Díky stíhání lídrů komunistického režimu se dostávají do popředí osudy obětí, míní Winkelmannová

15 minut
Winkelmannová a Jičínský v pořadu Události, komentáře
Zdroj: ČT24

Postavení bývalých komunistických lídrů před soud by i po třiceti letech mohlo navrátit spravedlnost, domnívá se bývalá ředitelka Platformy evropské paměti a svědomí Neela Winkelmannová. Podle někdejšího poslance a disidenta Zdeňka Jičínského ale proces žádnou očistnou funkci pro společnost mít nebude. Oba byli hosty středečních Událostí, komentářů.

Češi si připomínají třicet let od pádu komunistického režimu. Rok 2019 přinesl shodou okolností také obvinění za staré zločiny. Kvůli vraždění na československých hranicích policie stíhá někdejší vrcholné funkcionáře Miloše Jakeše, Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara.

Podle státního zástupce zneužili pravomoc, když nepřijali žádná opatření, která by zabránila používání zbraní proti lidem, kteří chtěli pryč z komunistického státu. Trestní stíhání se přitom podle žalobce opírá o nově nalezené archiválie.

Neela Winkelmannová, bývalá ředitelka Platformy evropské paměti a svědomí, která u trestního oznámení stála, od procesu očekává navrácení spravedlnosti. „Teď možná nazrála doba, kdy si – s historickým odstupem i tím, že se už narodila a vyrostla jedna nová generace ve svobodě – můžeme dovolit být odvážnější,“ domnívá se Winkelmannová.

Podle ní tomu zřejmě pomohlo, že už řada lidí provázaných s minulým režimem zemřela, navíc orgány činné v trestním řízení už jsou nově personálně obsazené. Jako přínos vnímá také členství v Evropské unii. 

Oběti
Zdroj: ČT24

Jičínský: Proces  žádnou očistnou funkci pro společnost mít nebude

„Jde o velmi složité věci. A já osobně mám pochybnosti, že po třiceti letech tady můžeme mluvit o spravedlnosti. Pojem spravedlnosti je samozřejmě historický podmíněn, má různé významy a nic není černobílé,“ domnívá se bývalý poslanec a disident Zdeněk Jičínský (ČSSD).

Podle něj je k této záležitosti potřeba přistupovat s vědomím, že pro značnou část společnosti už jsou tyto věci pasé. „Po třiceti letech už jsou tady generace, které si to vůbec nepamatují, protože ještě ani nebyly naživu. Mám tak pochybnosti, že to přispěje k dojmu nebo upevnění pocitu spravedlnosti v této zemi,“ řekl Jičínský. 

„Já myslím, že jsou důležitější věci, které souvisejí s dnešním konkrétním životem a různými zločiny korupce a podobě, které mají dopad na to, jak společnost funguje,“ dodal někdejší disident a signatář Charty 77. Podle něj postavení bývalých představitelů KSČ před soud žádnou očistnou funkci pro společnost mít nebude.

Winkelmannová: Společenská diskuze jako důležitý vedlejší efekt

Winkelmannová však o důležitosti procesu nepochybuje. „Když se postaví tihle staří muži před soud, tak to vzbudí společenskou diskuzi, a to je jeden z důležitých nebo možná i těch velmi důležitých vedlejších efektů. Společnost se začne tou probematikou zabývat a dochází k tomu, že se dostávají do popředí osudy obětí – a to si myslím, že je v těch našich případech hrozně důležité,“ řekla Winkelmannová. 

„Hrubě nesouhlasím s tím, že to je věc minulosti, že se nás to netýká. V osmdesátých letech tady byli zabíjeni mladí lidé, kteří by mohli být tak staří jako já dneska. A ti ve společnosti chybí a nikdo se nad jejich osudy nepozastavil,“ dodala. „Taky se mi nelíbí říkat, že důležitější je věnovat se korupci než zabíjení lidí,“ reagovala dále na slova Jičínského Winkelmannová.

