Dostavbu vnitřního okruhu by od Prahy mohl převzít stát, jednání o Letňanech podle Hřiba směřují k dohodě

1 minuta
Události: Dostavbu pražského vnitřního okruhu by mohl převzít stát
Zdroj: ČT24

Dostavbu zbylé části pražského vnitřního okruhu by od města, které ho má nyní na starosti, mohl převzít stát. Po středečním jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) a vedení Prahy to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Dříve se mluvilo o tom, že by stát magistrátu přispěl 60 miliardami korun. Babiš potvrdil, že nabídka dostavby je formou takzvaného PPP projektu, z finančních důvodů podle něj není možné projekt zahrnout do státního rozpočtu. Na schůzce politici řešili i majetkové směny, zejména ohledně pozemků v Letňanech.

Vnější okruh kolem Prahy je součástí dálniční sítě a jeho dostavbu má na starosti stát. Vnitřní zatím projektovalo a platilo město. Podle Hřiba by mělo předání projektu státu výhody. „Pro Prahu je podstatné to, že bude skutečně právní garance, že se to skutečně stane. A co se stane, když to nebude splněno. Také to, že na tom Praha už nebude muset finančně participovat,“ řekl. Další schůzka by se podle něj měla uskutečnit do konce července.

Z vnitřního okruhu zbývá dokončit asi desetikilometrový úsek mezi vyústěním tunelu Blanka v Pelc-Tyrolce a Štěrboholy. Babiš už v minulosti zmínil, že by ho bylo možné stavět formou takzvaného PPP projektu, tedy ve spolupráci soukromého a veřejného sektoru. Podle Hřiba by to v případě předání projektu bylo věcí státu.

„Normálně by to mělo být v režii Prahy, ale my jako stát chceme i zlepšit životní prostředí Pražanů,“ řekl Babiš. Připomněl přitom nedávné zahájení dostavby dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem, což je první stavba dálnice formou PPP. „Do konce července bychom měli mít propočty, jak by to vyšlo pro stát. Samozřejmě magistrát chce nějaké záruky. Pokud bychom na vládě našli konsensus, dalo by se to řešit formou usnesení vlády,“ dodal premiér.

Původně město požadovalo, aby stát výměnou za spolupráci při Babišově plánu na vybudování areálu pro úředníky na městských pozemcích v Letňanech přispěl městu 60 miliardami korun na vybrané dopravní stavby včetně okruhu. Podle primátora by to stále bylo lepší řešení. Ukázalo se prý ale, že je komplikované. „Při jednáních se objevila celá řada právních a organizačních detailů, které se jeví, že by se daly snáze řešit v druhé variantě,“ řekl.

Projekt okruhu současné vedení města proti původnímu plánu upravilo. Rozšířilo také délku úseku, který má vést tunely. Proti dřívějšímu plánu na 4,2 kilometru tunelů se nyní počítá s tím, že zahlouben bude dvojnásobek. Primátorův náměstek Petr Hlaváček (za TOP 09) řekl, že zhruba za rok by mohla být hotova dokumentace pro územní řízení. Nyní podle něj město připraví návrh postupu, se kterým poté seznámí premiéra na další schůzce do konce července.

Jednání o majetkových směnách pokračují

Zástupci vedení města ve středu s premiérem jednali také o majetkových směnách. V otázce Letňan podle Hřiba vše směřuje k dohodě. „Podařilo se nám přesvědčit pana premiéra, že není možné, aby mu samospráva garantovala vydání stavebních povolení na záměry v Letňanech,“ řekl. Babiš hovořil o tom, že projekt v Letňanech by byl přínosem pro celou Prahu.

Podle radní Mileny Johnové (Praha Sobě) budou pokračovat také jednání o areálu Nemocnice Na Bulovce, který je majetkově rozdělen mezi stát a město. Babiš se domnívá, že je důležité počkat na strategii nové vlády, jak k tomu přistoupí. „Podle mého názoru bychom spíš měli postavit novou Bulovku, například v rámci komplexu v Letňanech,“ řekl.

Radní zmínila také zámek na Veleslavíně, který chce město získat od státu a zřídit tam středisko paliativní péče. „Nadějí je, že osud veleslavínského zámku nadále nebude spojován s otázkou Letňan,“ okomentoval radní Jan Chabr (TOP 09). Jednání o zámku by se podle něj nadále měla vést odděleně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
15:50Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hlasování o nedůvěře Evropské komise bylo divadlo, řekl Síkela v Interview ČT24

Bylo zřejmé, že hlasování o nedůvěře Evropské komise (EK) nemůže projít, od začátku šlo o „politické divadlo“, prohlásil eurokomisař Jozef Síkela (STAN). V pořadu Interview ČT24 s ním moderátorka Tereza Řezníčková dále probírala, jak americký prezident Donald Trump ovlivní ekonomickou situaci v Evropské unii či v jakých oblastech Evropa působí v Africe a kdo jsou její klíčoví partneři.
18:29Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
10:41Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Nemocnice Nymburk se vzpamatovává z kyberútoku

Lékaři z nymburské nemocnice po rozsáhlém kybernetickém útoku, který zařízení zasáhl minulý týden, postupně znovu získávají přístup do informačního systému a s tím i databáze pacientů. Z 250 počítačů zatím technici zprovoznili zhruba třetinu, aspoň jeden na každém oddělení. Většina lékařských přístrojů je již funkčních, třeba magnetickou rezonanci ale zdravotníci otestovali ve čtvrtek poprvé. Žádanky a dokumenty musí doktoři stále vyplňovat ručně, péče o pacienty však omezená není. Veškeré systémy a počítače chce mít nemocnice naplno zprovozněné do konce příštího týdne.
před 2 hhodinami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
11:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková. Ministerstvo dopravy k tomu sdělilo, že stát přispívá každoročně krajům a Praze na dopravní projekty více než deseti miliardami korun.
16:34Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Počet infarktů se snižuje. Klíčová je rychlá reakce okolí

Případů infarktů v posledních letech v Česku ubývá a snižuje se i procento těch, kteří je nepřežijí. Jiné kardiovaskulární diagnózy jsou naopak na vzestupu. Mezi nejčastější patří chronicky zvýšený tlak. Nemoci oběhové soustavy jsou v tuzemsku nejčastější příčinou úmrtí, zásadní je prvotní reakce laické veřejnosti. A pomáhají i přístupné defibrilátory, jejichž umístění lidé najdou v aplikaci Záchranka.
20:26Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Jiří Brožek získá ve Varech jako první střihač Cenu prezidenta festivalu

Jiří Brožek je prvním střihačem v historii, který převezme Cenu prezidenta festivalu v Karlových Varech. O jejím udělení rozhodl ještě Jiří Bartoška, který v květnu zemřel. Sám Brožek pro festival vybral a uvedl jeden ze svých více než 130 filmů – Smrt krásných srnců. Za svou práci obdržel již devět Českých lvů.
před 3 hhodinami
Načítání...