V Unipetrolu unikl čpavek, dva lidi ošetřila záchranná služba

V pondělí krátce po 18:30 unikl při čerpání cisterny čpavek v chemickém areálu Unipetrolu v Záluží u Litvínova na Mostecku. Situaci začali hned řešit podnikoví hasiči, z preventivních důvodů byla uzavřena veřejná komunikace v blízkosti areálu. Informoval o tom mluvčí skupiny Pavel Kaidl. Únik se podařilo zastavit. Podle hasičů si dva lidi převzala zdravotnická záchranná služba. 

„Únik byl zastaven. Dvěma lidem se udělalo špatně. Byli předáni zdravotnické záchranné službě,“ uvedli hasiči. Mluvčí společnosti řekl, že událost neměla vliv na životní prostředí.

Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Od roku 2005 je Unipetrol součástí polské skupiny PKN Orlen, která je od předloňska jediným vlastníkem firmy.

Před pěti lety zasáhl chemičku rozsáhlý požár propylenové jednotky. Hasiči jej lokalizovali po pěti dnech. Při události nebyl nikdo zraněn, škodu na majetku Unipetrol vyčíslil na čtyři miliardy korun. Vyšetřování havárie v Unipetrolu se dostalo před soud, důsledky řešil také Státní úřad inspekce práce.