V úterý přibylo 287 případů covidu, o 40 víc než před týdnem

V úterý přibylo v Česku 287 případů covidu-19. Je to o 40 víc než před týdnem a čtvrtý nejvyšší počet za prázdniny. Za celý srpen bylo případů o 285 méně než v červenci a asi o 2400 méně než před rokem. V souvislosti s covidem zemřelo v srpnu 26 lidí, tedy o 12 víc než v červenci, kdy byl počet mrtvých nejnižší za dobu epidemie. Loni v srpnu bylo obětí 45, celkově covidu podlehlo 30 404 lidí.

Testování na covid-19
Zdroj: ČTK Autor: Zdeněk Rerych

Za posledních sedm dní připadá na 100 tisíc obyvatel Česka v průměru 13 nových případů nákazy koronavirem, stejně jako v úterý. Reprodukční číslo zůstává pět setin nad jednou, což značí zrychlování šíření epidemie. Nejvíce se nemoc v posledních dnech šíří v Praze, kde na 100 tisíc obyvatel připadá za poslední týden 28 nově odhalených případů infekce. Následuje Jihočeský a Karlovarský kraj se 17 případy, dosud byl na druhém místě Středočeský kraj. Nejnižší incidenční číslo má nadále Královéhradecký kraj, na 100 tisíc obyvatel tam připadá za poslední týden pět nových případů.

Laboratoře otestovaly v úterý podle předběžných údajů přes 85 tisíc vzorků. O týden dříve bylo testů přes 75 tisíc. Ve středu začíná školní rok spojený s testováním žáků na covid, prvňáci se budou testovat ve čtvrtek. Preventivní testy, které jsou potřeba například při cestování, návštěvě kulturních akcí, restaurací či některých služeb, se budou i nadále hradit ze zdravotního pojištění. Vláda původně chtěla, aby si je od středy museli platit až na výjimky všichni dospělí, chtěla tím motivovat další lidi k očkování. Nakonec rozhodla, že testy budou zatím dál zdarma pro všechny zájemce, a to kvůli nepříznivému vývoji epidemie koronaviru v některých evropských zemích. Od tohoto měsíce se budou také pravidelně testovat neočkovaní zaměstnanci i klienti pobytových sociálních služeb.

Počet hospitalizací lidí s prokázaným covidem zůstává nadále nízký. V úterý bylo v nemocnicích 51 pacientů s covidem, z toho devět v těžkém stavu. V mezitýdenním srovnání klesl počet hospitalizací o 17, počet pacientů v těžkém stavu je o tři nižší. Počet úmrtí, hospitalizací i závažných průběhů onemocnění výrazně snižuje očkování. V úterý zdravotníci podali 22 391 dávek očkování proti covidu, zatímco o týden dříve téměř 40 600.

Od začátku loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy, bylo v zemi potvrzeno 1,679 milionu případů koronaviru. Většina nakažených se vyléčila, přes 30 400 lidí s prokázanou nákazou zemřelo.