Soud: Policie směla odložit trestní oznámení na politika, který šířil zprávu o Zemanově nemoci

Policie mohla odložit trestní oznámení Pražského hradu na brněnského politika Svatopluka Bartíka, který předloni před volbami na Facebooku napsal, že prezident Miloš Zeman má rakovinu. Nejvyšší soud nevyhověl stížnosti bývalého ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO), podle něhož ke splnění podmínek pro odložení případu nedošlo.

Nejvyšší soud podle mluvčího Petra Tomíčka stížnost zamítl jako nepřípustnou. Bartík koncem roku 2017 před loňskými lednovými volbami hlavy státu napsal na Facebook, že má Zeman rakovinu s metastázemi, odmítá léčbu a zbývá mu tři až sedm měsíců života. Příspěvek zdůvodnil tím, že má veřejnost před volbami právo vědět, jak je na tom Zeman, který obhajoval prezidentský mandát.

Hrad však tvrzení popřel a prezidentovi lékaři tvrzení odmítli. Zveřejněním příspěvku se Bartík podle prezidentské kanceláře mohl dopustit pomluvy a poškozování cizích práv. Podala proto na politika trestní oznámení a také se obrátila na soud. Bartík jej pak z internetu stáhl se slovy, že nečekal tak negativní reakci na sebe ani na prezidenta. Zeman volby vyhrál.

Policie případ odložila, Hrad si na to pak neúspěšně stěžoval u státního zástupce Arneho Nekuly. Právě na rozhodnutí státního zástupce směřovala Kněžínkova stížnost, kterou Nejvyšší soud zamítl. Ze stížnosti zveřejněné na webu ministerstva vyplynulo, že podle Kněžínka nebyly splněné podmínky pro odložení trestního oznámení, protože podezření ze spáchání trestného činu nebylo rozptýleno.

Ministr zároveň konstatoval, že Bartíkovi informace o Zemanově zdraví byly nepravdivé. Policisté prezidentův zdravotní stav ověřovali na základě posudku znalce Pavla Šlampy, který vycházel mimo jiné ze zprávy vypracované v listopadu 2017 lékařským konsiliem. V posudku napsal, že vyšetření nepotvrdilo pokročilý ani raný zhoubný nádor.

Bartík si podle Kněžínka musel být vědomý závažnosti a dopadu svého činu, a proto by měla policie v dalším řízení zkoumat jeho motivaci. Nekula ani policie neshledali, že by Bartík příspěvek napsal se zlým úmyslem. Ohledně možného poškození cizích práv Nekula dospěl k závěru, že následky nebyly u Zemana doložené.

Bartík: Prezident zneužívá své postavení

Podle mluvčího soudu Tomíčka je rozhodnutí, které ministr napadl, plně v kompetenci státního zastupitelství. „Rozhodnutí policie navíc není konečné. Kdykoliv se objeví nové skutečnosti, mohou se ty procesy přípravného řízení znovu zahájit. Není proto důvod, aby se tím Nejvyšší soud zabýval,“ uvedl Tomíček. 

Bartík řekl, že Nejvyšší soud nemohl rozhodnout jinak. „Stížnost byla od začátku nepřípustná. Prezident hrubě zneužívá svoje vrchnostenské postavení, když nátlakem skrze kancléře (Vratislava) Mynáře přiměl bývalého ministra, aby podal nezákonný instrument v můj neprospěch. Zatahuje tak osobní rovinu a mstu do své funkce, zneužívá funkci,“ řekl Bartík.

Ovčáček: Bezprecedentní průlom

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček se na Twitteru proti rozhodnutí soudu ohradil. Podle jeho vyjádření rozhodnutí posvětilo možnost kohokoliv o komkoliv lhát a označil postup soudu jako bezprecedentní průlom v době boje s dezinformacemi.

Zeman vede s Bartíkem civilní spor také u Městského soudu v Brně, kdy požaduje od Bartíka omluvu a také odškodnění pět milionů korun. Projednávání případu začne v září.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
14:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 4 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 9 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 10 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 11 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 18 hhodinami

Policisté pomáhají s doprovodem aut v akutních situacích

V posledních týdnech se na policejní hlídky v terénu obrátilo několik řidičů, kteří potřebovali zkrátit dojezdový čas do nemocnic. Mnohdy jde o rodiče, kteří vezou své děti v akutních stavech. Jen ve čtvrtek takto policisté provázeli kolonami dvě ženy, které začaly rodit. Policisté doporučují, aby se lidé primárně obraceli na záchrannou službu, která může poskytnout rady i po telefonu. V případě, kdy je řidič již na cestě a jedná se o akutní případ, je ale policie ochotná pomoci, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
před 20 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 21 hhodinami
Načítání...