Stát koupil Reynkův zámek Petrkov. Pro veřejnost otevře na konci června

Stát 27. května oficiálně převezme zámek Petrkov, ve kterém žil český básník a grafik Bohuslav Reynek. Zaplatil za něj 18 milionů korun, převod už byl zapsán do katastru nemovitostí. Pod správou Památníku národního písemnictví tam vznikne Česko-francouzské kulturní centrum. Vláda na zprovoznění objektu přislíbila téměř 150 milionů korun. Památkově chráněný zámek čeká kompletní rekonstrukce, některé části přesto budou veřejnosti přístupné už od konce června.

„Petrkov vyžaduje náročné opravy. V omezené podobě ale bude otevřen i po dobu rekonstrukce,“ říká Lucie Tučková z Památníku národního písemnictví.

První návštěvníky chtějí v Petrkově přivítat už na konci června. Program bude probíhat zhruba jednou týdně, jindy bude objekt pro veřejnost zatím nepřístupný. Chystají se koncerty, literární čtení, divadelní představení i akce pro rodiny s dětmi zaměřené na výtvarné umění. Většina akcí proběhne vzhledem k epidemiologické situaci i technickému stavu budov v zámeckých zahradách a parku, vstupné bude symbolické.

Rozsáhlá rekonstrukce zámku Petrkov by měla začít už na konci května, vláda na ni přislíbila téměř 150 milionů korun. Hotovo by mělo být v roce 2026, kdy budou zpřístupněny i původní obytné části budovy. Zachovala se například kuchyňská kamna, u kterých byl básník často fotografován, a lis, na kterém se svým synem Danielem tiskl grafiky.

K zámecké budově patří zahrady, les, pole i rybníky

Za kulturním programem v Petrkově stojí vznikající Česko-francouzské centrum. Reynkovou manželkou totiž byla Suzanne Renaud, básnířka pocházející z francouzského města Grenoble. Na celém projektu se podílí Velvyslanectví Francie v Praze a Francouzský institut.

Bohuslav Reynek (1892 až 1971) byl český básník, grafik a překladatel. Petrkov na Havlíčkobrodsku byl spojen s jeho životem i uměleckou tvorbou. Vláda se v prosinci 2020 rozhodla zámek od Reynkových vnoučat odkoupit, konečná cena se vyšplhala na 18 milionů korun. K zámecké budově patří dalších 92 tisíc metrů čtverečních půdy, na kterých se nachází zahrady, les, pole i dva rybníky. Stát dostal přednost před dalšími více než dvaceti zájemci o koupi, kraj Vysočina zájem neprojevil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 5 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 6 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 18 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 19 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 20 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
25. 4. 2025
Načítání...