Čeští muslimové jsou vzdělaní, dobře začlenění a nemají k radikalizaci důvod, říká Muneeb Hassan Alrawi

Policie zatím nezjistila, kdo napsal na brněnskou mešitu vyhrůžku smrtí. Předseda Ústředí muslimských obcí Muneeb Hassan Alrawi ocenil, že se českých muslimů v souvislosti s incidentem zastal například premiér či pražský arcibiskup, domnívá se však, že takový způsob vyhrožování muslimům Českou republiku poškozuje. Muneeb Hassan Alrawi byl hostem Událostí, komentářů.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Posprejovaná mešita v Brně

Na brněnské mešitě se na počátku roku objevil nápis vzkazující: „Nešiřte islám v ČR! Jinak vás zabijeme!“ Předseda Ústředí muslimských obcí Muneeb Hassan Alrawi hovoří o první vyhrůžce takového kalibru, která se objevila mimo prostředí internetu. V muslimské komunitě podle něj vyvolala strach.

„Někteří to berou jako danou realitu a doufají, že nedojde k uskutečnění. Další, zvláště ti, jejichž děti navštěvují mešitu, z toho mají větší strach,“ přiblížil.

Kauzou se zabývá policie, pachatele ale zatím nenalezla. „Posbírali jsme řadu stop, získali jsme nemalé množství informací. Bohužel nás k pachateli ještě nedovedly,“ uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Podle Alrawiho takové vyhrožování muslimům poškozuje celé Česko. „Jsem překvapený, jak daleko se dostala zpráva o vyhrůžkách smrtí muslimům, což určitě neprospívá jménu České republiky a českého lidu,“ poznamenal.

Ocenil však zastání, kterého se českým muslimům dostalo z mnoha míst. Vyhrožování odsoudil například premiér Andrej Babiš (ANO) či katolický primas, kardinál Dominik Duka. „Jsme vděčni za tuto reakci, která nás velice mile představila. Zejména když jsou v čele významné osobnosti politického a duchovního sektoru,“ zdůraznil šéf Ústředí muslimských obcí. Za podobně důležité ale považuje i to, že podpora nejde jen shora. „Byli jsme překvapeni i obecnou podporou společnosti – přátel, sousedů. To je věc, která nás trochu utěšila a pomohla nám,“ doplnil.

Čeští muslimové ale nebyli v posledních dnech ve středu pozornosti jen kvůli vyhrůžce na brněnské mešitě. V úterý začal soud s bývalým pražským imámem Sámerem Shehadehem, který je obžalován z toho, že svému bratrovi a jeho partnerce pomohl proniknout do Sýrie a připojit se k teroristické organizaci an-Nusrá a že tuto organizaci také finančně podporoval. On sám to před soudem přiznal a zároveň řekl, že český soud neuznává, protože se neřídí právem šaría.

Shehadehovo působení je „černým bodem“, říká Alrawi

Muneeb Hassan Alrawi zdůraznil, že se čeští muslimové od Shehadeho distancovali, a to již v roce 2014. „Nebylo mu umožněno aktivně působit v modlitebnách,“ ujistil. Působení někdejšího imáma považuje šéf Ústředí muslimských obcí za „černý bod v historii české muslimské komunity“. Jeho závěry ohledně působnosti českých soudů jednoznačně odmítl.

„Právo šaría nemůže být nad českým právem – právem platným v dané zemi. To by si měl každý muslim uvědomit. Když se tady přihlásí k pobytu nebo je Čechem a hlásí se k islámu, tak má respektovat zákony této země. Pokud něco není v souladu s jeho vyznáním, tak si to musí nechat pro sebe,“ řekl Alrawi.

Připomněl zároveň, že se Sámer Shehadeh radikalizoval až poté, co Česko opustil – odjel studovat do Saúdské Arábie. Čeští muslimové totiž podle Alrawiho nemají k radikalizaci důvod. Není to jako v některých západoevropských zemích, kde část muslimů žije v chudinských čtvrtích.

„Komunita je založena na lidech, kteří vystudovali v Česku, dosáhli vysokého vzdělání, někteří mají prestižní postavení ve svých oborech. Jsou proto v této zemi velice dobře začleněni, jejich sociální postavení je tady dobré a další věc je, že víra je součástí jejich života, jejich kultury, ale není jejich primárním působením,“ charakterizoval české muslimy.