Testování v podnicích by se mohlo týkat jen nejproblematičtějších krajů nebo okresů, plánuje Vojtěch

30 minut
Adam Vojtěch v Interview ČT24: „Ukazuje se, že pandemický zákon není dokonalý, jsou tam díry.“
Zdroj: ČT24

Plošné testování ve školách bude pokračovat i po prázdninách. Zato ve firmách by již nemuselo být povinné v celé republice, nýbrž jen v některých krajích či okresech, kde bude covid-19 rozšířen nejvíce. V Interview ČT24 to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Mezi žáky zatím počítá s testováním v září, a kdyby se ukázalo, že se situace nezhoršuje, mohlo by po měsíci také skončit. Zároveň ministerstvo plánuje, že od začátku července budou ve veřejné dopravě a obchodech stačit zdravotnické roušky na rozdíl od nynějších respirátorů.

Firmy, živnostníci, ale i úřady a další instituce v celém Česku mají povinnost testovat své zaměstnance do konce června. Co bude potom, není ještě jasné, podle Vojtěcha ale plošná povinnost nejspíše skončí.

„Diskutujeme, jestli to bude na povinné bázi, na základě doporučení nebo půjdeme po okresech, respektive krajích, které jsou zasaženy více na základě incidence,“ uvedl s tím, že do diskuse je zapojen i Svaz průmyslu a dopravy. Naznačil, že se mu zamlouvá možnost ponechat testy povinné, ale pouze „tam, kde vidíme, že je situace zhoršená“. „Pokud jsou kraje, kde je situace klidná, asi to takový smysl nemá,“ dodal.

Do konce června se bude plošně testovat i ve školách, v tom ale budou muset žáci i učitelé pokračovat také po prázdninách. Potrvá to nejméně měsíc. „Chceme připravit – a jsme v tom ve shodě i s ministrem školství – plošné testování ve školách, zejména v září. Pokud se ukáže, že je situace klidná, tak pak už nebude nutné dělat to tak v dalších měsících,“ avizoval šéf resortu zdravotnictví.

Roušky na školních chodbách zůstanou

Do konce školního roku budou podle něj také povinné roušky na školních chodbách. Od úterý ve většině krajů s výjimkou tří s nejvyšší incidencí je již nemusí mít děti a pedagogové při výuce, ale ve společných prostorách ministerstvo o změně neuvažuje.

„Vychází to i ze stanoviska skupiny MeSES. Pokud jde o společné prostory, tam se mísí různé kolektivy, není to homogenní kolektiv jako ve třídě. Tady žáci běhají, nedají se tam dodržovat pravidla,“ podotkl Vojtěch.

Že by mohlo ubývat i míst, kde jsou ještě roušky povinné ve třídách, je možné. Ministr připustil, že by výhledově mohla mizet povinnost nosit roušky při výuce po okresech, ale až se pod hranici 30 nakažených na sto tisíc obyvatel za sedm dní dostane i většina z nynějších 21 problematických okresů.

Zavírat můžeme jen za nouzového stavu, vyložil Vojtěch rozsudek

Ministerstvo zdravotnictví, potažmo vláda, rušilo restrikce v posledních týdnech nečekaně rychle. Krátce po nástupu Vojtěcha, který ve druhé polovině května vystřídal ve funkci Petra Arenbergera, kabinet schválil otevření vnitřních prostor restaurací, což ale nebyla jeho dobrá vůle, nýbrž důsledek rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Podle něj bylo plošné uzavření podniků nezákonné.

Svá rozhodnutí opíralo ministerstvo částečně o takzvaný pandemický zákon, který vláda vytvořila v zimě, když vyšlo najevo, že se jí už nepodaří udržet nouzový stav. Vojtěch vnímá rozhodnutí Nejvyššího správního soudu tak, že „nemáme možnost preventivně uzavírat provozy ani na základě zákona o ochraně veřejného zdraví, ani na základě pandemického zákona, to znamená, že to můžeme dělat pouze za nouzového stavu“. „Z mého pohledu je výklad soudu příliš restriktivní – ale musíme ho akceptovat,“ dodal.

Podotkl, že by býval raději, než přijímal novou legislativu, novelizoval zákon o ochraně veřejného zdraví, který by dal ministerstvu zdravotnictví větší pravomoce, ale jako poslanec vládního ANO se nakonec podřídil všeobecnému konsensu zákonodárců na pandemickém zákoně. „Teď se ukazuje, že pandemický zákon není dokonalý, jsou tam díry,“ poznamenal.

V MHD a obchodech by o prázdninách mohly stačit roušky

Adam Vojtěch se do funkce vrátil na první pohled za podobné situace, jako z ní ve druhé polovině září odcházel – podobné byly počty nakažených i hospitalizovaných, zásadní rozdíl spočívá v tom, že v současnosti nových případů ubývá, tehdy rychle přibývalo.

Bylo to podle něj tím, že „lidé se vrátili z léta“. Věří, že se to mimo jiné díky zářijovému testování ve školách již nebude opakovat. Prázdninové uvolnění má také být mírnější. Zatímco loni se nosily roušky o prázdninách jen v metru, letos budou zřejmě povinné ve veškeré veřejné dopravě i v obchodech. Vojtěch pouze avizoval, že místo nynějších respirátorů mají postačit zdravotnické roušky.

Pokud jde o MHD, nákupní centra, tam v tuto chvíli uvažujeme, že by byla povinnost zachovat pouze chirurgické roušky, nikoli respirátory. (…) Předpokládáme, že by to mělo být od 1. července, pokud se bude situace dále zklidňovat.
Adam Vojtěch
ministr zdravotnictví

Na hlavu staronového ministra se často snášela kritika proto, že po loňských prázdninách neprosadil výrazné zpřísnění opatření, přestože ho původně avizoval. Ustoupil od něj po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Vojtěch ujistil, že se to nebude opakovat. 

