Zemřel otec „slušovického zázraku" František Čuba. Bylo mu 83 let

1 minuta
Zemřel František Čuba
Zdroj: ČT24

Ve věku 83 let zemřel v pátek otec „slušovického zázraku“ (ekonomické prosperity JZD Slušovice před listopadem 1989) a bývalý senátor za Stranu práv občanů (SPO) František Čuba. Informaci serveru novinky.cz potvrdil agentuře ČTK jeho přítel a bývalý předseda SPO Jan Veleba.

Za minulého režimu se Čuba proslavil jako autor „slušovického zázraku“, když z průměrného družstva Slušovice na Zlínsku vybudoval agrokombinát se sedmimiliardovým obratem. V jeho čele byl v letech 1963 až 1990. V 80. letech byly Slušovice výkladní skříní socialistického zemědělství, ale přitom fungovaly spíše na tržních principech. Podnik zaměstnával na 7000 lidí.

Čuba dokázal obratně využívat všech možností, které poskytovala tehdejší legislativa a s pomocí vazeb na některé příslušníky politické nomenklatury vybudoval svému družstvu v řadě oblastí monopolní postavení na československém trhu. Podle některých bývalých zaměstnanců mu k tomu pomáhala i spolupráce s komunistickou StB, mluvil o tom například někdejší disident a pozdější šéf Bezpečnostní informační služby Stanislav Devátý, uvedla ČTK. 

Agrokombinát kromě bytů a obchodů plných západního zboží postavil například dostihové závodiště či čtyřproudou silnici, vyráběl počítače a provozoval aerolinky. Zemědělská oblast tvořila koncem 80. let menšinovou část produkce.

Čuba v zemědělském družstvu vytvořil samostatné skupiny, které mezi sebou obchodovaly, část zisku odvedly na účet družstva a zbytek si členové nechali. Po roce 1989 se agrokombinát rozpadl na řadu malých firem, z nichž žádná už věhlasu „slušovického zázraku“ nedosáhla.

Poradce prezidenta Zemana

Čuba působil také jako poradce prezidenta republiky Miloše Zemana v jeho expertním týmu a jako zastupitel a radní pro zemědělství Zlínského kraje. V roce 2013 jej Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy. 

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček agentuře ČTK v sobotu řekl, že si Zeman Čuby velmi vážil. „Jméno Františka Čuby bude navždy spojeno s podnikatelským zázrakem, vizionářstvím a velkou odvahou,“ uvedl.

Senátorem za Zlínský kraj

Od vysoké školy byl Čuba členem KSČ (1956 až 1989), v roce 1993 vstoupil do ČSSD a od roku 2010 byl členem Strany práv občanů, za niž dvakrát neúspěšně kandidoval do sněmovny.

František Čuba byl za SPO do Senátu zvolen za Zlínský kraj na roky 2014 až říjen 2020. Mandátu se ale vzdal v únoru 2018 po dlouhodobé absenci v důsledku nemoci. V Senátu se neobjevoval od konce srpna 2016. 

„Co vím z vyprávění známých, tak si ho na Zlínsku poměrně vážili,“ řekl agentuře ČTK místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), který stál v čele horní komory, když byl Čuba senátorem. Štěch jej označil jako odborníka na zemědělství a manažera a za úspěšného a schopného v době, v níž působil.

„Ve své době to byl člověk, který se jevil jako člověk udávající nějaký směr, který by snad mohl mít naději na úspěch. Ale jak se ukázalo později, byla to možná jenom taková dovedně vytvořená kulisa za minulého režimu,“ dodal Štěch.

Silný podnikatelský odkaz

Veleba Čubu označil za osobnost, kterou odborníci na zemědělství znali po celém světě. JZD Slušovice přezdívané „slušovický zázrak“ by podle něj vybudoval Čuba kdekoli a i jindy než v socialismu.

Čubu podle Veleby znali odborníci po celém světě včetně USA a Kanady. „Je to člověk, který se podle mého názoru zapsal nesmazatelně do naší agrární historie a nejenom její. Svým způsobem pokračoval v díle největšího génia Tomáše Bati ze Zlína,“ řekl Veleba. Nepovažuje za náhodu, že agrokombinát Slušovice vznikl právě na Zlínsku. „Baťovský duch, když František Čuba začal budovat agrokombinát Slušovice, tam byl,“ poznamenal.

Čuba podle něj razil krédo, že největším bohatstvím je tvůrčí lidské myšlení. „Byl ten, který mu dával prostor. Je úplně jedno, jestli svůj podnik vybudoval v socialismu nebo v kapitalismu. On by to vybudoval prostě všude,“ řekl Veleba. Dodal, že při zaměstnávání lidí Čuba nehleděl na příslušnost ani názory, ale na schopnosti jednotlivců.

„Já bych popřál panu docentu Čubovi, aby mu moravská země byla lehká, budu na něho vzpomínat a budou na něho vzpomínat celé generace zemědělců bez ohledu na to, jestli jsou velcí nebo malí. Byla to skutečná osobnost a byl to svým způsobem podnikatelský génius,“ uzavřel Veleba.

Jak uplatnit svůj talent

Jako na pracovitého a na výkon zaměřeného člověka, který byl současně loajální k lidem, kterým věřil, vzpomíná na Františka Čubu režisér a scenárista Robert Sedláček. V roce 1999 o něm natočil dokument. Podle Sedláčka jeho život charakterizuje věta: „Jak prokličkovat dobou, kterou jste si nevybrali, a současně uplatnit svůj talent“.

