Reportéři ČT: Odebrání vzorků z Bečvy bylo podle expertů opožděné a nedostatečné

15 minut
Reportéři ČT: Otrávená řeka IV.
Zdroj: ČT24

Odborníci, kteří spolupracují na vyšetřování ekologické katastrofy v Bečvě, v pořadu Reportéři ČT řekli, že odebrání vzorků po havárii z loňského 20. září bylo nedostatečné a opožděné. Podle nich se kvůli tomu snižuje naděje na vypátrání skutečného viníka. Vyšetřování už čtvrtý měsíc přešlapuje na místě.

„Udělali chybu, že neodebrali co nejdříve výpustě, které mohly být zdrojem kontaminace. To považuji za úplně fatální chybu pro to, abychom vůbec mohli dnes něco hodnotit. Vidím Dezu vcelku logicky jako možný zdroj. Nevím, proč se první vzorky z výpusti z Dezy odebíraly až 24. září,“ říká chemik a ekotoxikolog Ivan Holoubek, který se dlouhodobě zabývá znečištěním životního prostředí a působí i jako mezinárodní expert.

K úniku toxické látky do řeky přitom došlo už 20. září, tedy o čtyři dny dříve. „Studenty učíme o tom, že když máme na řece takovou havárii, tak hledáme zdroj. A když těch vypustí je tam dvacet, tak vezmeme dvacet vzorků,“ dodal pro Reportéry ČT chemik z brněnské Masarykovy univerzity.

Nedostatečné odebrání vzorků potvrzuje také profesor z českobudějovické univerzity Tomáš Randák, který spolupracuje se soudním znalcem na posudku pro policii. „Hlavní problém je, že bezprostředně po havárii je těch vzorků minimum, prakticky nejsou. Z prvních hodin po zjištění havárie vzorky chybí,“ říká.

„Vyšetřování podle mého názoru čtyři měsíce po havárii už zveřejnění vzorků nemůže ohrozit. Výsledky vzorků byly nepochybně pečlivě a stabilně zachyceny, zaprotokolovány a všechny osoby už byly nepochybně vyslechnuty. Buď chtějí zatajit to, že vzorky někde pozdě odebrali, anebo chtějí zatajit to, že někde vzorky odebrali a zjistili něco, co by někomu mohlo vadit,“ vysvětluje si zdlouhavé vyšetřování a tajení dat Petr Svoboda z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Podezření a šetření se týká dvou velkých firem. Od počátku se točí kolem asi čtrnáctikilometrového kanálu z areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm. Právě u jeho vyústění do Bečvy u osady Juřinka bylo zjištěno vyšší množství kyanidů. Zástupce firmy Energoaqua podezření odmítá. „Neměli jsme to jak udělat. Policie zkontrolovala jímky, jestli máme tolik, kolik jsme nabrali od našich dodavatelů. Pasovalo všechno. Nechybí nám ani nepřebývají kyanidy,“ řekl místopředseda představenstva společnosti Energoaqua Oldřich Havelka.

Odpovědnost za otravu řeky odmítá od počátku i společnost Deza z holdingu Agrofert. „Stále trváme na tom, co tvrdíme od začátku. Deza otravu ryb nezpůsobila. Je to technicky nemožné. My jsme oficiálně písemně požádali policii, aby nás zbavila mlčenlivosti, abychom mohli hájit svá práva. Policie nám písemné odpověděla, že tak neučiní,“ uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

„Nevím, jaké má z toho všeho informace Policie České republiky, co si případně ještě nechala dělat. Je podezřelá Energoaqua a není nepodezřelá Deza, protože co se tam toho 21. nebo 20. září dělo, nevím. Protože nemáme data,“ uzavírá ekotoxikolog Holoubek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Potravinářská inspekce už letos zavřela na sto provozů

