Vyšetřovatelé obvinili z terorismu muže, který bojoval proti Ukrajině v Donbasu

Vyšetřovatelé před dvěma týdny obvinili z terorismu čtyřicetiletého muže z Běloruska, který se podle nich přidal k bojům na východě Ukrajiny na straně proruských separatistů a ruských ozbrojenců. Informaci přinesl Deník N. Muž, který dlouhodobě žije v Česku, je nyní ve vězení za těžké ublížení na zdraví.

Proruský povstalec na Ukrajině
Zdroj: REUTERS Autor: Alexander Ermochenko

Podle Deníku N se muž na východ Ukrajiny vydal mezi roky 2014 a 2016 několikrát. Přidal se tam na stranu bojovníků takzvané „Doněcké lidové republiky“, kterou Ukrajina označuje za teroristickou organizaci. Mezitím se prý vracel do České republiky. Policisté ho podle paragrafu 311 trestního zákoníku obvinili z teroristického útoku, za který muži hrozí až patnáct let vězení.

„Jednání osob bojujících na straně povstaleckých skupin proti legální, legitimní, mezinárodně uznávané vládě Ukrajiny je nezbytně nutno právně kvalifikovat jako zločin podle výše uvedené právní kvalifikace,“ uvedl už v minulosti náměstek Vrchního státního zastupitelství Adam Bašný.

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu se o čtyřicetiletého muže začali podle webu zajímat loni. „Policejní orgán zahájil v červenci v souvislosti s účastí v ozbrojeném konfliktu na Ukrajině trestní stíhání cizího státního příslušníka,“ uvedl pro server Marek Bodlák z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Muž běloruské národnosti už přitom nyní v českém vězení sedí. Před časem ho soudy potrestaly za těžké ublížení na zdraví.

 

Za účast v bojích na Ukrajině byl v květnu odsouzen český voják Erik Eštu, soud ho potrestal tříletým podmíněným trestem, přičemž mu hrozilo až dvacet let vězení. Odňal mu také vojenskou hodnost. Eštu se hájil tím, že na Ukrajinu cestoval jako turista a že „Doněcká lidová republika“ podle něj není teroristickou organizací. Rozsudek není pravomocný.

Deník N uvedl, že policie v Česku stíhá kvůli účasti ve válce na Ukrajině zhruba patnáct lidí. Nejméně dva Češi podle webu v bojích zemřeli.