Podle Sedláčka Čuba nedosáhl úspěchu se slušovickým agrokombinátem, v jehož čele stál mezi lety 1963 až 1990, úplatky, ale pracovitostí. Navíc se hlásil k baťovské tradici, lidem dal slušné výdělky a odpovědnost za odvedenou práci. Sám ale nebyl přehnaný intelektuál, nebyl ani sečtělý, kromě odborné literatury, byl jednostranně zaměřený na výkon a chtěl ukázat svému tátovi, že to umí, charakterizoval Čubu Sedláček.

Tehdejší režim si podle Sedláčka slušovický podnik „pěstoval podobně jako v kultuře Karla Gotta, protože on (podnik) mu to vracel, minimálně do státní pokladny“. Sedláček ale míní, že Čuba měl tehdy své lidi na ústředním výboru komunistické strany, kteří ho kryli, protože tehdejší prezident Gustav Husák ho z nějakého důvodu nenáviděl. „Stejně jako měl (Čuba) mocné přátele, tak měl i mocné nepřátele,“ řekl Sedláček a doplnil, že pokud „Čuba chtěl dělat velký byznys, tak politikou se umazal“.

Současně připomenul větu, kterou někdejší předseda tzv. slušovického zázraku pronesl v jeho natočeném rozhovoru: „Žil jsem v nějaké době a tu jsem vyplnil, jak nejlépe jsem mohl, nevím o nikom, komu bych ublížil, ale podnikat se nedá v rukavičkách“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko po výpadku. Nouzový stav platil 12 hodin

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k páteční půlnoci.
před 16 mminutami

Zoo se přizpůsobují vysokým teplotám, letní provoz může být dražší než zimní

Větší jezírka a další vodní plochy, stinná místa, klimatizované pavilony nebo mlžítka. Zoologické zahrady v Česku se přizpůsobují vyšším letním teplotám. Dodatečné investice proti horku potvrdila České televizi většina oslovených zoo, konkrétně šest ze sedmi. Některé zoologické zahrady už letní provoz stojí víc peněz než zimní.
před 24 mminutami

Nízké hladiny řek komplikují start vodácké sezóny. Půlka toků je nesjízdná

Až polovina řek na území Česka není momentálně sjízdná pro vodáky. České televizi to potvrdil místopředseda svazu vodáků Vratislav Šembera. Podle hydrometeorologů je nejhorší situace na Vltavě nad Lipnem, nízká hladina je ale i na Sázavě nebo Ohři. Příznivější podmínky zaznamenali na horní Lužnici nebo na Vltavě pod Lipnem. Důvodem je podle nich malé množství srážek během roku nebo málo sněhu v zimě a s tím spojené sucho.
před 1 hhodinou

Elektřina po výpadku opět proudí do všech odběrných míst

Česko v pátek zasáhl masivní výpadek elektrického proudu. Všechny rozvodny přenosové soustavy jsou opět v provozu, podařilo se také již obnovit dodávky elektřiny do všech odběrných míst. Bez proudu byl podle dostupných informací asi milion odběratelů. Výpadek se dotkl zejména severozápadu republiky, ale i Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Příčinou byla technická závada. K běžnému provozu se vrátily již také vlaky. ČEPS pro ČT uvedl, že o půlnoci ukončil stav nouze pro území celého Česka. Večer dokončil úpravu klíčového vedení vysokého napětí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Zlom těsně před polednem. Jak došlo k masivnímu výpadku proudu

Klíčový moment pátečního masivního výpadku nastal v 11:50, kdy v tuzemské přenosové soustavě reálně teklo o 850 megawattů proudu méně, než v tu chvíli mělo. Výsledkem byl masivní výpadek elektřiny. Odborníci uvádějí, že něco podobného už hodně dlouho nezažili.
před 10 hhodinami

Zásuvka nefungovala, plicní ventilátor běžel z baterie. Výpadek zasáhl i nemocnice

Běžně doma napájí Dita Horochovská plicní ventilátor přímo ze sítě, po pátečním rozsáhlém výpadku elektrického proudu ale musel životně důležitý přístroj čerpat energii z baterie. „Pokud by došla kapacita všech přístrojů, tak jsou varianty buď zavolat hasiče a poprosit je, jestli by mi nepřivezli záložní zdroj, nebo jet do nemocnice,“ popisuje Horochovská. První z variant využili třeba manželé Grunzovi. „Kdyby nepřijeli hasiči, nevím, co bychom dělali,“ říkají. Na záložních zdrojích fungovaly i některé nemocnice, například IKEM na situaci reagoval odložením některých menších plánovaných zákroků.
před 10 hhodinami

Hasiči během výpadku vyprošťovali lidi z výtahů, řešili ale i „falešné“ požáry

Hasiči po celé zemi zasahovali v souvislosti s výpadkem elektřiny zhruba ve 220 případech. Nejvíc v hlavním městě. Pražské jednotky musely řešit více než stovku mimořádných událostí. Nejčastěji hasiči vyprošťovali osoby uvízlé ve výtazích. Někdy však vyjížděli i k mylně nahlášeným požárům – lidi totiž zmátl dým stoupající ze startujících dieselových agregátů.
před 11 hhodinami

Kvůli výpadku stály vlaky i tramvaje. Semafory nahradili policisté

Masivní výpadek elektřiny způsobil problémy také ve veřejné dopravě. Cestující z některých vlaků, které se zastavily na cestě, hasiči evakuovali. Další soupravy nabíraly zpoždění. Po poledni nejezdilo ani pražské metro, jež se ale asi po půl hodině znovu rozjelo. Provoz vlaků byl naopak na řadě míst ochromený několik hodin. Problémy byly třeba i v Liberci, kde se po poledni zastavilo všech jedenáct tramvajových souprav, které v tu chvíli byly na svých linkách. Na mnoha místech napříč zemí potemněly i semafory. Ty museli nahradit policisté.
před 11 hhodinami
Načítání...