Staněk zůstává ministrem i dva týdny po návrhu na odvolání, další týdny ho ještě čekají

3 minuty
UDÁLOSTI: Dva týdny už prezident posuzuje návrh premiéra na odvolání ministra kultury
Zdroj: ČT24

Uplynuly dva týdny od okamžiku, kdy prezident Miloš Zeman dostal návrh na odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) – návrh, kterému musí hlava státu podle ústavy vyhovět. Staněk přesto stále zůstává ve vládním křesle. Zeman se sice chystá sejít s kandidátem na nového ministra Michalem Šmardou (ČSSD), kterého by pak měl jmenovat místo Staňka, ale až na konci června.

Antonín Staněk nejprve podal demisi, poté bylo navrženo jeho odvolání premiérem Andrejem Babišem (ANO), a přesto zůstává ministrem. Demisi prezident nepřijal a s odvoláním zatím čeká. I sám Staněk čeká, jak se vše nakonec vyvine.

„Situace je plně dána ústavou České republiky. V tuto chvíli, pokud mám informace, pan premiér předal panu prezidentovi návrh na mé odvolání a je plně v kompetenci pana prezidenta, jak se rozhodne,“ řekl ministr kultury při své návštěvě pražské Invalidovny. Veřejně přitom vystoupil poprvé po několika týdnech.

Miloš Zeman hovořil v médiích častěji a Staňka se zastával. V rozhovoru pro Frekvenci 1 v minulém týdnu kritizoval ČSSD. Podle něj „zařízla ministra, který bojoval proti zlodějinám ve svém resortu, místo, aby ho podržela“.

Ústava sice říká, že prezident odvolává ministry, u kterých to předseda vlády navrhne, ale žádný termín k tomu nestanoví. Prezident zřejmě ústavě nakonec vyhoví, ale trvat to může ještě několik týdnů. S kandidátem na nového ministra se totiž sejde až během své návštěvy Vysočiny plánované od 25. do 27. června.

S pravděpodobným Staňkovým náhradníkem a nynějším starostou Nového Města na Moravě Michalem Šmardou se přitom Zeman zná přes čtvrt století. Šmarda se na setkání těší. „Máme na co vzpomínat. Doufám, že schůzka nebude jen ryze pracovní, že bude i příjemná,“ podotkl. Především by ale měli hovořit o resortních záležitostech – jeho stabilizaci, o opravách kulturních památek nebo o rozpočtu.

Kvůli odvolání Staňka se chce s prezidentem v průběhu června sejít i premiér Babiš. Ujistil přitom, že nehodlá na hlavu státu nijak tlačit. „Je to na něm. Byl na cestách, teď předpokládám, že se tomu bude věnovat,“ uvedl předseda vlády.

Historici umění a ředitelé galerií vyzvali ke zveřejnění výsledků auditu v Národní galerii

Šmarda sice ještě ministrem není a v nejbližší době patrně ani nebude, již se mu ale na stole začíná hromadit práce. Je jedním z adresátů otevřeného dopisu, kterým ředitelé galerií a historikové umění vyzvali k dokončení auditu v Národní galerii a zveřejnění jeho výsledků. Dopis adresovali i stávajícímu ministru Staňkovi a předsedovi sněmovního podvýboru pro kulturu Martinu Baxovi (ODS).

Podle signatářů dopisu – například rektora Vysoké školy uměleckoprůmyslové Jindřicha Vybírala, ředitele Ústavu pro dějiny umění Univerzity Karlovy Richarda Biegela, předsedy Rady galerií ČR Jiřího Jůzy nebo předsedy Uměleckohistorické společnosti Radima Vondráčka – ministerstvo dluží vysvětlení, proč na zjištění o údajných hospodářských pochybeních bývalého ředitele NGP Jiřího Fajta nereagovalo dříve, jestliže byly zjevné od roku 2016, jak úřad tvrdí.

Odvolání Fajta a také ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa rozpoutalo sérii událostí, na jejichž konci byla Staňkova demise a po jejím odmítnutí premiérův návrh na jeho odvolání. Ministr kultury svůj krok ve Fajtově případě zdůvodnil autorským honorářem, který si nechal vyplatit za tvůrčí práci, sám Fajt se bránil tím, že ji činil nad rámec svých manažerských povinností. Soukup pak podle ministerstva stál za údajně předraženými nákupy. Oba odvolaní ředitelé tvrzení úřadu odmítli.

„Bez ohledu na možné výsledky podaných trestních oznámení je zjevné, že v případě bývalého generálního ředitele NGP došlo k jednání, jež odporuje ne-li zákonům, pak nepochybně etickým normám i profesionálním zvyklostem,“ uvedli nyní signatáři otevřeného dopisu.

Naopak důvody uvedené Staňkem pro odvolání ředitele olomouckého muzea nepovažují za relevantní. „Pokud se neprokážou obvinění vznesená proti (…) Soukupovi, požadujeme, aby se mu dostalo plné lidské i profesionální satisfakce,“ uvedli.

Signatáři dopisu se domnívají, že je potřeba transformovat národní kulturní instituce na jinou právní formu. Ta by měla zahrnovat správní radu, která by stála mezi statutárním zástupcem organizace a zřizovatelem. Podle platného zákona o příspěvkových organizacích taková rada, i kdyby byla zřízena, nemůže nést odpovědnost.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 36 mminutami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu. Nagyová je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Krok odhlasovali europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku. Imunity zbavili i německého europoslance českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 42 mminutami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 1 hhodinou

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 3 hhodinami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 6 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 7 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 13 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 13 hhodinami
Načítání...