Domácí porod ženy volí hlavně kvůli stavu péče v nemocnicích, ukázal výzkum Univerzity Karlovy

Ročně se v Česku narodí přes dvě stě dětí mimo zdravotnická zařízení. Nejčastěji jde o překotné porody. Jsou mezi nimi ale i ty, které si matky předem na doma naplánovaly. Proč se ženy k domácímu porodu rozhodnou, zjišťovali výzkumníci z Univerzity Karlovy. Většina z více než šesti set oslovených matek uvedla jako důvod stav porodní péče. Podle některých lékařů přitom domácí porod může nést rizika.

Video Události
video

Události: Porody doma

Zdroj: ČT

Denisa Rynešová má za sebou dva porody. Dcera se narodila v porodnici, syn doma. Původně chtěla rodit doma i první dítě, ze zdravotních důvodů si to ale rozmyslela. Porod v nemocnici proběhl bez problémů. Přesto si žena odnesla i negativní zkušenost.

„Musela jsem se s lékaři dohadovat o některých věcech, které si přeji nebo nepřeji, musela jsem si pevně stát za svým a bylo to pro mě jako rodičku náročné,“ říká dvojnásobná maminka.

Syna už rodila doma za přítomnosti asistentky. V záloze měli domluvenou i nemocnici, kam by při nejistotě odjeli. „Porod doma byl fyzicky náročnější. Ale na druhou stranu úplně přirozený, klidný a musím říct, že jsem si ho užila,“ popisuje.

Výtky k podmínkám v porodnicích

Se svými zkušenostmi se Denisa Rynešová zapojila do výzkumu, který vznikal pod hlavičkou Univerzity Karlovy. V dotazníkovém šetření bylo osloveno 642 žen, které v uplynulých pěti letech plánovaně rodily doma. Téměř všechny uvedly, že v porodnicích jsou znevažovány schopnosti a kompetence rodiček a že jsou zákroky prováděny i bez jejich souhlasu.

„Ženy, které plánovaně rodí doma, jsou převážně ženy s vyšší vzděláním. Jsou to ženy, které jsou zvyklé pracovat s informacemi a které si v převážné většině uvědomují riziko, jež domácí porod představuje,“ vysvětluje Anna Pospěch Durnová, spoluautorka výzkumu z Fakulty sociálních věd.

„My se samozřejmě snažíme maximálně kultivovat prostředí porodnic a nejen porodnic, ale vždy se najde situace, která působí diskomfort a třeba může být horší komunikace některého zdravotníka, některé rodičky, to vůbec nezpochybňuji,“ reaguje Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické a porodnické společnosti.

Doma ročně rodí stovky žen 

Statistiky uvádějí, že se doma plánovaně ročně narodí zhruba 60 dětí. Podle biostatističky Markéty Pavlíkové se ale data nesbírají systematicky, a počty by tak mohly být mnohem vyšší. V porodnictví podle ní chybí veřejně dostupných dat více. 

„Odhadujeme to z takového samoreportování, které dělají ženy třeba ve facebookových skupinách. Dolní hranice je třeba 400 žen ročně, ale ta horní hranice může být třeba tisíc,“ uzavírá.