„Naší nejvyšší morální hodnotou je nedotknutelnost lidského života a ti, kdo zabíjeli lidi, se za to musí zodpovídat. A je jedno v jakém věku,“ uzavřela s tím, že není důležité, jaký trest dostanou, ale to, aby soud řekl, že jejich konání bylo špatné. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
12:49Aktualizovánopřed 23 mminutami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 1 hhodinou

Třetina počítačů funguje, babybox ne, hlásí po kyberútoku nymburská nemocnice

V nymburské nemocnici je po kybernetickém útoku z minulého týdne obnovena funkčnost více než třetiny počítačů z celkových zhruba 250, funguje už i magnetická rezonance. Většina lékařů může vystavovat e-recepty, nefunkční zůstává babybox, informoval mluvčí zdravotnického zařízení Jan Záruba.
před 3 hhodinami

Ekonomy znepokojuje situace na realitním trhu

Červnová inflace zrychlila v meziročním srovnání téměř ke třem procentům z květnových 2,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od loňského prosince. Ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance Jana Matesová se obává situace na realitním trhu, ekonom Jan Švejnar zase v případě zvyšování cen volá po navýšení dovozu. Řekli to v 90' ČT24 moderované Jakubem Musilem.
před 5 hhodinami

Velcí kopytníci výrazně snižují počty klíšťat, ukázala česká studie

Vědci zjistili, že velcí kopytníci jako divocí koně či zubři efektivně snižují počet klíšťat v přírodě díky své přirozené pastvě. V milovické rezervaci jich bylo na pasených plochách až o 75 procent méně než v okolních, neobhospodařovaných porostech. Klíšťat v tuzemsku v posledních letech kvůli změnám klimatu přibývá a šíří se do vyšších nadmořských výšek. O výsledcích výzkumu informovala společnost Česká krajina.
před 6 hhodinami

Muž souzený za napadení dvou Ukrajinek na pouti dostal podmínku

Půlroční podmínku se zkušební lhůtou 18 měsíců vyměřil v pátek soud v Plzni Zdeňku Holzknechtovi, obžalovanému z předloňského napadení dvou žen z Ukrajiny na pouti v Plasích. Souzený majitel pouťových atrakcí čelil obžalobě z ublížení na zdraví, výtržnictví a z násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Hrozilo mu až pětileté vězení. Soud ho uznal vinným pouze z výtržnictví. Dospěl k závěru, že nebylo možné bez pochybností odsoudit muže i za způsobení zranění jedné z žen, neprokázalo se ani, že by se dopustil násilí vůči cizinkám kvůli jejich ukrajinské národnosti.
10:04Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Volby by v červnu vyhrálo ANO, SPOLU oslabilo, ukazuje průzkum Medianu

Sněmovní volby by v červnu vyhrálo hnutí ANO. Na druhém místě by s devatenácti procenty skončila koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). Kandidátka SPD s podporou dalších stran by byla třetí se čtrnácti procenty. Pětiprocentní hranici by překročili ještě STAN, Piráti, Stačilo! a Motoristé sobě. Průzkum se konal v době, kdy vypukla kauza bitcoinů spojená s bývalým ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS).
před 11 hhodinami

Cesta autem na dovolenou? Pozor na podhuštěné pneumatiky i únavu

Mnoho lidí v těchto dnech vyráží na dovolenou autem. Bohužel někteří nevěnují dost času přípravě nejen posádky, ale především vozidla. Dochází pak ke zbytečným stresovým situacím, poruchám a nehodám, kterým lze přitom celkem snadno předcházet. Až sedmdesát procent řidičů vyráží na cesty třeba s podhuštěnými pneumatikami, které bývají častou příčinou dopravních nehod. Pozor by měli dávat řidiči nejen na technický stav vozidla, ale také na únavu, která je při cestě může potkat.
před 12 hhodinami
Načítání...