Kontrola odhalila pochybení teplické věznice ohledně Davida Ratha

Ústecké krajské státní zastupitelství našlo pochybení v postupu Vězeňské služby vůči bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi v teplické věznici. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Prohřešky neupřesnila. Server Česká justice informoval o tom, že dvě státní zástupkyně při kontrole věznici vytkly, že Rathovi povolila místo erární matrace použít vlastní zdravotní a že nosil místo standardního oblečení džíny.

David Rath
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

„Mohu potvrdit, že státní zástupce pověřený touto agendou vykonal v teplické věznici prověrku ve smyslu toho, zda Vězeňská služba dodržuje právní předpisy i ve vztahu k odsouzenému doktorovi Davidu Rathovi, a shledal tam pochybení,“ uvedla Bradáčová. Výsledky kontroly nechtěla komentovat, protože se přijímají další opatření.

„Státní zástupci všech krajských státních zastupitelství provádějí pravidelné prověrky a potom prověrky ad hoc v případě, že se dozvědí, že ve věznici dochází k porušování právních předpisů,“ přiblížila Bradáčová. Netýká se to podle ní jen věznice v Teplicích.

Pokud dozorový státní zástupce shledá pochybení, které by mohlo naplnit znaky skutkové podstaty trestného činu, například maření výkonu úředního rozhodnutí nebo zneužití pravomoci úřední osoby, předá poznatek trestnímu specialistovi, který je situaci povinen prověřit, doplnila vrchní státní zástupkyně v Otázkách Václava Moravce. 

Video Otázky Václava Moravce
video

Otázky Václava Moravce: Marie Benešová, Lenka Bradáčová a Tomáš Lichovník o české justici

Rath měl zdravotní matraci na doporučení od specialisty, tvrdí advokát

Podle informací serveru Česká justice státní zástupkyně, které kontrolu vykonaly, vedení teplické věznice sdělily, že povolení Rathovi používat zdravotní matraci vyhodnotily právě jako možné zmíněné dva trestné činy.

Kontrolu webu potvrdili Rathův advokát Adam Černý a ředitel teplické vazební věznice Petr Blažek. Rathův advokát webu řekl, že Rath měl matraci na výslovné doporučení od lékaře specialisty.

Odvolací Vrchní soud v Praze letos v červnu po dlouhém a složitém procesu pravomocně uznal Ratha vinným z ovlivňování tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Snížil mu uložený trest z 8,5 roku na sedm let a zprostil jej obžaloby ze čtyř dalších skutků.

Rath v říjnu nastoupil do vězení v Teplicích. Během procesu podával řadu stížností, uplatňoval veškeré opravné prostředky, opakovaně se obracel také na Nejvyšší i Ústavní soud.

Stáhněte si Otázky Václava Moravce z 5. 1. 2020 jako MP3 107.72 MB