Počet ruských diplomatů v Česku jsme možná měli řešit už v devadesátých letech, míní Petříček

14 minut
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) hostem pořadu Události, komentáře
Zdroj: ČT24

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pořadu Události, komentáře řekl, že informace Bezpečnostní informační služby (BIS) bere velmi vážně. BIS opakovaně za problém označuje naddimenzování ruské ambasády – podle Petříčka ale vyhošťování diplomatů není jednoduchý proces a musí k tomu být dán důvod.

V Česku podle Bezpečnostní informační služby loni působily všechny tajné služby z Ruska. U Číny zase BIS mluví o navýšení intenzity i rozsahu zpravodajských aktivit.

Výroční zpráva za rok 2018 popisuje také kyberútoky na ministerstvo zahraničí a armádní e-maily. Této oblasti se věnuje i Vojenské zpravodajství. Varuje před závislostí na dodavatelích technologií, jako jsou 5G sítě, a právě před kybernetickými akcemi. 

„Já osobně tu zprávu beru velmi vážně. Pro nás informace BIS a dalších zpravodajských služeb slouží především k formulování a také výkonu zahraniční politiky,“ uvedl ministr zahraničí Petříček, který ocenil práci českých zpravodajských služeb. 

Jako velkou hrozbu Petříček podle svých slov dlouhodobě vnímá vliv dezinformací a oslabování evropského ukotvení Česka. „To, že zde opakovaně vnímáme snahu o rozdělování Evropské unie. To, že si některé zahraniční mocnosti vybírají jednotlivé členské státy právě proto, aby oslabily integritu a jednotu Evropské unie,“ přiblížil šéf diplomacie. 

Informace o působení ruských tajných služeb nejsou nové, připomněl ministr s tím, že je obsahovala i předchozí zpráva BIS. „Je potřeba s tím pracovat. Potřebujeme ale také i jasné důkazy k tomu, abychom to mohli zohledňovat v našich diplomatických aktivitách,“  řekl. 

Petříček: Vyhošťování diplomatů není jednoduchý proces

„Vyhošťování diplomatů není úplně jednoduchý proces, musí k tomu být důvod,“ vyjádřil se Petříček k otázce naddimenzovanosti ruské ambasády v Česku. „Myslím si, že tyto záležitosti jsme možná měli řešit v devadesátých letech,“ domnívá se Petříček. 

„Nyní už jenom reagujeme na aktuální situaci, na konkrétní důvody a důkazy, které nás k tomu mohou vést,“ uvedl a v té souvislosti připomněl, že například v reakci na kauzu Skripal byli vyhoštěni tři ruští diplomaté. „Byla to reakce, která byla koordinovaná. Já myslím, že to je také o spolupráci bezpečnostních složek, zpravodajských služeb napříč Evropskou unií,“ dodal.

Otázka snižování ruského diplomatického sboru v Česku by přitom podle Petříčka měla být záležitostí jednání obou stran. V případě jednostranného jednání je potřeba vyhodnotit důsledky. 

Řadu otázek – které se týkají například majetkoprávních věcí – s ruskou stranou ale podle Petříčka ministerstvo řeší. Upřesnil, že jde o ruské domy v Praze i české nemovitosti v Moskvě.

Petříček: Také Čína má dlouhodobý zájem pronikat do některých oblastí

„I v případě Číny sledujeme zájem pronikat svým vlivem do některých oblastí ve snaze posilovat svůj profil ve vztahu k českému prostředí,“ uvedl šéf diplomacie.

„Myslím si, že je to především v případě akademiků, na které nyní poukazuje BIS, také otázka vytvoření nějakých etických rámců pro takovouto spolupráci, aniž by docházelo k zasahování do akademických svobod,“ dodal. 

„Měli bychom hledat takové bezpečné partnerství – například mezi univerzitami – které skutečně bude přispívat k výměně vědeckých poznatků, a nikoliv k sledování politických cílů,“ uzavřel Petříček. 

