Soud: Policie směla odložit trestní oznámení na politika, který šířil zprávu o Zemanově nemoci

Policie mohla odložit trestní oznámení Pražského hradu na brněnského politika Svatopluka Bartíka, který předloni před volbami na Facebooku napsal, že prezident Miloš Zeman má rakovinu. Nejvyšší soud nevyhověl stížnosti bývalého ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO), podle něhož ke splnění podmínek pro odložení případu nedošlo. 

Nejvyšší soud podle mluvčího Petra Tomíčka stížnost zamítl jako nepřípustnou. Bartík koncem roku 2017 před loňskými lednovými volbami hlavy státu napsal na Facebook, že má Zeman rakovinu s metastázemi, odmítá léčbu a zbývá mu tři až sedm měsíců života. Příspěvek zdůvodnil tím, že má veřejnost před volbami právo vědět, jak je na tom Zeman, který obhajoval prezidentský mandát.

Hrad však tvrzení popřel a prezidentovi lékaři tvrzení odmítli. Zveřejněním příspěvku se Bartík podle prezidentské kanceláře mohl dopustit pomluvy a poškozování cizích práv. Podala proto na politika trestní oznámení a také se obrátila na soud. Bartík jej pak z internetu stáhl se slovy, že nečekal tak negativní reakci na sebe ani na prezidenta. Zeman volby vyhrál.

Policie případ odložila, Hrad si na to pak neúspěšně stěžoval u státního zástupce Arneho Nekuly. Právě na rozhodnutí státního zástupce směřovala Kněžínkova stížnost, kterou Nejvyšší soud zamítl. Ze stížnosti zveřejněné na webu ministerstva vyplynulo, že podle Kněžínka nebyly splněné podmínky pro odložení trestního oznámení, protože podezření ze spáchání trestného činu nebylo rozptýleno.

Ministr zároveň konstatoval, že Bartíkovi informace o Zemanově zdraví byly nepravdivé. Policisté prezidentův zdravotní stav ověřovali na základě posudku znalce Pavla Šlampy, který vycházel mimo jiné ze zprávy vypracované v listopadu 2017 lékařským konsiliem. V posudku napsal, že vyšetření nepotvrdilo pokročilý ani raný zhoubný nádor.

Bartík si podle Kněžínka musel být vědomý závažnosti a dopadu svého činu, a proto by měla policie v dalším řízení zkoumat jeho motivaci. Nekula ani policie neshledali, že by Bartík příspěvek napsal se zlým úmyslem. Ohledně možného poškození cizích práv Nekula dospěl k závěru, že následky nebyly u Zemana doložené.

Bartík: Prezident zneužívá své postavení

Podle mluvčího soudu Tomíčka je rozhodnutí, které ministr napadl, plně v kompetenci státního zastupitelství. „Rozhodnutí policie navíc není konečné. Kdykoliv se objeví nové skutečnosti, mohou se ty procesy přípravného řízení znovu zahájit. Není proto důvod, aby se tím Nejvyšší soud zabýval,“ uvedl Tomíček. 

Bartík řekl, že Nejvyšší soud nemohl rozhodnout jinak. „Stížnost byla od začátku nepřípustná. Prezident hrubě zneužívá svoje vrchnostenské postavení, když nátlakem skrze kancléře (Vratislava) Mynáře přiměl bývalého ministra, aby podal nezákonný instrument v můj neprospěch. Zatahuje tak osobní rovinu a mstu do své funkce, zneužívá funkci,“ řekl Bartík.

Ovčáček: Bezprecedentní průlom

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček se na Twitteru proti rozhodnutí soudu ohradil. Podle jeho vyjádření rozhodnutí posvětilo možnost kohokoliv o komkoliv lhát a označil postup soudu jako bezprecedentní průlom v době boje s dezinformacemi.

Zeman vede s Bartíkem civilní spor také u Městského soudu v Brně, kdy požaduje od Bartíka omluvu a také odškodnění pět milionů korun. Projednávání případu začne v září.

Usnesení Nejvyššího soudu 4.95 MB