Kauzu údajného tunelování dopravního podniku vrátil soud k dalšímu projednání

Kauzu údajného tunelování pražského dopravního podniku bude muset znovu projednat pražský městský soud. Odvolací senát v úterý částečně zrušil osvobozující rozsudek, kterým soud loni všech 17 obžalovaných zprostil viny. Mezi obviněnými je lobbista Ivo Rittig nebo někdejší šéf dopravního podniku Martin Dvořák, oba vinu odmítají. Rozhodnutí Vrchního soudu v Praze je pravomocné.

Video Soud zrušil část rozsudku za údajné tunelování DPP
video

Události ČT: Soud zrušil část rozsudku za údajné tunelování DPP

Obžaloba zahrnovala tři různé zakázky DPP – nejznámější z nich je tisk jízdenek papírnou Neograph, odkud údajně putovaly peníze k Rittigovi přes karibskou firmu Cokeville Assets. Další se týkají zajištění prodeje jízdenek firmou Cross Point a elektronické jízdenky od firmy Crowsnest.

Právě v části, která se týká údajně předraženého tisku jízdenek firmou Neograph, odvolací senát rozsudek zrušil. Podle předsedy senátu Luboše Vlasáka městský soud neprovedl veškeré dostupné důkazy. „Nalézací soud se některými věcmi řádně nezabýval,“ řekl Vlasák. Podle něj je podstatou této části kauzy to, zda k výběrovému řízení na tisk jízdenek došlo v souladu se zákonem a zda došlo k dodávce předražených jízdenek dopravnímu podniku.

Ve zbytku zprošťující verdikt městského soudu Vlasák naopak potvrdil, k trestné činnosti podle něj nedošlo. Upozornil mimo jiné na to, že například projekt elektronických jízdenek, kterých se část obžaloby týkala, funguje v dopravním podniku dodnes. „Služba je v podstatě úspěšná,“ řekl Vlasák.

Video Soudce Luboš Vlasák ke kauze pražského dopravního podniku
video

Soudce Luboš Vlasák ke kauze pražského dopravního podniku

Dvě větve kauzy

V první větvi kauzy viní obžaloba vedle Dvořáka dva další bývalé manažery DPP Ivo Štiku a Tomáše Petanu. Dále jednatele firmy Cross Point Pavla Švarce, Jana Janků z papírny Neograph a Petera Kmetě z karibské firmy Cokeville Assets. Původně čelili obvinění i bývalý pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS) a šéf firmy Crowsnest Antonín Vilímec, ani jeden z nich se ale soudu nedožil.

V druhé části případu jsou obžalováni i Rittig, jeho údajná spojka v DPP Jan Valtr a jeho právníci David Michal, Marek Stubley a Karolína Babáková. Dále Jaroslav Kubiska, Petr Michal a Jana Šádková z účetní firmy Peskim, advokát Aleš Rozehnal se svým společníkem Ferdinandem Überallem a Dvořákova matka Marie, která si podle obžaloby pořídila z vyvedených peněz dům na Madeiře. Městský soud se touto částí obžaloby původně nezabýval, protože se podle něj neprokázala první část obžaloby, tedy zdrojová trestná činnost.

Zrušená část rozsudku se týká Dvořáka, Rittiga, Janků, Štiky, Kmetě, Valtra, Stubleyho, Šádkové, Davida Michala, Babákové, Petra Michala a Jaroslava Kubisky. U zbytku obžalovaných soud zproštění pravomocně potvrdil.

Soudce: Část zprošťujících rozsudků byla předčasná

Z Vlasákova odůvodnění vyplynulo, že se u Kmetě a Janků podle jeho názoru prokázalo, že ke zdrojové trestné činnosti došlo. U Dvořáka a Štiky pak byl podle odvolacího soudu zprošťující rozsudek předčasný. „Ohledně dvou obžalovaných to může skončit zprošťujícím rozsudkem, ale je nutné dokazování doplnit a s některými skutečnostmi se vypořádat,“ vysvětlil Vlasák.

Obžalovaní včetně Rittiga měli legalizovat výnosy z trestné činnosti. Důkazy o této legalizaci se předchozí soud podle Vlasáka nezabýval. „Nalézací soud řekl: nemám zdrojovou trestnou činnost, nemůže být legalizace výnosu z takové neexistující trestné činnosti,“ uvedl.

V úterý však odvolací soud dospěl k názoru, že k trestnému činu došlo. „My jsme jednoznačně řekli, že Neograph byl tunelován, že o žádnou provizi nešlo, a nás zajímá, jestli z Cokeville Assets peníze šly jinam a proč a jestli osoby, které peníze přijaly, je přijaly s vědomím, že pocházely nebo nepocházely z trestné činnosti,“ dodal soudce.

Obžalovaní vinu popírají. „Vrchní soud potvrdil ve dvou věcech, že jsme jakoby nevinní. A jednu vrátil k došetření s relativně jasným nálezem,“ řekl Dvořák, který zároveň zdůraznil, že nikdy nezasahoval do výběrových řízení. Rittig dříve uvedl, že obžaloba je plná lží a výmyslů a že s DPP, natož s jeho tunelováním, neměl nic společného.

Části obviněných včetně Dvořáka hrozilo za zpronevěru téměř půl miliardy korun z DPP a za zjednání výhod při zadávání tendrů až desetileté vězení. Ve skutku, který bude městský soud znovu projednávat, činí škoda podle obžaloby pouze zhruba 100 milionů korun. Rittigovi a zbylým obžalovaným mohou soudy uložit maximálně osmiletý trest za praní špinavých peněz.

K soudu se vrátí svědek, dříve označený za nevěrohodného. O odposleších rozhodne Nejvyšší soud

Přispět mají podle Vrchního soudu i některá svědectví spolupracujícího obviněného Jaroslava Kubisky. Toho přitom nižší instance v minulosti označila za nedůvěryhodného. „Já bych nepřikročoval k tomu, že všechna tvrzení pana Kubisky jsou nevěrohodná a jsou vyvrácená,“ řekl Vlasák.

„Já jsem dělal, co jsem cítil za svoji povinnost, doznal jsem se ke skutkům, které si myslím, že se staly,“ řekl v únoru 2017 Kubiska.

Státní zástupce v odvolání žádal, aby se případ vrátil nalézacímu soudu k doplnění dokazování, a to zejména o odposlechy, které Městský soud v Praze nepovolil. Soud tehdy rozhodnutí zdůvodnil tím, že nahrávky vznikly při prověřování jiného případu - údajné korupce kolem bývalého státního zástupce Libora Grygárka.

Podle odvolacího soudu bylo zhodnocení městského soudu ohledně zamítnutí správné. Protože se ale rozhodnutí různých soudů ohledně problematiky liší, předložil vrchní soud k Nejvyššímu soudu žádost, aby vydal závazný právní názor, zda je možné odposlechy použít. Pokud Nejvyšší soud stihne rozhodnout během nového projednání případu, bude se jeho názorem městský soud muset řídit.