Bartoš či Kupka demonstranty na Letné podpořili. Podle Filipa jim chybí respekt k výsledku voleb

3 minuty
Reakce politiků na masivní demonstraci na Letné
Zdroj: ČT24

K nedělní demonstraci na Letenské pláni se vyjádřila i řada politiků. Zástupci hnutí ANO nebo komunistů sice zdůrazňují, že jde o právo občanů demonstrovat, zároveň prý ale protestujícím chybí respekt k výsledkům voleb. Naopak zástupci Pirátů či ODS kvitují, že se lidé nebojí ozvat, když se jim něco nelíbí.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli znovu zopakoval, že stále nerozumí tomu, proti čemu lidé demonstrují.  Premiér ocenil, že v Česku mohou lidé 30 let po revolučním roce 1989 svobodně demonstrovat a vyjadřovat své názory. O některých si však podle něj může normální člověk myslet své. Babiš prý nesouhlasí s tvrzením demonstrantů, že by on či vláda zasahovali do nezávislosti justice. „Myslím, že jsme udělali s paní Benešovou vše, abysme vyvrátili ty domněnky. Lidé protestují proti něčemu, co se nestalo a co se nestane.“

Podle šéfa sněmovny Radka Vondráčka (ANO) má každý právo se vyjádřit: „Žijeme ve svobodné zemi a je to krásná ukázka, že nikomu není bráněno, aby vyslovil svůj názor. Na druhou stranu za slovíčkem demokracie je také slovíčko tolerance, dialog, respekt a to mi trochu chybí. Je tam hodně nálepkování.“

Podle místopředsedy ODS Martina Kupky jde o jasné vyslovení názoru tisíců lidí: „Každý rozumný politik k tomu musí chovat respekt. Musí chovat respekt k tomu, že ti lidé se přišli vyjádřit a upozorňují na vážné problémy, kterými Česká republika žije.“

obrázek
Zdroj: ČT24

Podobně se vyjádřil i šéf Pirátů Ivan Bartoš: „Občané mají právo, a já si dokonce myslím, že ve zdravé demokracii povinnost, ozvat se, když se jim něco nelíbí.“

Šéf poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka je podle svých slov rád, že takové demonstrace jsou: „Že tady máme svobodu slova, svobodu shromažďování,“ uvedl s tím, že protesty nejsou namířeny proti sociální demokracii.

Předseda KSČM Vojtěch Filip pak uvedl, že jde sice o právo občana demonstrovat: „Na druhou stranu ke každému právu patří určitá povinnost nebo respekt. A já si myslím, že by mohli minimálně respektovat výsledky voleb, které nikdo neprohlásil za nesvobodné.“

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová, proti které jsou demonstrace také namířeny, se vyjádřila už v pátek: „Učím se s tím žít. Zejména mě velmi mrzí, když tam vidím transparenty ‚rudá Marie'. Já jsem přitom dvakrát vstup do KSČ odmítala.“

  • Jeden z největších protestů se v Česku odehrál 8. listopadu 1997 proti politice premiéra Václava Klause. Vláda ale požadavky odborářů nevyslyšela a ve svých krocích pokračovala i nadále. 
  • V rámci výzvy „Děkujeme, odejděte“ požadovalo 3. prosince 1999 minimálně 50 tisíc lidí demisi kabinetu Miloše Zemana. Premiér ale rezignovat odmítl. 
  • Odboráři se ve velkém počtu znovu sešli 21. dubna 2012. Požadavkům na zastavení reforem a demisi kabinetu ani tehdejší vláda Petra Nečase neustoupila. 
  • Masové protesty jsou obrázkem posledních let i v okolních zemích. V Bratislavě se po loňské vraždě novináře Jána Kuciaka odehrála největší demonstrace 16. března. Už o den dříve vedlo volání protestujících k pádu vlády tehdejšího premiéra Roberta Fica.
  • V několikanásobně větším Polsku občané v minulých letech demonstrovali například proti sporné reformě justičního systému. Zřejmě největší demonstrace se ve Varšavě odehrála v květnu 2016. Reforma sice o rok později přijata byla, polský prezident ale i na základě dalších protestů její část odmítl podepsat.
  • V Maďarsku se největší protivládní demonstrace posledních let konala loni v polovině dubna. Maďarský premiér Viktor Orbán ale opakované protesty vyslyšet nehodlá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 5 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 7 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 7 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 7 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 11 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 12 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 13 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 14 hhodinami
Načítání...