Skoro stovku provozoven už letos nechala zavřít Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Nejčastěji kvůli tomu, že odhalila špínu, škůdce, trus hlodavců nebo špatné nakládání s odpady. Od začátku roku provedli inspektoři už patnáct tisíc kontrol – dvakrát více než loni. Číslo je vyšší než dřív i proto, že už na kontroly stravovacích provozů nechodí hygienici. Potravinářská inspekce je tak začala dělat častěji. Drobnější pochybení najde na každém třetím místě.
před 6 hhodinami

Vláda doufá, že jí NATO uzná obranné účetnictví

Česká vláda za minulý rok ohlásila zvýšení výdajů na obranu nad dvě procenta HDP, a formálně tak po devatenácti letech splnila závazek vůči NATO. Česko ale zatím stále neví, jak vysoké obranné výdaje mu Severoatlantická aliance uzná. Kabinet se loni poprvé pokusil vykázat jako obranné náklady i výdaje z jiných kapitol než je ministerstvo obrany.
před 6 hhodinami

Náhlé zdražení benzinu uštědřilo Československu tržní lekci

Před třiceti pěti lety zažili obyvatelé tehdejšího Československa jednu z prvních lekcí, jak funguje tržní ekonomika. Ze dne na den vzrostla cena benzinu o polovinu. Federální vláda reagovala na omezení dodávek ropy ze Sovětského svazu a problémy s výrobou. Později dokonce musela zavést přídělový systém, který ale fungoval jen do konce října 1990. Od listopadu ale benzín znovu podražil o dalších padesát procent. Litr tak stál při tehdejším průměrném platu 3300 korun už zhruba polovinu toho, co v současnosti.
před 6 hhodinami

Na východě Česka vydrží vedra i v pondělí, na západě se ochladí

Teploty na řadě míst v neděli vystoupaly přes tropickou třicítku, na několika stanicích v Praze a středních Čechách přesáhly i 33 stupňů Celsia. I noc může být na řadě míst tropická, při níž teploty neklesnou pod 20 stupňů. V pondělí počasí republiku rozdělí na dvě odlišné části – zatímco ve východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku teploměr ještě ukáže až 34 stupňů, na západě země po přechodu studené fronty spadnou nejvyšší teploty až k osmnácti stupňům. Postupně bude pršet na většině území.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Odjezd návštěvníků MotoGP způsobil kolony

Kolem Masarykova okruhu v Brně v neděli parkovalo 9500 aut a 3300 motocyklů. Závody motocyklového mistrovství světa skončily v 15:00, poté se na dálnici kolem exitů Ostrovačice a Kývalka tvořily kolony. Kolem 18:00 už většina návštěvníků odjela, parkoviště zůstala prázdná.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Před cestou do exotiky se stále více lidí nechává očkovat

Mezi cestovateli roste zájem o vakcíny proti horečce dengue, břišnímu tyfu či hepatitidě A. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a z informací od očkovacích center Fakultních nemocnic Bulovka a Motol.
před 17 hhodinami

Mamograf je terčem dezinformátorů. Odborníci bludy vyvracejí

Klíčovým nástrojem pro včasné odhalení rakoviny prsu je mamografické vyšetření. Přestože je podle odborníků bezpečné, opakovaně se stává terčem dezinformací na internetu. Například ve formě řetězových e-mailů. Odkládání preventivních prohlídek přitom může snížit šance na vyléčení.
před 18 hhodinami

Se zájmem o elektrokola přibývá půjčoven, nabíječek i úrazů

Obliba elektrokol a elektrokoloběžek roste. Lidé si je kupují nebo půjčují stále častěji a se zvýšeným zájmem přibývá i dobíjecích míst. Lepší kapacita baterií pak umožňuje bez nabití urazit až sto kilometrů a omezují se tak případy, kdy si cyklisté kvůli vybité baterii museli zavolat pomoc. Ta však často musí dorazit kvůli tomu, že uživatelé přecení své síly nebo neznají vlastnosti elektrokola a přijdou k úrazu.
před 19 hhodinami
Načítání...