CVVM: ČSSD a SPD během léta posílily, Piráti a ODS naopak

Největší podpoře se i v září podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) nadále těšilo hnutí ANO se 30 procenty, v porovnání s předchozím červnovým šetřením si o jeden procentní bod polepšilo. Druzí Piráti a třetí ODS naproti tomu během léta o tři až čtyři procentní body klesli. Shodně po dvou procentních bodech poskočily ČSSD a SPD.

Piráti by podle CVVM získali 13 procent hlasů, o čtyři procentní body méně než v červnu. ODS by volilo 12 procent lidí, tedy o tři procentní body méně než před letními prázdninami.

Do sněmovny by se podle zářijového volebního modelu CVVM dostali ještě komunisté. Lidovci, Starostové a TOP 09 zůstali těsně pod pětiprocentní hranicí pro vstup do dolní komory. Podpora sociálních demokratů v září vystoupala na 9,5 procenta, KSČM a SPD měly po 8,5 procenta.

Kolem pěti procent

KDU-ČSL a STAN měly po 4,5 procenta hlasů. Podpora TOP 09 byla čtyřprocentní, tedy o jeden procentní bod vyšší než v červnu. U těchto uskupení nelze podle CVVM vzhledem k intervalům spolehlivosti a váhání voličů říci, zda by se do sněmovny dostaly, či nedostaly.

CVVM upozorňuje, že se průzkum uskutečnil ve dnech mezi 7. a 17. zářím, tedy v době zastavení trestního stíhání proti předsedovi vlády a ANO Andreji Babišovi a ještě před ustavujícím sjezdem hnutí Trikolóra, které mělo dvouprocentní podporu.

Průzkumu se zúčastnilo 698 respondentů s volebním právem. Pokud by se volby konaly v září, zúčastnilo by se jich podle vlastního vyjádření 59 procent občanů ČR. Reálná účast ve volbách v říjnu 2017 byla 60,8 procenta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Posilování armády je nutností, řekla Černochová na veletrhu IDET

Přeletem armádních vrtulníků a bojových letounů začala na brněnském výstavišti trojice bezpečnostních veletrhů v čele s obranným veletrhem IDET. Jsou největší v historii, představuje se 650 firem z 34 zemí. IDET skončí v pátek, souběžné veletrhy požární techniky a služeb PYROS a bezpečnostní techniky a služeb ISET v sobotu. Veletrhu IDET se účastní i prezident Petr Pavel, ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka.
10:12Aktualizovánopřed 2 mminutami

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí. Úřad to ve středu oznámil na webu. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu zahraničí šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém.
10:43Aktualizovánopřed 14 mminutami

Žalobce žádá o zpřísnění trestů pro Peltu a Kratochvílovou

Státní zástupce Ondřej Trčka v odvolání navrhl, aby soud zpřísnil bývalému šéfovi českého fotbalu Miroslavu Peltovi a někdejší náměstkyni ministryně školství Simoně Kratochvílové tresty, které dostali za zmanipulování sportovních dotací resortu školství. Peltovi uložil prvoinstanční trestní senát vězení na 5,5 roku, Kratochvílovou potrestal šesti lety. Podle žalobce jsou tresty na samé spodní hranici a žádá, aby je odvolací senát zvýšil na šest a šest a půl roku.
před 1 hhodinou

ŽivěSněmovna se blíží k finálnímu schvalování školské novely

Sněmovna zahájila finále schvalování školské novely, která mimo jiné převádí financování nepedagogických pracovníků ze státu na kraje a obce. Poslanci zařadili pevné hlasování na poledne. Koalice nutnost pevného termínu hlasování zdůvodňuje obstrukčními projevy zástupců opozičních hnutí ANO a SPD. Do debaty se hlásilo ještě šestnáct opozičních poslanců, kteří se převodu snaží přes dva měsíce svými projevy zabránit.
09:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pacienti si stěžovali na chování chirurga, v nemocnici v Ústí nad Orlicí končí

Lékař Ondřej Veselý po opakovaných stížnostech pacientů na hrubé chování opouští nemocnici v Ústí nad Orlicí. Podle vedení zdravotnického zařízení odchází dohodou. Na přístup Veselého upozornil i hudebník Tomáš Polák ze skupiny O5 a Radeček. Lékař přitom podle nemocnice patří mezi schopné chirurgy a nahradit ho nebude lehké.
před 6 hhodinami

Klíčové je přežít první dny. Projekt radí, jak překonat krizové situace

Přírodní katastrofa, válečný konflikt nebo výpadek elektřiny. Nový projekt s názvem Corty má lidi naučit, jak přežít prvních dvaasedmdesát hodin. Spolupracovali na něm odborníci z řad psychologů, vyjednavačů, záchranářů a členů zásahových jednotek. Podle nich je totiž připravenost na mimořádné události nedostatečná. Ministerstvo vnitra zase chystá adaptaci finského modelu „72 hodin“, jehož součástí budou informační brožura a kampaň. Připraveny by dle resortu měly být do konce léta.
před 13 hhodinami

Poslanci podpořili rozšíření pravomocí České národní banky

Česká národní banka zřejmě získá víc pravomocí při dohledu nad bankovním trhem. Počítá s tím vládní předloha, kterou v úterý schválila Poslanecká sněmovna. Předtím poslanci zrychleně schválili také povinné shromažďování zveřejněných informací v rámci Jednotného evropského přístupového místa (ESAP). Program schůze zákonodárci schvalovali skoro pět hodin. Jednání přerušili po 20:00.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Náměstí v Táboře se načas stane pěší zónou, v Budějovicích na zklidnění dál čekají

Část Žižkova náměstí v Táboře se mezi červnem a polovinou září promění v pěší zónu. Radnice tak chce v létě zklidnit dopravu v centru města, jak si to vyzkoušela už loni. Naopak část obyvatel Českých Budějovic čeká na omezení tranzitu přes hlavní náměstí skoro dva roky.
před 14 hhodinami
Načítání...