Labilní útočnici propustil soud v únoru, důvody léčby prý pominuly

Žďár nad Sázavou – Dnešní útok psychicky narušené ženy rozvířil diskusi, jak před těmito lidmi může stát své občany lépe chránit. Ukázalo se totiž, že žena už jednou zbraň proti dětem obrátila, a to v havířovské základní škole, kde pobodala vychovatelku a sedmiletou dívku si vzala jako rukojmí. Trestní stíhání bylo posléze zastaveno a žena se ocitla v psychiatrické léčebně. Z ní byla ale letos v únoru propuštěna na základě doporučení lékařů opavské léčebny. Žena zřejmě trpí schizofrenií. Podle premiéra Bohuslava Sobotky by se mohlo jednat o systémové selhání. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček chce prověřit, proč ženu lékaři navrhli pustit.

Žena už jednou na děti útočila, a to v květnu 2012 v jedné havířovské základní škole. Tehdy vešla do školní jídelny, kde právě obědvaly děti, a zaútočila náhodně na jednu školačku. Na pomoc jí přiběhla vychovatelka, kterou psychicky narušená žena sedmkrát pobodala. Dívku si poté útočnice vzala jako rukojmí.  

Policistům se následně s ženou podařilo navázat kontakt. Během vyjednávání se jim naskytl prostor pro rychlý zásah. Pomocí dělobuchu a dýmovnice pachatelku zaskočili a dítě osvobodili. Holčičce se nic nestalo, byla jen silně otřesená. Do léčebny ženu poslal Krajský soud v Ostravě. Trestní stíhání bylo v souvislosti s její psychickou poruchou zastaveno.

Žena se léčila ambulantně

O propuštění psychicky nemocné mladé ženy rozhodoval Okresní soud v Opavě. Jeho mluvčí Tomáš Kamrádek řekl, že se tak stalo letos 19. února. „Po roce od nařízení ústavní léčby podala léčebna návrh na přeměnu ústavní léčby na ambulantní. Návrh podali z důvodu zlepšení zdravotního stavu. Ve spise je uvedeno, že pacientka si uvědomila, co způsobila, litovala toho a vytvořila si nadhled,“ uvedl Kamrádek. 

Právě na základě těchto argumentů soud nakonec žádosti vyhověl a ústavní léčbu zrušil. Žena nemocnici opustila. Podle Kamrádka uvedla, že bude žít v Havířově u své matky, která na ni měla dohlížet. „Státní zástupce i obhájce pacientky se vzdali práva na odvolání,“ řekl.

Útočnice zřejmě trpí schizofrenií

Žena podle psychopatologa Andreje Drbohlava trpěla schizofrenií. Připomněl, že nemoc sama o sobě má mnoho podob a širokou škálu projevů, a i přes farmakologickou léčbu u mnoha pacientů dochází k návratu obtíží.

  • Psychopatolog Andrej Drbohlav: "Schizofrenici jsou lidé, kteří mají kromě narušené mysli velmi narušenou i strukturu chování a emocí. Mnohdy jsou uzavření do sebe, ve svém vlastním světě, kde jejich vnímání světa je podporováno jejich bludy a halucinacemi, nebo to jsou jedinci, kteří jsou velmi emocionální, výbušní a náchylní ke konfliktům. (…) Je potřeba říci, že velmi pravděpodobně ten čin nebyl plánovaný. Velmi pravděpodobně neplánovala jít do konkrétní školy a napadnout konkrétní oběť. Tím spouštěčem může být celá řada faktorů – vysazení či změna medikace, partnerský či profesní konflikt. Je tam celá řada faktorů, která u ní mohla spustit nekontrolovatelnou, vysoce agresivní reakci."

Ivan Drábek, ředitel Psychiatrické nemocnice Opava, kde žena pobývala jako pacientka, tvrdí, že nemocnice nepochybila, když o propuštění ženy požádala. „Musíme takto postupovat, když důvody ústavní léčby pominou. Důvody pro umístění do detenčního ústavu jsme neshledali,“ vysvětlil. Útočnice prý spolupracovala s lékaři a litovala toho, co udělala. Její matka navíc slíbila, že na ni po návratu do Havířova dohlédne.

