U neměnných kolektivů nebudou v kroužcích nutné testy na covid-19

Žáci a studenti se nebudou od čtvrtka 30. září kvůli návštěvám zájmových kroužků muset prokazovat bezinfekčností, pokud budou z jedné školy nebo neměnného kolektivu. V rámci úpravy mimořádného opatření proti šíření covidu-19 to schválila vláda, oznámil po jednání ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Při účasti 20 a více osob při volnočasových aktivitách nyní stát požaduje předložení negativního testu na covid-19, dokladu o prodělání nemoci nejvýše před 180 dny či dokončené očkování. Nutné to nově nebude v případě dětí z jedné školy či neměnných kolektivů, i kdyby byly z různých škol. „Bude nutné v tomto směru vést evidenci účastníků, aby bylo snazší trasování, pokud se objeví případy infekce,“ doplnil Vojtěch.

K rozvolnění testování na covid na kroužcích vyzvali ministra již dříve zástupci České rady dětí a mládeže (ČRDM) a Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže. Předseda ČRDM Aleš Sedláček v pondělí změnu v přístupu uvítal. Podle něj se tím srovnají podmínky pro vstup dětí do škol a do pravidelných volnočasových aktivit.

„Rodičům i dětem to výrazně zjednoduší trávení volného času. Neznamená to však, že by organizátoři rezignovali na bezpečnost. Stále velmi zodpovědně posuzují, koho k volnočasovým aktivitám připustí,“ řekl.

Rozvolnění se týká i školních návštěv na různých akcích či v ubytovacích zařízeních. „V rámci ubytovacích služeb, pokud jsou poskytovány v rámci vzdělávání výhradně dětem jedné školy, nebude nutné vyžadovat test. Stejně tak u skupinových prohlídek zoologických a botanických zahrad či muzeí,“ řekl Vojtěch. Pravidla jsou shodná i pro dospělé, kteří děti doprovázejí, doplnil.

Amatérští i profesionální sportovci v počtu do 20 osob nebudou potřebovat test znovu v případě, že se jedná o stálou skupinu, dodal Vojtěch. „Pokud jde o nepravidelné aktivity, proměnný kolektiv, kde se ad hoc scházejí různé skupiny, tam test vyžadován bude,“ řekl. Výsledek antigenního testu pro takové případy bude platný sedm dní.

Kabinet jednal i o pravidlech pro zakrývání dýchacích cest při říjnových sněmovních volbách. Povinnost ve volebních místnostech bude obdobná té z obchodů či hromadné dopravy, řekl Vojtěch. Také výjimky budou v opatření stejné. Týkat se tedy budou například lidí, kterým nedovoluje nosit ochranu úst a nosu zdravotní stav, případně osob s poruchou autistického spektra.

Další testy pro děti

Stát pak doobjedná pro školy 1,6 milionu antigenních testů. Ministerstvo školství a Správa státních hmotných rezerv (SSHR) využijí možnost zvýšit počet dodaných testů, kterou obsahovala předchozí smlouva.

Sady vyjdou na 18,87 koruny bez DPH za kus, výdaje na testy tak podle předkládací zprávy vzrostou o 30,19 milionu korun na téměř 109,45 milionu korun. Ministerstvo k úhradě využije peníze z Fondu solidarity EU.

SSHR nakoupila v létě pro tři termíny testování žáků na začátku školního roku 4,2 milionu antigenních testů na covid. Součástí zakázky byla i možnost doobjednat dalších 1,6 milionu testů pro případné dodatečné testování. Ministr Vojtěch dříve uvedl, že stát by měl možnost na doobjednání testů využít. I když screeningové testování žáků ve školách prozatím skončilo, nevyloučil, že by se později mohlo obnovit lokálně nebo v několika termínech i plošně.

Vojtěch v pondělí řekl, že ministerstvo školství po dohodě s jeho úřadem opci využije. „Abychom měli určité penzum testů, kdyby se epidemická situace zhoršila a museli bychom v testování pokračovat třeba na regionální úrovni,“ uvedl. Epidemická situace se podle něj zatím dramaticky nezhoršuje, ale úřady musí být obezřetné.