi vysoký tlak a také žaludeční komplikace.

Ze začátku se kvůli problémům s tlakem necítil dobře, později si volný čas krátil čtením časopisů. Lékaři mu předepsali léky, některé měl podle svých slov už předtím.

Do nemocnice byl znovu převezen minulý čtvrtek. Bylo potřeba doléčit zdravotní problém, informoval Macinka.

Klaus se v minulosti léčil jen zřídka

Klaus neměl v minulosti zdravotní problémy často. Jeho zdraví média sledovala v roce 2008, kdy podstoupil operaci kyčelního kloubu. V roce 2012 se podrobil operaci šedého zákalu.

Na konci letošního února onemocněl covidem-19. Po přednášce pro studenty Vysoké školy ekonomické se nechal otestovat na koronavirus a výsledek byl pozitivní. Po vyšetření v nemocnici se léčil doma.

V minulých týdnech novináři sledovali také zdravotní stav současné hlavy státu. Miloš Zeman strávil v ÚVN osm nocí. Hospitalizován byl údajně kvůli dehydrataci a mírnému vyčerpání.

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka lékaři nezjistili žádné zdravotní komplikace, které by Zemana ohrožovaly na životě.

„Cítím se dobře,“ sdělil Zeman po propuštění. Pobyt v nemocnici se dle jeho slov prodloužil kvůli podávání infuzí. „Aby do mě napumpovali draslík. Takže jsem draslíkový muž.“