Dnes ale údajně stejná žena ve Žďáru nad Sázavou pobodala tři studenty střední školy. Šestnáctiletý chlapec zraněním podlehl. O útoku ve Žďáru čtěte více zde.

Postup nemocnice tak teď mnozí kritizují. „Spíše než kamery nebo policisty u škol bych doporučoval vést diskusi, zda posudky, které jsou vystavované vůči osobám, které mohou mít nějaké duševní problémy, jsou dostatečné. I toto je možná jedno z témat, kterými bychom mohli české občany chránit,“ uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý.

Případ označil za systémové selhání i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Jeho ministerstvo už prý kontaktovalo opavskou psychiatrickou léčebnu. „Po dvou letech, kdy se standardně provádí přezkum zdravotního stavu, byla předložena k rozhodnutí okresnímu soudu s kladným stanoviskem nemocnice. Podle mých informací, a to mě opravdu velmi překvapilo, již nebyl požadován žádný další posudek znalce z jiného oboru psychiatrie.“ Němeček si proto na zítřejší ráno pozval ředitele opavské léčebny, aby mu všechny kroky vysvětlil. „Pokud zjistím, že nebylo dodrženo všechno, co dodrženo býti má, tak vyvodím jasnou zodpovědnost,“ dodal.

Za velmi zvláštní označil ministr i rozhodovací proceduru soudu. „U člověka, který spáchal čin, kde ohrožoval děti, by mělo být váženo na lékárnických vahách a spíše by posudků mělo být pět kladných, než se někdo rozhodne někoho takového pustit mezi lidi.“   

Bohuslav Sobotka, premiér:

„To, co mě naprosto šokovalo, je skutečnost, že se jedná o stejnou ženu, která již byla aktivní v incidentu ve škole v Havířově. Tady se ukazuje, že je zde možná i systémové selhání, že se nepodařilo dosáhnout toho, aby se tato žena buď vyléčila, nebo byla umístěna v ústavu, kde by nemohla své okolí ohrožovat.“

Také podle havířovského primátora Zdeňka Osmanczyka (ČSSD) jde o systémovou chybu. „Náš systém funguje tak, jak funguje. Prostě podceňujeme takovéto případy, a nebýt toho, že se to podcenilo, tak k tomu nemuselo dojít. A není to jen tato oblast, prostě naše zákony v těchto věcech jsou moc benevolentní, což je na škodu věci,“ míní. „Evidentně došlo k tomu, že ten člověk byl předán do ambulantní péče, kde nedodržoval to, co má. Nic se nestalo a ten člověk dorazil do Žďáru nad Sázavou a stala se tato tragédie,“ dodal Němeček.

Premiér Bohuslav Sobotka předpokládá, že ministryně spravedlnosti nařídí kontrolu na příslušném okresním soudu, který vydal rozhodnutí, jež umožnilo změnit ústavní léčbu na ambulantní. „Je potřeba prověřit stanovisko soudu, znalecké posudky, stanovisko zdravotnických zařízení, které muselo být k dispozici pro příslušné rozhodnutí soudu, a na základě kontroly ministerstva spravedlnosti by měla být stanovena určitá doporučení,“ podotkl Sobotka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

České sbírky na pomoc Ukrajině loni vybraly přes 770 milionů korun

Humanitární organizace a neziskové platformy v Česku vybraly vloni na pomoc Ukrajině přes 770,6 milionu korun. Největší objem peněz získala iniciativa Dárek pro Putina s částkou téměř 385 milionů korun, výrazný růst zaznamenal také Člověk v tísni, který vybral 204 milionů korun od více než třiceti tisíc dárců. Další desítky milionů korun vybraly například organizace Post Bellum, Team 4 Ukraine nebo platforma Donio.
před 1 mminutou

