Vláda schválila plošné testování zaměstnanců v domovech pro seniory. Pro klienty začne ve středu

Ve středu začne plošné testování na covid-19 v domovech pro seniory. Klienti domovů budou podstupovat takzvané antigenní testy ze slin každých pět dní. V pondělí navíc vláda schválila i testy pro zaměstnance domovů a dalších sociálních zařízení. Na tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Video Startuje plošné testování v domovech pro seniory
video

Startuje plošné testování v domovech pro seniory

„Situace je mnohonásobně horší, než to bylo v jarních měsících. Nejhorší situace v dubnu byla, že covid byl ve třiceti zařízeních. V současné době je to v 550 sociálních službách. Nakaženo je tři tisíce klientů sociálních služeb a přes dva tisíce zaměstnanců,“ shrnul prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiří Horecký. Od neděle stoupl počet nakažených klientů těchto zařízení o více než 270, na straně zaměstnanců pak o 120.

Na testování se nyní připravují například v ústeckém Domově pro seniory Bukov. Aktuálně tam registrují tři nakažené klienty a dvacet zaměstnanců, což je jedna třetina personálu. „První vlnu jsme zvládli velice dobře bez nakažených klientů i zaměstnanců. Budeme muset povolat dobrovolníky, protože jinak to nezvládneme,“ nastínila situaci ředitelka domova Věra Vonková.

Video Plošné testování v domovech pro seniory bude pro klienty i zaměstnance
video

Události: Plošné testování v domovech pro seniory bude pro klienty i zaměstnance

Plošné testování přichází pozdě, míní někteří zdravotníci

Podle epidemiologa a imunologa Jiřího Berana jsou opatření mířící na rizikové skupiny důležitá. „V současných počtech úmrtí, řekněme kolem dvou a půl tisíc, přibližně 600 zesnulých pocházelo z domovů důchodců,“ řekl v pořadu 168 hodin Beran.

Ten vypracoval už několik návrhů na ochranu seniorů. Aby začala s plošnými testy v domovech, vyzývá vládu od konce léta. Na ministerstvu zdravotnictví ho prý ale nikdo nevyslyšel. „Je velmi špatné, že se přichází až takto pozdě na ten neutěšený stav v domovech důchodců. Já jsem upozorňoval už delší dobu, poprvé jsem tuto informaci předal někdy na přelomu srpna a září, poté jsem ji znovu zdůrazňoval na konci září,“ uvedl Beran.

Také šéf brněnské organizace Podané ruce a bývalý zdravotní bratr v domově pro seniory Jindřich Vobořil už dříve žádal o plošné testování. Na konci května inicioval výzvu vládě, aby se připravila na druhou vlnu a zajistila seniory. „Pochopil jsem, že vláda reagovat nebude, a tak jsme už v létě přivezli pro moji organizaci testy,“ popsal Vobořil.

Testy tak používají domovy pro seniory v Brně už od září a nákazu se jim daří lépe držet pod kontrolou. „Celou řadu případů jsme zachytili úplně v samém prvopočátku ještě v bezpříznakovém presymptomatickém stavu. Tím jsme nedovolili, aby se nakazili naši křehcí choulostiví klienti,“ řekl ČT ředitel brněnského Domova pro seniory Zastávka Jiří Altman.

Testy na covid-19 podstoupí i zaměstnanci

V pondělí vláda testování v domovech pro seniory a dalších lůžkových zařízeních sociálních služeb schválila. I pro personál se budou používat antigenní testy, které jsou levnější a rychlejší než standardní laboratorní vyšetření. Všichni zaměstnanci musejí nosit respirátory třídy FFP2. Ty budou uvolněné ze státních hmotných rezerv. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Nakažených pracovníků v sociálních službách je aktuálně přes 2900.

Po testování zaměstnanců volali ještě před vyhlášením opatření někteří ředitelé domovů pro seniory. „K plošnému testování klientů bych chtěla přibrat i plošné testování pro zaměstnance, protože zatím každý zaměstnanec, který měl příznaky, tak byl pozitivní. Je to opravdu těžká situace,“ říká ředitelka Domova pro seniory Bukov Věra Vonková.

Původní plošné testování, které zahrnovalo pouze klienty, kritizovala také ředitelka Domova pro seniory Elišky Purkyňové Eva Kalhousová. „Klienti přece nevychází, a jestliže to někdo může do domova donést, tak to jsme my,“ vysvětlila Kalhousová.

Povinnost testovat klienty mají sociální zařízení od čtvrtého listopadu, od stejného dne bude platit i pro zaměstnance. První testování musí stihnout do týdne, poté vždy jedenkrát za pět dní, vyplývá z mimořádného opatření, které na webu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Dosud se pro testy počítalo s týdenními intervaly.

Protože na pondělním zasedání se ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí nedohodla na podobě testování v zařízeních, která nemají vlastní zdravotníky, k věci se ještě v úterý vláda vrátí na mimořádném zasedání. „Jedná se například o chráněné bydlení, pečovatelské služby, které nemají své zdravotnické zařízení. Na antigenní testy je třeba zdravotníky,“ řekla ministryně Jana Maláčová (ČSSD).

Zavedení plošného testování antigenními testy na koronavirus v domovech pro seniory či postižené kabinet schválil minulý týden. Pokud se zjistí nákaza, výsledky se ověří testem PCR. Výsledky u antigenních testů jsou zhruba do 15 minut, vyšetření je ale méně spolehlivé.