Karlova univerzita koupila bývalý squat Milada. Zaplatila za něj necelých 60 milionů

Na místě bývalého squatu Milada budou učebny a koleje pro studenty. Karlova univerzita odkoupila od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) vily Milada a Miluška. Zaplatila za ně necelých 60 milionů korun. Univerzita už v minulosti několikrát projevila snahu získat bývalý squat od státu.

„Dnes (v pátek 15.1. – pozn. red.) byl poslední termín pro zaplacení částky. Univerzita však částku stihla uhradit už první týden v lednu,“ uvádí Michaela Tesařová, mluvčí ÚZSVM. Tesařová doplňuje, že ačkoliv se po zaplacení stává univerzita majitelem, i přesto to ještě není oficiální. „Požádali jsme o změnu vlastníka objektu. Na katastrálním úřadu mají na vyřízení žádosti zhruba třicetidenní zákonnou lhůtu,“ vysvětluje Tesařová.

Ze zchátralých prvorepublikových vil na pomezí pražských čtvrtí Libeň a Troja má vysoká škola vytvořit moderní místo pro studenty a pedagogy. „Počítáme s vybudováním dalších prostor pro výuku, ubytování, sport a relaxaci,“ řekl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Pozemek, který má UK převzít, je větší než dva hektary a kromě vil zahrnuje i přilehlý lesík.

Karlova univerzita chce na místě vybudovat zázemí pro lékařské fakulty a Fakultu humanitních studií. „Plánujeme navýšit kapacitu nedaleké koleje o dalších 500 až 700 lůžek, ale také vybudovat geopark, naučnou stezku a nová sportoviště na tenis a volejbal,“ vypočítává rektor. Celý objekt bude přidružen ke koleji 17. listopadu, která se nachází nedaleko opuštěných vil.

Za prostory bývalého squatu a okolí univerzita zaplatila 56 753 000 korun. „Kupní smlouvu s UK jsme uzavřeli v říjnu minulého roku. K uhrazení částky došlo začátkem ledna,“ doplňuje Michaela Tesařová z ÚZSVM, který měl vily ve správě.

Alegorickým pochodem klaunské armády z parku na pražské Kampě protestovali 21. července 2009 příznivci squatterů proti vystěhování z vily Milada
Zdroj: Michal Krumphanzl/ČTK

Univerzita se bývalý squat snažila získat několikrát. Nejblíže k tomu měla v roce 2010, kdy tehdejší vlastník, státní Ústav pro informace ve vzdělávání, připravil darovací smlouvu ve prospěch školy. Ministerstvo financí však podepsání smlouvy odmítlo z důvodu nedoložení dokumentů potvrzujících veřejný zájem na bezúplatnosti převodu.

Resort financí následně nechal vyhotovit znalecký posudek, který stanovil cenu celého areálu na necelých 60 milionů korun. „Ministerstvo financí konstatovalo, že případný přímý prodej těchto nemovitostí bez výběrového řízení by byl zřejmě odůvodnitelný s odkazem na plánovanou výstavbu a využití pro vysoké školství,“ uvádí rektor Zima.

Rekonstrukce, nebo demolice

Stav obou budov je velmi špatný. K dnešnímu dni se v nich prováděly pouze základní zabezpečovací práce. „Stavebnímu úřadu Prahy 8 je známý stav budov z roku 2009, kdy proběhla kontrolní prohlídka a při ní bylo zjištěno, že došlo k zabezpečení stavby zazděním otvorů,“ vysvětluje Martin Šálek, tiskový mluvčí Městské části Praha 8.

Univerzita zatím netuší, jestli libeňské vily zbourá, nebo rekonstruuje. „Rozhodneme se tak na základě podrobného stavebně-historického průzkumu a terénního průzkumu budov. V roce 2012 uvažovalo tehdejší vedení UK o rekonstrukci budov. V současné době jsou však budovy postižené destruktivními změnami. Budeme tak velmi zvažovat, zda budeme objekt rekonstruovat,“ dodává ke stavu vil Zima.

Chátrající budovy přešly v roce 2017 pod správu ÚZSVM. „Převzali jsme stavby v mimořádně nepříznivém a nevyužitelném stavu. Ihned po převzetí nemovitostí jsme proto provedli zabezpečení proti náhodnému vstupu,“ upřesňuje Tesařová z ÚZSVM a vysvětluje, proč k větší rekonstrukci nedošlo. „Jelikož se v případě těchto vil jedná o majetek pro ÚZSVM nepotřebný, nemůže do něj přímo ze zákona investovat nad rámec zcela základní údržby. V souladu se zákonem o majetku státu jsme proto hledali pro areál nového vlastníka,“ dodává.

Útočiště squatterů

Vila Milada byla opuštěna v roce 1988, o deset let později se sem nastěhovali squatteři, kteří zde pořádali koncerty. Policie a správce domu se několikrát pokoušeli objekt vyklidit, velkou akci podnikli v říjnu 1998, na podporu squatterů se demonstrovalo v centru města. Koncem června 2009 nechal správce objektu vilu vyklidit.

V červenci 2012 si squatteři v Miladě připomínali tři roky od jejího vyklizení, při akci dům obsadili, policie proti nim zasáhla. Squatteři její postup napadli u soudu, který se postavil na stranu policie.

Vyklízení vily Milada v červnu 2009
Zdroj: Michal Krumphanzl/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 7 hhodinami

Českou rozvodnou síť chrání před blackouty striktní postupy

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 8 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 13 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...