„Dali jsme si nějaké podmínky. Mám teď pocit, že pan premiér to vnímá tak – a říká to tak i na vládě –, že je to rozhodnutí, do kterého nebude zasahovat,“ prohlásil.

Arenberger má poslední dny, aby požádal o prověrku, varoval ministr

Vojtěch se ale nemusí zabývat jen pandemií. V rukou mu zůstal případ jeho předchůdce Petra Arenbergera, který rezignoval kvůli kauze s majektovými přiznáními. Po odchodu z ministerstva se vrátil do své předchozí pozice ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Vojtěch připustil, že by v ní mohl zkušený dermatolog setrvat, ale chce po něm, aby požádal o bezpečnostní prověrku.

Podle Deníku N o ni Arenberger zatím nepožádal, Vojtěch však uvedl, že je to pouze proto, že ještě připravuje podklady. Na podání žádosti má však už jen několik dnů. „V tomto týdnu to musí proběhnout,“ stanovil ministr.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hydrologové čekají v Beskydech a Jeseníkách silné deště

Řeky odvodňující Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty a Jeseníky se nejvíc zvednou v noci a ve středu, v povodí Olše mohou překročit 3. stupeň, uvedl Český hydrometeorologický ústav. V oblastech ohrožených silnými dešti je ohlášeno devatenáct dětských táborů. Moravskoslezská města se chystají na extrémní srážky.
09:29Aktualizovánopřed 13 mminutami

V okolí Náchoda kolabuje doprava

Ve dvacetitisícovém Náchodě druhým dnem pokračuje oprava klíčové okružní křižovatky Slávie, která je součástí hlavního průtahu městem. Ve směru od polských hranic i od Hradce Králové se tvoří kolony. Do středečního rána by se situace mohla zlepšit, předpokládá radnice. Mezi druhou a třetí hodinou odpoledne totiž stavbaři křižovatku otevřou naplno.
10:43Aktualizovánopřed 50 mminutami

Policie odložila případ zřícení římsy v pražském centru, která usmrtila člověka

Vyšetřování tragického pádu římsy v centru Prahy, při kterém zemřel muž, bylo policií odloženo. Pád zdiva podle kriminalistů zapříčinilo zejména použití nevhodných materiálů, a to už při stavbě budovy v roce 1899. Současný vlastník nemovitosti není za smrt muže trestně odpovědný, protože udělal veškeré kroky k uvedení domu do bezvadného stavu. Dozorový státní zástupce se s tímto závěrem ztotožnil, sdělila Lucie Andělová z tiskového oddělení Městského státního zastupitelství v Praze.
před 2 hhodinami

Decroix a Mračková Vildumetzová debatovaly o odškodnění po výpadku elektřiny

Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) připustila, že by stát mohl v některých případech kompenzovat škodu po pátečním výpadku elektřiny, který postihl Česko. Proces je však složitý. Podle senátorky a hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) by měli být odškodněni všichni, pokud se nejednalo o technickou závadu. O okolnostech hovořili v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
před 2 hhodinami

Její stav je zásadní. Expert popsal, jak půda při silných deštích pohlcuje vodu

V momentě, kdy se má Česko opět potýkat se silnými dešti, bude zásadní aktuální stav půdy. Pokud totiž bude úplně suchá nebo naopak již nasycená vodou, srážky se do ní budou hůře vsakovat. „Množství vody, které půda dokáže pojmout, záleží na tom, kolik vzduchu v ní je, tedy kolik volného prostoru může voda zabrat,“ vysvětlil hydrolog z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd Václav Šípek. Vlastnosti půdy, ale i to, jak se zeminou správně hospodařit, popsal vědec pro Českou televizi. Meteorologové v pondělí vydali pro část země výstrahu před extrémními srážkami.
před 6 hhodinami

Má stát v Krkonoších u přísně chráněné zóny horská bouda? Úřady se neshodnou

Plánovaná stavba horské boudy poblíž nejpřísněji chráněné zóny Krkonoš, kterou původně povolil národní park, se komplikuje. Ministerstvo životního prostředí totiž povolení zrušilo, a kauza tak doputovala na přezkum ke královéhradeckému hejtmanství. Developer ale podal odvolání a případem se nyní zabývá ministerstvo pro místní rozvoj.
před 6 hhodinami

Vyšší pokuta i více bodů. Za nebezpečné odbočování jsou nově tvrdší tresty

Od začátku prázdnin trestá policie přísněji řidiče, kteří nebezpečně odbočují. Pokud při tom ohrozí ty jedoucí za nimi, hrozí jim nově téměř dvojnásobná pokuta a také až čtyři trestné body. Změna má ochránit hlavně motorkáře, právě pro ně totiž nebezpečné odbočování mnohdy končí úmrtím. Jen loni jich na silnicích zemřelo přes osmdesát.
před 7 hhodinami

Lidé po výpadku proudu žádají náhrady za zničené spotřebiče i zkažené jídlo

V důsledku rozsáhlého pátečního výpadku proudu pojišťovny zatím evidují desítky hlášení o škodách. V případě Generali České pojišťovny se dle jejího mluvčího Jana Marka jedná zejména o poškozené nebo zničené elektrospotřebiče a znehodnocené jídlo. Lidé žádající o náhradu škody však mohou narazit na komplikace. Pojištění na riziko přepětí nebo znehodnocení potravin totiž nebývá součástí každé smlouvy. Lidé navíc musejí počítat se spoluúčastí. Některým škodám totiž mohou sami předcházet.
před 17 hhodinami
Načítání...