Útoky hackerů během pandemie vzrostly. Na síti jsou ale i jiná rizika, říká expert na kyberbezpečnost

Podle Evropské unie a NATO aktivita hackerů během koronavirové pandemie vzrostla. Rizikem ale na internetu je i zásah do soukromí a sbírání dat o uživatelích. „Je naivní si myslet, že když máme nějakou službu zadarmo, tak to ty společnosti nebudou chtít nějak zpeněžit,“ říká expert na kyberbezpečnost Miloslav Lujka. Zakladatel serveru Digitální pevnost si myslí, že lidé případné nebezpečí na internetu podceňují.  

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24: Expert na kyberbezpečnost Miloslav Lujka

Zdroj: ČT24

Riziko představuje podle Miloslava Lujky už kontakt s chytrým telefonem. Představuje nejintimnější věc našich životů. „Dotýkáme se ho časteji než partnera nebo sami sebe,“ říká. Kromě telefonování smartphony lidé využívají i například na řízení domácnosti.

Dalším fenoménem je sdílení života na sociálních sítích prostřednictvím fotografií. „Umělá inteligence nejen že z fotek rozpozná váš obličej a obličeje vašich přátel, ale už také objekty,“ říká Lujka. 

Anonymity na internetu podle něj dosáhnout nelze ani v případě, že uživatel žádný profil na sociálních sítích nemá. „Vznikají takzvané stínové profily, internet o vás sbírá informace.“ Lujka dodává, že cestou k větší bezpečnosti na sítích není internet používat méně, ale používat lépe. „To, co by uživatel neřekl někomu na ulici, by neměl na sítě dávat,“ říká.  

Evropa chce bezpečnější internet

Během pandemie aktivita hackerů podle Evropské unie a NATO ještě vzrostla. EU se zaměřuje na ochranu citlivých dat uživatelů internetu a vyhlásila internetovým zločincům válku. Na konci července poprvé uvalila sankce za kybernetické útoky. Postiženo má být celkem šest osob a tři subjekty pocházející z Ruska, Severní Koreje a Číny.

Evropská komise také v červenci zveřejnila obrysy nové pětileté strategie posílení bezpečnosti. Komise se chce zaměřit na budování infrastruktury odolné vůči hackerským útokům nebo ochranu dětí proti sexuálnímu zneužívání na internetu.