Soud definitivně zprostil obžaloby bývalou vedoucí licencí ERÚ souzenou kvůli solárním elektrárnám

Olomoucký vrchní soud definitivně zprostil obžaloby ze zneužití pravomoci úřední osoby bývalou vedoucí odboru licencí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Michaelu Schneidrovou. Potvrdil tak rozsudek brněnského krajského soudu, proti němuž se žalobce odvolal. Schneidrová byla souzena kvůli části kauzy solárních elektráren na Chomutovsku. Zproštěna obžaloby byla už dříve také někdejší předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

Michaela Schneidrová u soudu
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Původně byla Schneidrová odsouzena k sedmi letům vězení, věc ale vrátil krajskému soudu Nejvyšší soud. „Rozhodnutí Nejvyššího soudu je pro soudy nižšího stupně v daném řízení závazné. Je třeba poukázat na to, že toto rozhodnutí je možné zrušit jen v případě, kdyby nastaly podmínky pro obnovu řízení. V tomto směru žádné takové podmínky nenastaly, nikdo o obnovu řízení nepožádal,“ vysvětlil předseda senátu olomouckého vrchního soudu Ivo Lajda.

Podle žalobce Radima Obsta je sice zprošťující rozsudek vázán právním názorem Nejvyššího soudu, podle obžaloby je však tento názor vadný. Navrhoval, aby soud rozsudek zrušil a vrátil k novému projednání a rozhodnutí krajskému soudu. „Museli jsme uposlechnout právního pokynu Nejvyššího soudu. Odvolací soud neměl žádný prostor než odvolání státního zástupce zamítnout,“ uvedl soudce Lajda.

Licence dostali majitelé elektráren neoprávněně

V případu šlo o licence, které podle obžaloby majitelé solárních elektráren Saša-Sun a Zdeněk-Sun dostali neoprávněně na základě nepravdivých revizních zpráv. Získali tím právo na výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě, která platila pro elektrárny s licencí do konce roku 2010. Schneidrová podle obžaloby vydala stanovisko k zastavení jednání o obnově správního řízení o udělení licence, v němž mohli majitelé elektráren o povolení přijít.

Schneidrovou původně krajský soud v roce 2016 poslal do vězení na 8,5 roku, olomoucký vrchní soud jí trest v roce 2018 o 1,5 roku snížil, uložil jí ale navíc peněžitý trest 250 tisíc korun. Na konci téhož roku do věci zasáhl Nejvyšší soud a případ vrátil krajskému soudu s tím, že je třeba doplnit dokazování. Schneidrovou zároveň nechal propustit z výkonu sedmiletého trestu. Ve vězení strávila podle svého obhájce asi půl roku.

Soudy potrestaly šest lidí

Obžaloby ji brněnský krajský soud nakonec zprostil loni v listopadu s tím, že skutek stejně jako u bývalé předsedkyně ERÚ Vitáskové není trestným činem. V případě Vitáskové se strany vzdaly práva na odvolání, a rozsudek tak nabyl právní moci. U Schneidrové se žalobce odvolal na místě; kauza se tak dostala ke konečnému rozhodnutí k olomouckému vrchnímu soudu. Nynější rozhodnutí přivítala Schneidrová s viditelným oddechem, komentovat jej však již nechtěla.

V případu soudy potrestaly dalších šest lidí. Majitelé elektráren, bratři Alexandr a Zdeněk Zemkové, od Vrchního soudu v Olomouci odešli se shodným trestem šest let a devět měsíců. S dovoláním neuspěli. Všech šest jich neuspělo ani u Ústavního soudu, ke kterému podali stížnosti.