Černochová přirovnala Zaorálka kvůli výrokům o Izraeli k nacistům

Poslaneckou sněmovnu čeká jednání o vztahu České republiky k Izraeli. Už ve středu se u řečnického pultu někteří poslanci střetli. Jana Černochová (ODS) přirovnala Lubomíra Zaorálka (ČSSD) k nacistům – kritizovala jeho srovnání izraelských plánů na anexi židovských osad na Západním břehu Jordánu s milníky československé historie. Ministr se ohradil a poslankyně se pak omluvila s tím, že jako občanka si názor ponechá.

Video Události
video

Události: Černochová označila Zaorálka za nacistu

Lubomír Zaorálek společně s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) a místopředsedou zahraničního výboru Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) napsali článek, ve kterém kritizovali izraelskou politiku na Západním břehu Jordánu, území palestinské autonomie. 

Černochová poukázala na Zaorálkův výrok, že je nutné zastat se Palestinců, pokud jim hrozí stejný osud, který opakovaně stíhal Československo ve 20. století. „Jak je možné, že ministr vlády si dovolí konstatovat něco tak absurdního veřejně v novinovém článku?“ tázala se poslankyně ODS. Zaorálek by podle ní neměl šířit ostudu v zahraničí. „Je naprosto ironické, že pan ministr kultury se chová v těchto dnech jako ten největší nácek,“ prohlásila Černochová.

Ministr kultury zdůraznil, že není možné silou a vojáky obsadit cizí území. „Za to, že jsem to řekl, jsem nacista? Skandál je to, jaký výrok jste použili proti mně,“ uvedl. Podle Zaorálka je logické, když česká strana řekne někomu, s kým má strategické partnerství, že je něco špatně.

„Česko se svou zkušeností, kterou má z 20. století, nemůže mlčet k tomu, když se někde nerespektují základní mezinárodní pravidla a kde se použije síly na obsazování území,“ řekl. „Cesta, kterou se vydává Izrael teď, je cesta do zdi.“

Petříček: Na naší politice vůči Izraeli se nic nemění

„Plně se hlásíme ke kontinuitě české politiky vůči Izraeli, dlouhodobě přítelským vztahům. Včera (v úterý) jsem o tom hovořil i s velvyslancem, že na naší politice se nic nemění,“ doplnil Zaorálkův nástupce v čele Černínského paláce a spoluautor kontroverzního textu Tomáš Petříček (ČSSD).

Sněmovna se bude záležitostí podle rozhodnutí zabývat ve středu 17. června, o týden dřív o ní budou debatovat členové sněmovního zahraničního výboru.

Anexe osad by zabránila vytvoření samostatného státu, míní Petříček a jeho předchůdci

Izraelská vláda má v červenci zahájit debatu o případném připojení židovských osad k Izraeli, což by znamenalo anexi tohoto území. Palestinci a mnoho zemí považují židovské osady, které Izrael od roku 1967 vybudoval na Západním břehu Jordánu, za nelegální z pohledu Ženevské konvence, která zakazuje výstavbu na území zabraném při válce. Izrael argumentuje svými bezpečnostními potřebami a rovněž biblickým odkazem na historické židovské území, jež se nachází na dnešním Západním břehu Jordánu.

Ministr zahraničí se svými dvěma předchůdci ve společném článku napsal, že anexe osad by do budoucna vyloučila vytvoření samostatného státu. Upozornili na to, že s řešením blízkovýchodního konfliktu v podobě vytvoření izraelského a palestinského státu počítají mezinárodní dohody, rezoluce OSN i koncepce české zahraniční politiky.