Od 1. září platí nová opatření proti koronaviru. Roušky jsou povinné na úřadech či v hromadné dopravě

3 minuty
Události: Od 1. září začínají platit nová opatření proti koronaviru
Zdroj: ČT24

Od začátku září začnou platit nová mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví proti šíření koronaviru. Roušky budou povinné ve zdravotnických a sociálních zařízeních, úřadech, prostředcích veřejné dopravy, na nádražích nebo ve volebních místnostech. Od 1. září se také zkrátí izolace pro lidi s pozitivním testem na covid-19 a karanténa pro ty, kteří se s nimi dostali do kontaktu, ze čtrnácti na deset dní.

Původně ministerstvo oznámilo, že roušky budou povinné i ve školách, obchodech, kadeřnictvích a provozovnách podobných služeb nebo restauracích. Hned následující den ale chystané předpisy změnilo.

Od začátku září tak bude nošení roušek či jiné ochrany nosu a úst nově povinné ve zdravotnických a sociálních zařízeních, budovách veřejných a správních orgánů, hromadné dopravě a při podzimních krajských a senátních volbách i ve volebních místnostech.

Roušky budou od úterý povinné vedle metra včetně vestibulů stanic také na pražském Letišti Václava Havla a ve všech vnitřních prostorách nádražních budov. Ve vestibulech metra a na nádražích jsou lidé podle hygieniků v relativně velmi těsném kontaktu, na letišti se potkávají tisíce cestujících i ze zemí, kde je výskyt covidu-19 vyšší než v Česku.

„Roušky zavádíme od 1. září plošně jen v epidemiologicky nejrizikovějších místech. Nicméně všude tam, kde se pohybuje mnoho různých lidí a nejde dodržovat bezpečný odstup, roušky doporučujeme,“ oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

„I nadále zachováváme nezbytné výjimky z povinnosti nosit roušku, a to u dětí do dvou let, osob s poruchou intelektu, řidičů veřejné dopravy či uživatelů v zařízeních sociální péče a v některých dalších případech,“ uvedla hlavní hygienička České republiky Jarmila Rážová.

„Důkazy o vlivu roušek na prevenci přenosu SARS-CoV-2 jsou stále četnější a ochranu nosu a úst doporučují na jejich základě veřejnosti i významné odborné organizace, včetně Světové zdravotnické organizace (WHO), Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) a Středisek pro kontrolu a prevenci nemocí Spojených států amerických (CDC),“ upozornilo ministerstvo zdravotnictví.

Roušky i na větších akcích

Roušky dále budou povinné na vnitřních hromadných akcích s počtem účastníků nad sto. Také nejvyšší povolená kapacita akcí se nemění. Na vnitřní akce může maximálně pět set lidí a na venkovní tisíc. Nově ale může být více lidí na akcích ve větších areálech, jako jsou stadiony či koncertní sály, členěných do oddělených sektorů. Dříve mohlo být takových sektorů jen pět a v každém z nich pět set lidí u vnitřních akcí a tisíc u venkovních.

Od začátku září mohou organizátoři vytvořit až deset sektorů v areálech s kapacitou nad pět tisíc lidí, ale jen u akcí, při nichž nejméně 70 procent účastníků sedí na sedadlech. Odstup mezi lidmi v sousedních sektorech se také nově zkrátil ze čtyř na dva metry. Například divadla už také nemusí rozsazovat diváky v hledišti s rozestupy. 

Od 1. září se také zkrátí povinná karanténa. Minimální doba izolace pro lidi s pozitivním testem na koronavirus a karanténní opatření pro ty, kteří přišli do kontaktu s nakaženým, už bude místo dvou týdnů jen deset dní. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Cla nemůžeme přejít mlčením, řekl Fiala. Havlíček radí jednat s rozvahou

Na cla ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem reagují i čeští politici. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je Praha nemůže přejít mlčením. Evropa je podle něj připravena s USA jednat. Místopředseda opozičního ANO Karel Havlíček uvedl, že ANO podle něj nedoporučuje odvetná opatření a radí jednat s rozvahou. Podle něj nepomůže ukřivděnost ani ukvapenost v odvetných krocích.
14:47Aktualizovánopřed 17 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 27 mminutami

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
před 39 mminutami

Česko kvůli slintavce omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Česko od půlnoci omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kamiony budou moci překračovat hranice jen na vybraných pěti přechodech, kterými budou Mosty u Jablunkova, Starý Hrozenkov, Bílá-Bumbálka, Lanžhot a nově přibude Hodonín. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to řekl Seznam Zprávám. Omezení by se mělo týkat všech kamionů nad 3,5 tuny, které převáží nejen zvířata a živočišné produkty, ale i jakékoliv další zboží.
17:12Aktualizovánopřed 55 mminutami

Pokud chce žít Evropa v bezpečí, musí dávat více na obranu, míní Pojar

Evropa musí dávat víc peněz na svou obranu, pokud chce uchovat transatlantickou vazbu a žít v příštích desetiletích v bezpečí, řekl poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar na čtvrteční konferenci Bezpečná budoucnost pořádané premiérem Petrem Fialou (ODS). Řečníci se během projevů i následné diskuse věnovali různým bezpečnostním aspektům, včetně evropské spolupráce či ruské války na Ukrajině.
před 1 hhodinou

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
14:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Roztěkanost, problémy s organizací času, zapomínání. ADHD se týká i dospělých

ADHD netrpí jen děti, ale i dospělí. Ženy s touto poruchou jsou podle autorek knihy „Roztěkané“ doslova poddiagnostikované. Na rozdíl od mužů se o ní často dozvídají až v dospělosti po porodu. Prostřednictvím desítek příběhů se Klára Kubíčková a Jana Srncová, které se s ADHD samy potýkají, snaží dát návod jiným ženám, jak s diagnózou bojovat nebo jak ji poznat.
před 2 hhodinami

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
11:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...