Nejlepším českým prezidentem byl podle lidí Václav Havel, ukázal průzkum

Nejlepším ze tří českých prezidentů byl podle mínění lidí Václav Havel. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK, ve kterém jej jako nejlepšího označila většina dotázaných. Nejmenší skupina dotázaných považuje za nejlepšího českého, respektive porevolučního prezidenta Václava Klause. Ovšem při dotazu, který prezident byl nejhorší, uvedla většina lidí nynější hlavu státu Miloše Zemana.

Zdroj: ČTK Autor: Noseková Jana, Hejzlar Jaroslav

Výzkumníci se ptali u porevolučních prezidentů na tři otázky – kterého považují za nejlepšího, za druhého nejlepšího a za nejhoršího. Každá z těchto otázek přinesla velmi jednoznačný závěr. Za nejlepšího považuje většina dotázaných (55 procent) Václava Havla, za druhého nejlepšího prezidenta rovněž většina (58 procent) Václava Klause a nejhorším z trojice prezidentů je podle většiny respondentů (54 procent) Miloš Zeman.

Zároveň však na dotaz, kdo byl nejlepším prezidentem, odpověděla nejmenší skupina lidí, že to byl Václav Klaus. Za nejhoršího považovalo Klause i Václava Havla shodně 18 procent dotázaných.

Václav Havel měl větší podporu u mladších a vzdělanějších účastníků průzkumu. Za nejlepšího jej považovaly všechny věkové skupiny s výjimkou lidí nad 60 let, z nichž největší část považuje za nejlepšího prezidenta Miloše Zemana a Havel naopak platí za nejhoršího. Podobně považují za nejlepšího prezidenta Miloše Zemana lidé bez maturity, zatímco pro ty s maturitou či vysokoškolským vzděláním je nejlepším Václav Havel.

„Detailnější datová analýza ukázala, že například těm, co považují za nejlepšího prezidenta Václava Havla, nezáleží častěji tolik na pohlaví hlavy státu a jsou nakloněni mladšímu, prozápadnímu intelektuálovi, který nemusí disponovat politickou zkušeností. Ti, kdo považují za nejlepšího prezidenta Miloše Zemana, jsou výrazněji pro muže, osobu starší alespoň 60 let s politickou zkušeností,“ srovnal Jan Burianec z agentury.

Mladí lidé oceňovali u prezidenta Havla především jeho humanitní odkaz. Průzkum se detailněji zaměřil na některé okolnosti působení nynějšího prezidenta Zemana, kterého lidé dobře hodnotí za využívání prezidentských pravomocí i za zájem o problémy občanů, což může být podle STEM/MARK spojeno především s jeho pravidelnými výjezdy do krajů. Hůře lidé Zemana hodnotí v reprezentaci a obhajobě českých zájmů v zahraničí, řešení sporů na české politické scéně a způsobu vystupování na veřejnosti.

Průzkum vznikl kombinací metod telefonického a on-line dotazování. Výzkumníci využili vzorek 820 osob, který byl reprezentativní dle pohlaví, věku, vzdělání, velikosti místa bydliště a regionu.