Forejt je kvůli mrtvici v nemocnici. Zpráva o jeho úmrtí ale byla mylná

Bývalý ředitel protokolu prezidenta republiky Jindřich Forejt nezemřel. O jeho úmrtí původně informovali bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) i mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. Oba však později informaci změnili, dementovala ji motolská nemocnice a také agentura ČTK uvedla, že informace o úmrtí byla mylná.

Jindřich Forejt nastoupil do čela odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky v roce 2004 po dvou letech práce na Hradě a rok poté, co se hlavou státu stal Václav Klaus. Jako jeden z mála vedoucích úředníků zůstal ve funkci i po roce 2013, kdy Klause vystřídal Miloš Zeman. Jako šéf protokolu se podílel na organizaci návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy v roce 2009 nebo summitu Obamy s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem o rok později.

Václav Klaus o něm v roce 2013 prohlásil, že byl „nejlepší protokolista, jakého za sto let tato země měla“. Jeho působení ale provázely některé otazníky. Objevily se pochybnosti o jeho vzdělání, Lidové noviny psaly o tom, že se nepodařilo dohledat doklad o tom, že by studoval na mnichovské univerzitě. Poněkud posměšně jako o „Forejtu Gumpovi“ se o něm hovořilo v souvislosti s tím, že se jako šéf protokolu objevoval na snímcích po boku státníků, kteří navštívili prezidenta republiky. Na Forejtovu hlavu nakonec padla i vina za to, že se Miloš Zeman zpozdil, když v roce 2016 cestoval na pohřeb prvního slovenského prezidenta Michala Kováče.

Konci Jindřicha Forejta na Hradě v prosinci 2016 předcházela i kontroverze s neudělením vyznamenání Jiřímu Bradymu, přeživšímu holocaustu, který tvrdil, že mu právě Forejt volal, že dostane medaili, kterou mu prezident nakonec neudělil. Miloš Zeman také tvrdil, že mu Forejtův odbor dodal mylné informace, na jejichž základě prezident tvrdil, že na ceremoniál 28. října nepřišel tehdejší americký velvyslanec Andrew Schapiro, což bylo záhy vyvráceno. Brzy poté se ještě objevilo kompromitující video. I když jeho pravost nebyla nikdy potvrzena, Forejt z Hradu odešel, vysvětloval to však osobními a také zdravotními důvody.

Před jeho odchodem z prezidentské kanceláře hovořil Miloš Zeman o tom, že by chtěl z Forejta mít ambasadora při Svatém stolci. V roce 2015 jej dokonce prezident představil papeži Františkovi s tím, že doufá, že jde o „budoucího velvyslance ve Vatikánu“. Tím se však nakonec nestal. Do roku 2017 byl zaměstnancem ministerstva zahraničních věcí, poté začal pracovat v Institutu Václava Klause.

Rodák z Karlových Varů Jindřich Forejt prodělal ve svých 43 letech mrtvici. Skončil v motolské nemocnici, kde podle prvních informací následkům podlehl. Nemocnice to však později vyvrátila a také mluvčí Hradu, agentura ČTK i Daniel Herman informovali, že se tak nestalo. Herman uvedl, že zprávu „obdržel od společného známého“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

O abolici pro vojáky či důchodech diskutovali hosté Událostí, komentářů týdne

Tématem Událostí, komentářů týdne bylo udělení abolice prezidentem Petrem Pavlem čtyřem vojákům, kteří působili v Afghánistánu. Jejich vyšetřování se soustředilo na skutečnost, že afghánský voják, který zabil jejich kolegu, armádního psovoda Tomáše Procházku, nepřežil výslech. Hosté se věnovali také situaci v Pásmu Gazy a postojům vůči Izraeli, odchodu do důchodu nebo ohlédnutí za filmovým festivalem v Cannes. Pozvání do pořadu moderovaného Janou Fabianovou přijali redaktorka Deníku N Petra Procházková, právnička a bývalá politička Kateřina Valachová, šéfredaktor Aktuálně.cz Matyáš Zrno, herečka Bára Štěpánová a komentátor podcastu Kecy a politika Petros Michopulos.
před 4 hhodinami

Přibývá států, které zavádějí elektronickou registraci cizinců

K návštěvě stále většího množství států postačí českým turistům místo víza vyplnit elektronický formulář. V dubnu elektronickou registraci pro turisty zavedla například Velká Británie a v květnu se přidává Thajsko. S vlastním systémem elektronických formulářů pro osoby ze třetích států přichází i Evropská unie.
před 7 hhodinami

Novou tvář získá pětatřicet nádraží

Správa železnic letos plánuje rekordní investice do modernizace tratí, nádraží a infrastruktury ve výši zhruba čtyřiceti miliard korun. Z toho dvě a půl miliardy korun poputují na rekonstrukce budov. Novou podobu získá celkem 35 stanic. Secesní nádraží ve Františkových Lázních bude navráceno do původní podoby, v Mladé Boleslavi vznikne místo staré stanice nová odbavovací hala. Na hlavním nádraží v Praze pak vzniknou nové interiéry jižní části Fantovy budovy.
před 7 hhodinami

Drábová: Životnost Dukovan půjde prodloužit, když projdou kontrolou

Všechny čtyři bloky Jaderné elektrárny Dukovany by mohly fungovat do roku 2045, možná i déle, odhaduje předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Podmínkou ovšem je, aby uspěly při periodickém hodnocení bezpečnosti, zdůraznila v Otázkách Václava Moravce. Nyní mají povolení do roku 2035.
před 11 hhodinami

Pokud USA spustí zvýšená cla, EU musí zareagovat stejně, řekl Lipavský

V případě, že Spojené státy skutečně spustí od června zvýšená padesátiprocentní cla na dovoz z EU, musí Evropa kolektivně zareagovat stejným způsobem. Balíček odvetných cel má připravený, řekl v Otázkách Václava Moravce ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Do doby případného spuštění cel je podle něj nutné s USA jednat.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Za hudbou bez peněz v kapse. Další festivaly se přidávají k bezhotovostnímu placení

Festivaly Hrady CZ nebo Pálavské vinobraní se letos přidávají k trendu bezhotovostního placení, takzvaně cashless. Bez hotovosti se obejdou návštěvníci i na novém festivalu Banger nebo na studentském festivalu SHOW Strahov. Důvodem je podle organizátorů hlavně přehled nad tržbami a větší komfort pro návštěvníky. České televizi to potvrdilo šest festivalů z devíti. Doposud se platilo bez hotovosti na festivalech jako Metronome, Mighty Sounds, Rock for People, Votvírák nebo Colours of Ostrava.
před 18 hhodinami

Stále více lidí bydlí ve sdíleném nájmu. Zdražování bude pokračovat

Realitní makléři po celém Česku se shodují, že oproti loňskému roku zdražily nájmy v průměru o desetinu. S rostoucí cenou přibývá lidí, kteří bydlí ve sdíleném nájmu. Zatímco ale ještě před nedávnem se to týkalo hlavně studentů v univerzitních městech, nyní se už do jednoho společného bytu sestěhovávají i starší a pracující lidé. A podle expertů zdražování nekončí.
před 20 hhodinami

Novému systému varování obyvatel se věnovala Zóna ČT24

Česko zavede nový systém cell broadcast pro rychlé varování obyvatel při mimořádných událostech. Vláda schválila plán, který počítá s nasazením systému za čtvrt miliardy korun již příští rok. Nová technologie umožní zasílat výstrahy rychleji a širšímu okruhu lidí než dosavadní lokalizované SMS, omezená však bude na modernější mobilní telefony.
24. 5. 2025
Načítání...