Záchranáři evidují desítky banálních dotazů každý den. Lidé volají na linku 155 i kvůli zvýšené teplotě

Místo konzultace s lékařem nebo lékárníkem volají rovnou na tísňovou linku. Takových případů evidují operační střediska záchranných služeb i desítky denně. Oslovené záchranky upozorňují, že tato volání mohou blokovat závažnější hovory. Například podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Jihomoravského kraje Michaely Bothové je příčinou to, že lidé dnes nedokážou ošetřit ani banální zranění nebo vyléčit příznaky viróz.

Jihomoravská záchranka přijme až tisíc hovorů denně. Sanitku ale nevysílá vždy. Desítky volání lze totiž vyřešit jednoduchou radou po telefonu. „Na základě vyhodnocení hovoru operátor vyšle posádku, nebo se s volajícím domluví, že navštíví praktického lékaře,“ vysvětluje Michaela Bothová.

Lidé se často ptají na drobné úrazy, léčení viróz nebo zvládání bolestivých stavů. Podle záchranářů nejsou výjimkou ani dotazy na nejbližší zdravotnické zařízení. „Hovory jsou různorodé – od bolesti zubů přes menstruační bolesti až k postupu, jak si obvázat pořezaný prst,“ vyjmenovává mluvčí ZZS Plzeňského kraje Mária Svobodová.

Blokování tísňové linky kvůli zvýšené teplotě

Takové hovory můžou zbytečně zatěžovat linku 155. „Někdy může hovor kvůli zvýšené teplotě skutečně zablokovat linku a někdo další může kvůli tomu čekat, i když třeba potřebuje pomoc pro člověka, který má zástavu oběhu, tedy ohrožené životní funkce,“ upozorňuje Bothová z jihomoravské záchranky.

I středočeská záchranka se s takovým voláním často setkává. „Skupinou, která záchranáře zatěžuje nejvíce, jsou takzvaní notoričtí pacienti, kteří volají na linku 155, i když není ohroženo jejich zdraví,“ potvrzuje mluvčí ZZS Středočeského kraje Petra Effenbergerová a zároveň dodává: „Toto zneužívání ztěžuje záchranářům pomoc lidem, kteří jsou opravdu ohroženi na životě.“

Více tísňových volání, více zásahů, více banálních dotazů

Podle záchranářů roste jak počet volání na tísňovou linku, tak počet výjezdů sanitek. Úměrně s tím přibývá i těch, kteří na linku volají kvůli banálním případům. „Co se týče zvýšené teploty, od volajících nepřichází pouze žádost o radu, ale vyžadují přímo výjezd záchranné služby. A můžu potvrdit, že výjezdů týkajících se teploty přibývá,“ uvádí Svobodová z plzeňské záchranky.

Nárůst volání i zásahů má celou řadu příčin. „Například LSPP (lékařské pohotovosti) už dnes nejezdí za pacienty, praktičtí lékaři jezdit domů mohou, ale málokdo tak činí. Zajímavým paradoxem je i to, že počet aut v jedné domácnosti se v poslední době zvýšil, přesto se často setkáváme s tím, že rodina nemůže či nechce pacienta odvézt k praktickému lékaři, navzdory tomu, že jeho zdravotní stav tento způsob převozu umožňuje,“ přiblížila Bothová.

Ve Středočeském kraji kvůli takovým případům funguje i speciální telefonní linka. „Pokud problém volajícího nevyžaduje výjezd sanity, máme zřízenou linku call centra, kam mohou volat přímo nebo kam je přepojí operátorka linky 155. Zde se řeší informační žádosti, třeba kde je otevřená pohotovost, ale i věci psychosociálního charakteru,“ popisuje systém Effenbergerová.

Všechny oslovené záchranky se shodují, že tísňová linka je primárně určená pro lidi v přímém nebo potenciálním ohrožení života. „Linka 155 je tísňová a lidé by ji v souladu s tímto názvem měli také používat. Samozřejmě pokud si nejsou jistí, pak je správné určitě zavolat,“ vysvětluje Bothová.

Podle ní si dnes lidé nedokážou poradit ani s lehkými zdravotními problémy. „Mohlo by pomoci, kdyby se lidé více vzdělávali v oblasti péče o zdraví, tedy aby si dokázali poradit právě při zvýšené teplotě, bolestech hlavy či drobných úrazech. Mít doma dobře vybavenou lékárničku by mělo být samozřejmostí,“ nastínila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 1 hhodinou

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 2 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 4 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 7 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 7 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 8 hhodinami

Snímek Brácha upozorňuje na šikanu na školách

Závažným společenským tématem nejen na školách zůstává šikana. Podle dat školní inspekce se minimálně jedním případem ponižování a deptání za poslední tři roky zabývalo 57 procent základních a 63 procent středních škol. Na problém upozorňuje také nový film Brácha, který ukazuje, jak vztahy mezi náctiletými mohou skončit tragédií.
před 9 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...