Stát koupil Reynkův zámek Petrkov. Pro veřejnost otevře na konci června

Stát 27. května oficiálně převezme zámek Petrkov, ve kterém žil český básník a grafik Bohuslav Reynek. Zaplatil za něj 18 milionů korun, převod už byl zapsán do katastru nemovitostí. Pod správou Památníku národního písemnictví tam vznikne Česko-francouzské kulturní centrum. Vláda na zprovoznění objektu přislíbila téměř 150 milionů korun. Památkově chráněný zámek čeká kompletní rekonstrukce, některé části přesto budou veřejnosti přístupné už od konce června.

Zámeček v Petrkově na Havlíčkobrodsku
Zdroj: ČTK/Plíhal Libor

„Petrkov vyžaduje náročné opravy. V omezené podobě ale bude otevřen i po dobu rekonstrukce,“ říká Lucie Tučková z Památníku národního písemnictví.

První návštěvníky chtějí v Petrkově přivítat už na konci června. Program bude probíhat zhruba jednou týdně, jindy bude objekt pro veřejnost zatím nepřístupný. Chystají se koncerty, literární čtení, divadelní představení i akce pro rodiny s dětmi zaměřené na výtvarné umění. Většina akcí proběhne vzhledem k epidemiologické situaci i technickému stavu budov v zámeckých zahradách a parku, vstupné bude symbolické.

Rozsáhlá rekonstrukce zámku Petrkov by měla začít už na konci května, vláda na ni přislíbila téměř 150 milionů korun. Hotovo by mělo být v roce 2026, kdy budou zpřístupněny i původní obytné části budovy. Zachovala se například kuchyňská kamna, u kterých byl básník často fotografován, a lis, na kterém se svým synem Danielem tiskl grafiky.

K zámecké budově patří zahrady, les, pole i rybníky

Za kulturním programem v Petrkově stojí vznikající Česko-francouzské centrum. Reynkovou manželkou totiž byla Suzanne Renaud, básnířka pocházející z francouzského města Grenoble. Na celém projektu se podílí Velvyslanectví Francie v Praze a Francouzský institut.

Bohuslav Reynek (1892 až 1971) byl český básník, grafik a překladatel. Petrkov na Havlíčkobrodsku byl spojen s jeho životem i uměleckou tvorbou. Vláda se v prosinci 2020 rozhodla zámek od Reynkových vnoučat odkoupit, konečná cena se vyšplhala na 18 milionů korun. K zámecké budově patří dalších 92 tisíc metrů čtverečních půdy, na kterých se nachází zahrady, les, pole i dva rybníky. Stát dostal přednost před dalšími více než dvaceti zájemci o koupi, kraj Vysočina zájem neprojevil.