Při ultramaratonu u Mont Blancu zemřel český závodník

Při závodě u nejvyšší alpské hory Mont Blanc se v noci na středu vážně zranil český běžec. V nemocnici následně zemřel. Potvrdili to organizátoři ultramaratonu Ultra Trail du Mont Blanc na francouzské straně hory.

Muž, jehož jméno nebylo zveřejněno, se zřítil při sestupu v průsmyku Pralognan na 62. kilometru trasy krátce po půlnoci. Přestože záchranáři zasáhli ihned po nehodě a do nemocnice sportovce dopravili vrtulníkem, na následky vážných poranění běžec zemřel, konstatovali organizátoři.

Zesnulému muži bylo 35 let, uvedla agentura AFP. Úřady začaly vyšetřovat příčinu smrtelné nehody.

O neštěstí informovaly české úřady. „Je nám to velmi, velmi líto. Rodině zesnulého běžce jsme vyjádřili upřímnou soustrast,“ sdělily.

„Organizátoři závodu UTMB Mont Blanc obdrželi 25. srpna v 00:25 zprávu o běžci na trase TDS, který se stal obětí pádu v průsmyku Pralognan. Tato sekce byla na trase TDS již mnohokrát. Cesta byla zabezpečená a na místě byl záchranný tým. Běžec svým zraněním podlehl navzdory lékařské péči, která mu byla ihned poskytnuta,“ stojí v oficiálním prohlášení.

Přerušený závod

Neštěstí se odehrálo na 145 kilometrů dlouhé trase TSD – Sur les Traces des Ducs de Savoie (Po stopách savojských vévodů), která spojuje italské údolí Aosty s francouzským departmentem Horní Savojsko. Jde o jeden z paralelních závodů ultramaratonu UTMB. Běžci na trase musí překonat převýšení 9100 metrů.

Závod byl po tragickém pádu přerušen. Organizátoři sdělili asi dvanácti stům účastníků, aby se otočili a vrátili do vesnice Bourg Saint-Maurice. Závod pokračuje pro 293 závodníků, kteří již mají průsmyk za sebou. Další soutěže, které mají začít v následujících dnech, by měly pokračovat i přes neštěstí.