Česká příroda úpí pod náporem turistů. Některé lokality se uzavírají, jinde přístup omezují

6 minut
Události: Přírodní lokality jsou přetížené pod náporem turistů
Zdroj: ČT24

Některá místa v tuzemské přírodě se potýkají s nebývalým zájmem výletníků, pramenil z omezeného cestování za hranice a leckde vydržel. Oblíbené lokality jsou ale pod množstvím návštěvníků přetížené. Turistům se teď uzavřely třeba Drábské světničky v Českém ráji. A i jinde přemýšlejí, jak rostoucí zájem lidí usměrnit.

Skály v Českém ráji ukrývají zbytky středověké pevnosti Drábské světničky. Jenže pískovec, na kterém vznikla, ve skutečnosti zase tak pevný není. Vadí mu i chůze, zvlášť po dešti. „Jsou tu určité výjimky jako Suché skály nebo Pantheon, ale konkrétně Příhrazské skály, tam je pískovec měkký. Můžeme vidět, jak se drolí,“ přiblížil Jiří Klápště z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Ještě začátkem května se v místě procházeli turisté, teď už je areál hradu za mříží. Lesy České republiky ho uzavřely kvůli poškození. „Podle archeologů je stav Drábských světniček kritický. O tom, jestli se v letošním roce otevřou a jakým způsobem, jednáme. Budeme o tom informovat veřejnost do konce června,“ uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Podle Klápštěho by celkové uzavření lokality nebylo nutné, kdyby se v místě zavedla některá opatření, která usměrní nápor návštěvníků. „Položit nějaké plošiny, chodníky, které zabezpečí pohyb turistů a zároveň ochrání to, co se tady chrání, to znamená skály,“ vyjmenoval.

Drábské světničky patří k oblíbeným cílům v Českém ráji. Třeba jako Hruboskalsko, kterým denně projdou i dva tisíce lidí a rok od roku jich přibývá. „V sezoně návštěvnost top lokalit skutečně roste, potvrzují to i naše statistiky,“ souhlasila ředitelka Sdružení Český ráj Jitka Kořínková.

Na Sněžce už loňský rok museli instalovat ochranné sítě
Zdroj: David Taneček/ČTK

Chybí ale parkoviště i další vybavení, nedostatek je například toalet. „Určitě by jich tady mělo být víc, protože tím, jak narůstá počet návštěvníků, by se infrastruktura měla také navyšovat, a to se bohužel tak úplně neděje,“ popsala Kořínková.

Přetížená místa sdružení nebude propagovat. „Určitě nechceme návštěvníkům říkat, aby sem nejezdili, protože je tady krásně. Chceme každému dopřát tyto nádherné zážitky, ale je třeba počítat s tím, že jsou určitá období, kdy je tady možná příliš návštěvníků na to, aby to byl příjemný návštěvnický zážitek,“ přiblížila ředitelka sdružení.

Koordinátoři cestovního ruchu tak doporučují přijet třeba mimo víkendy nebo vyrazit jinam než na vyhlídky, odkud jsou vidět Hrubá Skála a Trosky.

Neukáznění návštěvníci se pohybují mimo stezky nebo přírodu úmyslně ničí

V polovině června se pro cyklisty uzavře cesta údolím Plakánku u hradu Kost také v Českém ráji. Podle ochránců přírody jich tam projede ročně asi 40 tisíc, překážejí si s chodci a ničí cesty. Problém je i s úmyslným poškozování skal nápisy. Extrémním případem bylo, když se na jedné z věží objevil vyrytý název jednoho instagramového účtu, který potom někdo odstranil tak, že skálu zbrousil.

S potížemi se nepotýkají jen v Českém ráji. V Krkonoších někteří turisté vstupují tam, kam nesmějí. Loni na jaře se tam třeba proháněly čtyři skútry, každý řidič dostal nejvyšší možnou pokutu, sto tisíc korun. Všichni ji už zaplatili.

Ochránci přírody tak v Krkonoších stejně jako loni budou instalovat ochranné sítě. Na vrcholu Sněžky jich bude čtyři sta metrů, stejně jako v okolí Slezského domu.

Správci Šumavy zase v zimě vyháněli návštěvníky, kteří si udělali kluziště z hladiny Čertova jezera. Běžné cedule, které zakazují třeba vstup za zábradlí v první zóně nebo koupání v jezerech, už nestačily. Správa parku proto připravila nové, s detailnějším vysvětlením.

Turisté na zamrzlém Čertově jezeře na Šumavě
Zdroj: Facebook Národního parku Šumava

V Národním parku České Švýcarsko jsou zase zavřené dvě jeskyně, kde hnízdí netopýři a turisté je tam i přes zákaz vstupu rušili. A kvůli velkému množství návštěvníků fungují i letos omezení pro návštěvu chráněného lomu na kraji Mikulova. K vodě může ve stejný okamžik nejvýše sto lidí, prostředí je totiž ideální pro výskyt obojživelníků jako ropuch nebo čolků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
před 35 mminutami

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 43 mminutami

ŽivěSenát podpořil dohodu, která může pomoci českým firmám v Africe nebo Asii

Senátoři souhlasili s dohodou mezi EU, jejími členskými státy a dalšími desítkami karibských, afrických nebo tichomořských států. Českým firmám může pomoci při navazování obchodních vztahů v těchto zemích. Senát má na programu i petici, kterou chtějí školské odbory zachovat financování nepedagogických pracovníků v regionálním školství ze strany státu. Požadavek je reakcí na školskou novelu, podle které by financování mezd školníků, uklízeček, kuchařek nebo administrativních pracovníků měli zajistit zřizovatelé škol, tedy obce a kraje.
14:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 1 hhodinou

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 3 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 4 hhodinami
Načítání...