Reportéři ČT: Odebrání vzorků z Bečvy bylo podle expertů opožděné a nedostatečné

15 minut
Reportéři ČT: Otrávená řeka IV.
Zdroj: ČT24

Odborníci, kteří spolupracují na vyšetřování ekologické katastrofy v Bečvě, v pořadu Reportéři ČT řekli, že odebrání vzorků po havárii z loňského 20. září bylo nedostatečné a opožděné. Podle nich se kvůli tomu snižuje naděje na vypátrání skutečného viníka. Vyšetřování už čtvrtý měsíc přešlapuje na místě.

„Udělali chybu, že neodebrali co nejdříve výpustě, které mohly být zdrojem kontaminace. To považuji za úplně fatální chybu pro to, abychom vůbec mohli dnes něco hodnotit. Vidím Dezu vcelku logicky jako možný zdroj. Nevím, proč se první vzorky z výpusti z Dezy odebíraly až 24. září,“ říká chemik a ekotoxikolog Ivan Holoubek, který se dlouhodobě zabývá znečištěním životního prostředí a působí i jako mezinárodní expert.

K úniku toxické látky do řeky přitom došlo už 20. září, tedy o čtyři dny dříve. „Studenty učíme o tom, že když máme na řece takovou havárii, tak hledáme zdroj. A když těch vypustí je tam dvacet, tak vezmeme dvacet vzorků,“ dodal pro Reportéry ČT chemik z brněnské Masarykovy univerzity.

Nedostatečné odebrání vzorků potvrzuje také profesor z českobudějovické univerzity Tomáš Randák, který spolupracuje se soudním znalcem na posudku pro policii. „Hlavní problém je, že bezprostředně po havárii je těch vzorků minimum, prakticky nejsou. Z prvních hodin po zjištění havárie vzorky chybí,“ říká.

„Vyšetřování podle mého názoru čtyři měsíce po havárii už zveřejnění vzorků nemůže ohrozit. Výsledky vzorků byly nepochybně pečlivě a stabilně zachyceny, zaprotokolovány a všechny osoby už byly nepochybně vyslechnuty. Buď chtějí zatajit to, že vzorky někde pozdě odebrali, anebo chtějí zatajit to, že někde vzorky odebrali a zjistili něco, co by někomu mohlo vadit,“ vysvětluje si zdlouhavé vyšetřování a tajení dat Petr Svoboda z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Podezření a šetření se týká dvou velkých firem. Od počátku se točí kolem asi čtrnáctikilometrového kanálu z areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm. Právě u jeho vyústění do Bečvy u osady Juřinka bylo zjištěno vyšší množství kyanidů. Zástupce firmy Energoaqua podezření odmítá. „Neměli jsme to jak udělat. Policie zkontrolovala jímky, jestli máme tolik, kolik jsme nabrali od našich dodavatelů. Pasovalo všechno. Nechybí nám ani nepřebývají kyanidy,“ řekl místopředseda představenstva společnosti Energoaqua Oldřich Havelka.

Odpovědnost za otravu řeky odmítá od počátku i společnost Deza z holdingu Agrofert. „Stále trváme na tom, co tvrdíme od začátku. Deza otravu ryb nezpůsobila. Je to technicky nemožné. My jsme oficiálně písemně požádali policii, aby nás zbavila mlčenlivosti, abychom mohli hájit svá práva. Policie nám písemné odpověděla, že tak neučiní,“ uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

„Nevím, jaké má z toho všeho informace Policie České republiky, co si případně ještě nechala dělat. Je podezřelá Energoaqua a není nepodezřelá Deza, protože co se tam toho 21. nebo 20. září dělo, nevím. Protože nemáme data,“ uzavírá ekotoxikolog Holoubek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 6 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 7 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 8 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 17 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...