Ceny Neuron dostali Kubala Havrdová, Jiří Grygar a mladé talenty

Během slavnostního galavečera v Planetáriu Praha ocenila nadace Neuron sedm nadějných vědkyň a vědců působících v Česku, předala cenu za propojení vědy s byznysem, cenu za rozvíjení lásky k vědě, kterou obdržel astrofyzik Jiří Grygar, a hlavní Cenu Neuron pro lékařku a vědkyni Evu Kubala Havrdovou za záchranu lidských životů a také poprvé udělila ocenění Rising Star pro zcela výjimečný talent.
před 26 mminutami

Budu silou navíc, řekl Turek o roli zmocněnce. Svárovská pochybuje o smyslu funkce

Čestný prezident Motoristů Filip Turek doufá, že v roli vládního zmocněnce pro klimatickou politiku na resortu životního prostředí bude „silou navíc“. „Připadá mi jako zásadní se takto věnovat Green Dealu,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce. Podle členky sněmovního výboru pro životní prostředí a spolupředsedkyně Zelených Gabriely Svárovské (klub Pirátů) Turek nebude moci funkci efektivně vykonávat.
před 1 hhodinou

Místopředsedy ODS se stali Haas, Drobil, Červíček a Vondra

Po sobotním zvolení Martina Kupky předsedou Občanské demokratické strany a Tomáše Portlíka jeho statutárním zástupcem v neděli v Praze pokračoval kongres ODS. Ten rozhodl mimo jiné o tom, že místa čtyř řadových místopředsedů obsadí poslanec Karel Haas, exministr životního prostředí Pavel Drobil, senátor Martin Červíček a europoslanec Alexandr Vondra.
06:08Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Prezident se zachoval jako slon v porcelánu, prohlásil Macinka. Pavel kritiku odmítl

Prezident Petr Pavel nekonzultoval s vládou nabídku letounů pro Ukrajinu, reagoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) v Otázkách Václava Moravce na zprávu, že Pavel měl při návštěvě Kyjeva říct, že Česko může v krátké době dodat několik středních bojových letadel. Podle Macinky se zachoval „jako slon v porcelánu“. Prezident odmítl kritiku, podle něj ukrajinská strana navrhla odkoupení letounů L-159, což označil za příležitost pro českého výrobce. Šéf sněmovny Tomio Okamura (SPD) také podotknul, že prezidentovo vyjádření upravila ukrajinská média a později převzala ta česká.
14:16Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Lídr musí mít tah na branku a neohlížet se, zdůraznil nový předseda ODS Kupka

Nově zvolený předseda ODS Martin Kupka v Interview ČT24 hovořil o změnách ve straně, její budoucnosti a své roli jako lídra. „ODS musí lidem nabízet praktická a kompetentní řešení pro jejich každodenní život,“ uvedl. Moderátor Daniel Takáč se zeptal, zda se Kupka cítí být lídrem a neobává se třeba nového hnutí hejtmana jihočeského kraje Martina Kuby. „Lídr nemá obavy. Má tah na branku a snahu vytáhnout stranu co nejvýš. Nemůže se pořád ohlížet, to by byl slabý lídr,“ reagoval.
před 6 hhodinami

Propuštěný Čech je na cestě z Venezuely, uvedl Macinka

Letadlo s propuštěným Čechem Janem Darmovzalem je na cestě z Venezuely, ve večerních hodinách by mohlo přistát v Praze. V Otázkách Václava Moravce to uvedl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Česko je podle něj připraveno začít s obnovou diplomatických vztahů s Caracasem.
13:15Aktualizovánopřed 6 hhodinami

SPD a Motoristé nebudou hlasovat pro vydání Babiše a Okamury ke stíhání

SPD a Motoristé nebudou ve sněmovně hlasovat pro vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy dolní komory Tomia Okamury (SPD) k trestnímu stíhání. V diskusním pořadu televize Prima to v neděli řekli Okamura a ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé). Babiš již dříve prohlásil, že se ke stíhání v kauze Čapí hnízdo vydat nenechá. Ministr průmysl Karel Havlíček (ANO) s tím souhlasí. Případ je podle něj zpolitizovaný a projednává se příliš dlouho.
před 7 hhodinami
Načítání...