Celý rozhovor je k dispozici ve videu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Cvičitelka, pěvkyně či lékař. Ukrajinci prchající před válkou našli zázemí v Česku

Česko za tři roky plnohodnotné rusko-ukrajinské války udělilo dočasnou ochranu bezmála 400 tisícům ukrajinských uprchlíků. Zhruba čtvrtinu tvoří děti. Čtyřicet tisíc z nich chodí na základní školy. Na středních jich studuje sedm tisíc. Je mezi nimi i Nikita. Bylo mu šestnáct, když na začátku války utekl do Česka. Řada uprchlíků z Ruskem napadené země si našla v Česku práci. Patří mezi ně například cvičitelka Tara, lékař Mykhailo, operní pěvkyně Hanna nebo Liudmyla, která si otevřela vysněnou šicí dílnu.
před 25 mminutami

ČNB loni zadržela na dva a půl tisíce padělaných bankovek a mincí

Česká národní banka (ČNB) loni zadržela 2358 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. Znamená to výrazný pokles proti roku 2023 s počtem 4305. Zhruba polovinu padělků tvořily zahraniční měny. U korun odhalila ČNB 704 padělaných bankovek a 454 mincí, což je přibližně třetina předloňského počtu. Informovala o tom členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková.
12:31Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vláda chce od KHNP garanci zapojení českých firem do dostavby Dukovan

Český kabinet bude po korejské společnosti KHNP, která by měla v Dukovanech postavit dva jaderné reaktory, ještě před uzavřením finální smlouvy k projektu žádat garanci alespoň třicetiprocentního podílu českých firem na stavbě, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Pokud se tak nestane, dokázal by si představit posunutí termínu podpisu. Celkově pak platí požadavek na zapojení českého průmyslu do šedesáti procent projektu.
13:40Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Teploty budou až kolem deseti stupňů, pak se vrátí noční mrazy

Přes den bude v týdnu až kolem deseti stupňů Celsia, v noci může zpočátku i mrznout. Srážky budou jen místy, hlavně v úterý a ve středu. V pátek oblačnosti ubude, na víkend se mírně ochladí a noční mrazy se vrátí. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Fiala: Mezinárodní řád prochází největší změnou od pádu komunismu

Protesty, debaty, výstava či koncert připomínají v Česku třetí výročí dne, kdy Rusko zahájilo plnohodnotný vojenský útok proti Ukrajině. Solidaritu napadené zemi vyjádřil premiér Petr Fiala (ODS), který vystoupil s mimořádným projevem, v němž sdělil, že mezinárodní řád prochází největší změnou od pádu komunismu. Prezident Petr Pavel na Hradě poděkoval dlouhodobým podporovatelům Ukrajiny v Česku. Ocenil, že se nenechali odradit poraženeckými názory nebo osobními útoky.
10:55Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Policie obvinila šestnáct lidí v souvislosti s kauzou nemocnice Motol

Policie obvinila v souvislosti s kauzou nemocnice Motol šestnáct osob, a to z přijímání úplatků, poškození finančních zájmů Evropské unie či praní špinavých peněz. Právní kvalifikace se u jednotlivých obviněných liší, uvedl Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO). Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v nemocnici zasahovali od pondělního rána a podle informací médií zadrželi mimo jiné jejího ředitele Miloslava Ludvíka. Ministerstvo zdravotnictví ho z funkce odvolalo.
08:20Aktualizovánopřed 3 hhodinami

První čápi se navzdory mrazům vrátili rekordně brzy

Do Česka se postupně vracejí první čápi bílí. Podle České společnosti ornitologické (ČSO) se tito ptáci od začátku února uhnízdili převážně na západě Čech. Další jedinci tohoto druhu by podle ornitologů mohli z teplých krajin přiletět v následujících týdnech. Jejich dřívější návrat ovlivňuje mimo jiné trend mírnějších zim. Někteří čápi z Česka dokonce neodlétají vůbec nebo se přizpůsobili klimatickým podmínkám a místo Afriky migrují na jih Evropy.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Děti přicházejí o spánek. Vědci varují před sociálním jet lagem

Děti a teenageři v Česku spí podle nového výzkumu rok od roku méně. Vloni se poprvé průměrná délka spánku ve všedních dnech dostala pod osm hodin. Vědci varují, že doporučené délky spánku dosáhne jenom polovina českých školáků. A nedostatek se jim nedaří vyrovnat ani o víkendech.
před 6 hhodinami
Načítání...